Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza V skratke
15. október 2020

Poslanec ĽSNS prekvapil, v parlamente odsúdil zľahčovanie koronavírusu

Poslanec ĽSNS prekvapil, v parlamente odsúdil zľahčovanie koronavírusu

Poslanec ĽSNS Miroslav Urban včera vystúpil v Národnej rade a obhajoval prijatie prísnejších opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Jeho vystúpenie vyznelo obzvlášť prekvapivo, mnohí členovia strany na čele s Marianom Kotlebom totiž pandémiu dlhodobo zľahčujú či označujú za výmysel.  

Urban je primárom ružomberskej vojenskej nemocnice, a ako informoval portál aktuality.sk, vo svojom vystúpení v parlamente uviedol, že do parlamentu prišiel po 24-hodinovej službe, počas ktorej mu zomrel pacient na zápal pľúc spôsobený koronavírusom.

„Doprial by som ľuďom, aby naozaj nepočúvali politikov a ich rady. Nech si to naštudujú od skutočných odborníkov. Ja som za 20 rokov praxe nevidel zomrieť pacienta na chrípku, ale na koronavírus som tých pacientov zomierať videl a nie je to teda bohviečo. Vieme, že tá liečba nie je nejaká extra, ale nemáme toho veľmi na výber. Akurát remdesivir plus nejaké imunomodulanciá a možno antibiotiká,“ uviedol.

Reagoval tak na výstup Štefana Kuffu, ktorý bol proti prijatiu nových bezpečnostných opatrení. Odôvodňoval to tým, že nepoznáme reálne dáta o tom, koľko ľudí nakazených novým koronavírusom má aj zdravotné ťažkosti.

„Ja by som vám doprial, aby ste videli, akí tí pacienti sú, aké máme zdravotné možnosti a aký máme zdravotný systém. Potom by ste boli možno trochu obozretnejší. Musím to povedať. Lebo ak by som mlčal, tak moje mlčanie by sa rovnalo zrade. A ja ako lekár nemôžem pristúpiť na takéto rôzne fámy. Naozaj to už nemôžem počúvať,“ dodal vo svojom výstupe Urban.

Kotleba pritom na začiatku pandémie koronavírus označoval za nástroj na zotročenie ľudstva, neskôr za dôsledok imigrácie a pravidelne vystupuje proti opatreniam, ktoré majú zamedziť šíreniu ochorenia.

Za tieto vyjadrenia naňho podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga podal trestné oznámenie za vedomé šírenie dezinformácií o koronavíruse. To prišlo po tom, ako Kotleba odmietol mať nasadené rúško počas diskusnej relácie v RTVS.

Odporúčame