Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. november 2021

Nová nemecká vláda

Ochrana klímy, legalizácia marihuany a voľby od šestnástich rokov

Budúca nemecká vládna koalícia predstavila svoj program.

Ochrana klímy, legalizácia marihuany a voľby od šestnástich rokov

Líder FDP Christian Lindner, líder SPD Olaf Scholz, spolupredsedníčka Zelených Annalena Baerbocková a spolupredseda Zelených Robert Habeck počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavili koaličnú dohodu. Foto: TASR/AP

„Semafor je hotový,“ skonštatoval 24. novembra sociálny demokrat Olaf Scholz. Narážal tým na tzv. semaforovú koalíciu sociálnych demokratov z SPD, Zelených a liberálov z FDP.

Scholz, doterajší minister financií, je už pripravený na to, aby po 16 rokoch na poste nemeckého kancelára vystriedal Angelu Merkelovú.

Ako informovala BBC, budúca vládna trojkoalícia už v Berlíne predstavila svoju koaličnú zmluvu. Scholz očakáva, že ju všetci zúčastnení rýchlo schvália. Nová vláda sa vraj nebude snažiť nájsť svojho „najmenšieho spoločného menovateľa“, ale bude sa snažiť viesť „politiku veľkých dosahov“.

Viac elektromobilov a obnoviteľnej energie

Budúca nemecká vláda medzi svoje priority zaradila boj proti ochoreniu COVID-19. V Nemecku plánuje zaviesť povinné očkovanie na miestach starostlivosti o zvlášť zraniteľných ľudí. Scholz takisto uviedol, že vláda investuje miliardu eur do bonusov pre zdravotníkov.

Nová koaličná zmluva sa takisto vo veľkom venuje ekologickej politike. Líderka Zelených Annalena Baerbocková označila klimatickú krízu za „najväčšiu výzvu našich čias“. „Môžeme transformovať našu ekonomiku tak, aby sa stala klimaticky neutrálnou,“ povedala.

Nová koalícia zvyšuje ciele, ktoré Nemecko v súvislosti s podielom elektriny z obnoviteľných zdrojov malo. Zatiaľ čo pôvodne sa snažilo dosiahnuť to, aby 65 % elektriny bolo z obnoviteľných zdrojov, nová zmluva uvádza, že by to do roku 2030 malo byť až 80 %.

Ekologickú politiku občania pocítia aj v doprave. Vláda plánuje zdvojnásobiť počet ľudí prepravovaných vlakmi, podiel využívania železnice na nákladnú dopravu sa má zvýšiť o 25 %. Do roku 2080 má po nemeckých cestách jazdiť 15 miliónov elektromobilov a k dispozícii má byť milión nabíjacích staníc.

Inzercia

Marihuana aj zníženie veku potrebného na voľby

Najsilnejšiu ekonomiku Európy podľa plánov novej koalície čakajú aj ekonomické zmeny. Minimálna mzda sa má zvýšiť na 12 eur na hodinu a vláda sľubuje, že postaví 400-tisíc nových bytov, pričom štvrtina z nich by mala poslúžiť ako sociálne bývanie. Čo sa štátnych peňazí týka, vláda chce do roku 2023 opätovne zaviesť dlhovú brzdu, ktorá bola počas pandémie obmedzená.

Medzi ďalšie ciele novej vlády patrí aj zníženie minimálneho veku potrebného na odovzdanie volebného hlasu. Trojkoalícia ho chce pri voľbách do Spolkového snemu a Európskeho parlamentu znížiť na 16 rokov. Budúca vláda chce takisto zlegalizovať marihuanu, ktorú by si mohli dospelí občania kúpiť vo vybraných obchodoch.

Migranti budú môcť o nemecké občianstvo žiadať už po 5 rokoch života v Nemecku. Podľa plánov by im malo byť umožnené aj dvojité občianstvo. Táto zmena by sa dotkla miliónov ľudí, ktorí napriek dlhoročnému pobytu v Nemecku nie sú občanmi tejto krajiny.

Trojkoalícia plánuje zrušiť zákaz reklám na umelé potraty. Doktori tak budú môcť verejnosť beztrestne informovať o tom, že túto procedúru vykonávajú.

V zahraničnej politike sa semaforová koalícia pokúsi o konštruktívny dialóg s Ruskom a Čínou. Za dôležitého partnera napriek tamojšej napätej politickej situácii považuje aj Turecko. Scholz spomenul tiež dôležitosť suverénnej Európy a vzťahu Nemecka s Francúzskom a Spojenými štátmi americkými.

Strany sa na rozdelení jednotlivých rezortov údajne už dohodli. SPD má mať šesť ministerstiev, medzi ktoré patrí napríklad ministerstvo vnútra a obrany, Zelení budú mať päť ministrov a strane FDP pripadnú štyri rezorty, medzi ktorými je aj ministerstvo financií.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.