Kliment vs. Fico Súdy ako hrádza proti zlovôli moci

Súdy ako hrádza proti zlovôli moci
Juraj Kliment a Robert Fico. Foto: TASR
Skupina sudcov sa veľmi rázne ohradila proti útokom Ficovej vlády. A proti alibistickému mlčaniu svojich kolegov zo súdnej rady.
Marek Vagovič
Marek Vagovič
Je vyštudovaný historik, pracoval ako investigatívny novinár v denníku SME a týždenníkoch Domino fórum a .týždeň, na portáli Aktuality zakladal investigatívny tím, ktorého súčasťou bol aj Ján Kuciak. Je autorom dvoch kníh Vlastnou hlavou a Vlastnou hlavou 2, od apríla 2022 spolupracuje s Postojom ako komentátor a moderátor.
Ďalšie autorove články:

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment Je možné, že v prospech Dušana Kováčika rozhodol nezákonný senát

Smer vs. PS Michal Šimečka nie je Michal Fico

Projekt Fórum Združenie Šimečkovej matky platilo mobil, ktorý používa líder PS

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Po nástupe koalície Smer, Hlas, SNS bolo otázkou času, kedy sa pokúsi oslabiť kľúčové inštitúcie v boji proti korupcii a organizovanému zločinu: s prepojením na najvyššie poschodia štátu.

Ako prvá padla za „obeť“ Národná kriminálna agentúra, ktorú rozprášil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Odvtedy je polícia de facto neškodná, takže veľké ryby môžu pokojne spávať.

Vzápätí vláda zrušila špeciálnu prokuratúru, ktorá dozorovala kauzy s politickým krytím typu Očistec. Viaceré sú na súde s neistým výsledkom, nové sa tam však pre likvidáciu ÚŠP vôbec nedostanú.

Z iných prípadov vyviazli hlavní aktéri – v dôsledku zmien v trestných kódexoch – s podmienkou alebo boli premlčané. Z podozrivých sú ctihodní občania, ktorí sa bez hanby angažujú vo verejnom živote.

Precedens Harabin

Jediný, kto zatiaľ odolal valcovaniu právneho štátu súčasnou koalíciou, sú súdy. Je to, samozrejme, aj tým, že sú – na rozdiel od polície či prokuratúry – oveľa nezávislejšie od politickej moci.  

Jednak pri rozhodovaní, ale aj pri vyjadrovaní svojich postojov na verejnosti. Sudcovia sú z princípu zdržanlivejší, ale keď prehovoria, tak je to väčšinou vážny signál o ohrození justície ako takej.

Stačí si spomenúť na ich otvorený odpor proti Štefanovi Harabinovi, ktorý roky zastrašoval svojich kritikov. Viacerí na to doplatili, ale neuhli, lebo to považovali za vec profesionálnej cti a morálky.

Tým zarážajúcejšie je, že až donedávna sa len výnimočne – a jednotlivo – ozývali proti ohýbaniu spravodlivosti aktuálnou politickou garnitúrou. Mlčali aj pri útokoch na konkrétnych sudcov.

Šikana Záleskej

V prípade súdnej rady to až tak neprekvapuje, keďže po odstavení Jána Mazáka ju ovládla koalícii poplatná skupinka okolo Marcely Kosovej. Dosť nevkusným spôsobom grilovali aj Pamelu Záleskú.

Sudkyňu, ktorá rozhoduje viaceré kauzy toxické pre Smer a poslala za mreže aj bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. A keďže Robert Fico nezabúda, snaží sa ju vyzliecť z talára.

Na Záleskú už podal spolu s inými predstaviteľmi strany trestné oznámenie – za údajné zneužitie právomocí verejného činiteľa, lebo si dovolila odsúdiť za korupciu spomínaného Kováčika...

Fico zároveň nabádal jej nadriadeného, aby na ňu podal disciplinárny návrh – pre jej postup a rozhodovanie v kauze Kováčik (!). Aj preto treba oceniť, že na obranu Záleskej sa postavil konkrétny sudca.

Klimentova výzva

Juraj Kliment, ktorý má takisto bohaté skúsenosti s nevyberanými atakmi Fica a spol. Nie raz ho označili za člena organizovanej skupiny policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí by mali byť trestne stíhaní.

Predseda vlády mu zároveň odkázal, aby si zbalil veci, čo je až nehorázna demonštrácia sily. Klimentovi preto slúži ku cti, že sa teraz veľmi rázne ohradil proti šikanovaniu kolegyne Záleskej.

Podľa neho ide o neprípustný pokus vládnej moci zastrašiť sudcov – pre nezávislý a nestranný výkon ich ústavného poslania. „Súdna rada si tento útok nevšimla, ale my ostatní prestaňme mlčať.“

Pod výzvu, ktorú inicioval Kliment, sa podpísali desiatky sudcov. Nie je ich síce väčšina, ale v aktuálnej politickej atmosfére sympatické gesto a odkaz, že im nie je smerovanie spoločnosti ľahostajné.   

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Robert Fico Juraj Kliment Spravodlivosť
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť