Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. január 2022

Preľudnenie verzus vyľudnenie

Obce pri Bratislave raketovo rastú, väčšina okresných miest však ľudí stráca

Kým v hlavnom meste rástli všetky mestské časti, v Košiciach viaceré stratili tisícky obyvateľov.

Obce pri Bratislave raketovo rastú, väčšina okresných miest však ľudí stráca
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Kým v hlavnom meste rástli všetky mestské časti, v Košiciach viaceré stratili tisícky obyvateľov.

Takmer všetci obyvatelia Hviezdoslavova si museli vlani prejsť výmenou dokladov. Táto obec v blízkosti Bratislavy totiž minulý rok zažila rozsiahly projekt zavádzania uličného systému a v podstate všetkým obyvateľom sa tak zmenila adresa.

Ako pre Postoj vysvetľuje tamojší starosta Marek Lackovič, projekt bol nevyhnutný, v posledných rokoch totiž táto kedysi malá dedinka tak narástla, že sa v nej už nedalo orientovať. „Kuriéri, policajti či záchranné zložky sa u nás mali mnohokrát problém vyznať a nájsť konkrétne uličky, respektíve domy,“ opisuje situáciu.

Rast bol živelný a infraštruktúra vhodná pre dedinku s menej ako tisíc obyvateľmi už nestačí. To spôsobuje veľké problémy a ani zďaleka nejde iba o orientáciu. Lackovič to ilustruje na príklade materských škôlok. Ešte v roku 2018 bolo v tej obecnej 37 detí, v tomto roku ich je už 160 a viac ako sto ďalších museli odmietnuť.

Kým v roku 2011 mala obec iba o niečo viac ako 600 obyvateľov, aktuálne ich je na trvalý pobyt prihlásených takmer 2 500. Len za desať rokov tak dedina narástla o viac ako 300 percent a s veľkým rozdielom sa stala najrýchlejšie rastúcou obcou na Slovensku. Skutočný nárast bol však ešte vyšší. Lackovič totiž upozorňuje, že celkovo býva v Hviezdoslavove okolo štyritisíc ľudí.

Podľa starostu je Hviezdoslavov jednoznačne najväčší bratislavský satelit, podobná situácia je však aj v iných obciach neďaleko hlavného mesta. Ukazuje to aj porovnanie dát zo sčítania obyvateľstva v roku 2021 a 2011. Rebríčku obcí s najvyšším nárastom obyvateľov dominujú práve bratislavské satelity.

Dunajská Lužná, Slovenský Grob, Stupava, Senec či Bernolákovo, to všetko sú obce v okolí Bratislavy, ktorým za posledných desať rokov pribudlo viac ako tritisíc ľudí.

370 obcí prišlo o viac ako desatinu obyvateľov

Vo viacerých prípadoch tento nárast znamenal zdvojnásobenie obyvateľstva, čím sa zásadne zmenil ráz dediny. Nejde pritom iba o bratislavský fenomén – hoci v menšej miere, no rástli aj satelity iných miest, ako napríklad Malý Lapáš neďaleko Nitry.

Trend je jednoznačný aj pri pohľade na celoslovenský vývoj. Počet obyvateľstva sa zvyšoval najmä v obciach v blízkosti dvoch najväčších slovenských miest – Bratislavy a Košíc. V menšej miere nastal podobný vývoj aj v blízkosti Žiliny a Prešova.

 

Čo sa týka obyvateľstva samotných metropol, v Bratislave sa počet obyvateľov zvýšil vo všetkých mestských častiach. Najväčší rast zaznamenal Ružinov, do ktorého sa za posledných desať rokov presťahovalo takmer 12,5 tisíca ľudí.

Inzercia

V Košiciach však je situácia iná, viaceré mestské časti prišli aj o niekoľko tisíc obyvateľov a, naopak, rástli okrajové časti pozostávajúce z rodinných domov.

Kým na západe či v okolí Košíc obce dynamicky rastú, v iných slovenských regiónoch je situácia opačná. Celoslovenský pohľad ukáže, že stred Slovenska čelí spolu s juhom najväčšiemu demografickému poklesu. Nejde pritom iba o vidiek, Banská Bystrica stratila za posledných desať rokov takmer štyritisíc obyvateľov, Martin päťtisíc, Rimavská Sobota viac ako 2 500. Podobná situácia je s výnimkou Košíc a okolia aj na východe. Z celoslovenského hľadiska prišiel o najviac ľudí Prešov, ktorého počet obyvateľov sa znížil o takmer sedemtisíc.

Viac ako desaťpercentný úbytok však zaznamenalo až 370 obcí. Jednou z nich je aj Partizánske, ktoré prišlo o takmer tritisíc obyvateľov. Ako pre Postoj povedal tamojší primátor Marián Janiš, ešte v roku 1999 malo toto mesto 25,5 tisíca obyvateľov, od tohto roka však zažíva kontinuálny úbytok a podľa posledného sčítania má 21,5 tisíca obyvateľov.

Na západe dediny, inde okresné mesto

„Z hľadiska situácie v meste je to cítiť na tom, že nám klesajú výnosy z daní, ale na mestskom živote to cítiť nie je,“ hovorí Janiš na margo úbytku. Podobný osud ako Partizánske podľa neho zažíva prakticky celá oblasť hornej Nitry.

Mohlo by sa zdať, že trend je spôsobený nedostatkom práce, no Janiš nás vyvádza z omylu. „Práca je, ale ľudia aj tak odchádzajú,“ hovorí. Aktuálne je podľa neho v Partizánskom voľných 300 pracovných miest a je problém ich naplniť. Do mesta zároveň v blízkej budúcnosti príde nový zahraničný investor a s ním aj ďalšie voľné pozície.

Janiš zároveň upozorňuje, že situácia nie je taká jednoznačná, ako sa zdá podľa čísel. Aj napriek tomu, že obyvateľov ubúda, počet detí, ktoré sa zúčastňujú na športových aktivitách, vzrástol o sto percent. V meste okrem toho nedávno vyrástlo 300 nových domov, ktoré sa síce zaplnili, no množstvo nových obyvateľov si nezmenilo trvalý pobyt.

To, že ľudia odchádzajú, je však podľa Janiša fakt. „Keď sa pozriem na moju triedu z gymnázia, viac ako polovica mojich spolužiakov odišla,“ konštatuje. Niektorí do Bratislavy, mnohí však aj do zahraničia.

Podobná situácia je v skutočnosti v mnohých okresných mestách, a i keď sa všeobecne hovorí o odlive ľudí z vidieka do miest, pravda je skôr taká, že ľudia odchádzajú najmä do blízkosti veľkých miest.

Presnejší obraz nám však prinesú až podrobnejšie dáta zo sčítania obyvateľstva, ktoré budú zverejnené neskôr. Štatisti sa totiž ľudí pýtali na trvalý pobyt, ale aj na to, kde reálne žijú, čo sú v prípade Slovákov často dve veľmi vzdialené miesta. Trend je však jasný.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.