Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Ministerka Kolíková

Voči mojej reforme má vláda iný meter, dva mesiace sa nekonalo

Kolegovia jej vyčítajú, že si nesplnila domácu úlohu, a hrozia, že reformu súdnictva v parlamente nepodporia. Aká je jej reakcia?

„Jednoznačne sa tu použil iný meter na reformu justície a na reformy, ktoré sa schválili predtým – či to bola reforma národných parkov, alebo reforma, ktorá súvisela s optimalizáciou siete nemocníc,“ hovorí Mária Kolíková o tom, prečo prijatie súdnej reformy mešká a prečo čelí výhradám koaličných partnerov, ktorí ju obviňujú z „nesplnenia domácej úlohy“.

Koaličným partnerom z OĽaNO či zo Za ľudí prekážalo, že ministerka spravodlivosti nepredložila vláde celý balík reformných zákonov, konkrétne časť legislatívy, ktorá sa týka zriadenia správnych súdov. Kolíková svoj postup obhajuje, aj keď sa celý balík opatrení už nestíha schváliť v termínoch, ktoré sme si dohodli s Európskou komisiou.

V rozhovore sa dozviete aj to, v akom štádiu sú momentálne rokovania o schvaľovaní justičnej reformy v parlamente a či táto reforma vôbec má dostatočnú politickú podporu.

V druhej časti relácie Postoj TV sme ministerku spravodlivosti konfrontovali s niekoľkými vážnymi výhradami k podstatným častiam reformy. Prvá sa týka predpokladu, či zníženie počtu súdov a rozšírenie jednotlivých obvodov naozaj prinesú zrýchlenie súdneho konania, alebo skôr chaos a opačný efekt.

Máriu Kolíkovú sme tiež konfrontovali s vyjadrením Jany Majerčíkovej, predsedníčky okresného súdu v Ružomberku, ktorá sa na margo Kolíkovej plánov vyjadrila takto: „Dôveryhodnosť súdnictva, výkon, kvalita nezáleží od veľkosti súdnych obvodov, je to všetko v osobe toho-ktorého sudcu a jeho okolia, pričom súčasná legislatíva nastavila dostatočné pravidlá pre ‚očistenie‘ justície.“

Inzercia

Posledná otázka sa dotkla postoja Márie Kolíkovej k novele Trestného zákona, ktorá zahŕňa aj nové skutkové podstaty šírenia nepravdivých informácií.

Celú diskusiu si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak naše diskusie radšej sledujete vo forme podcastov, nech sa páči:

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.