Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. november 2021

Plné nemocnice

Dokúpili sa ventilátory, no aj tak dnes vieme pomôcť menej pacientom než vlani

O pacientov sa nemá kto starať, nedostatok personálu sa stále prehlbuje. Aj preto nedokážeme hospitalizovať viac ľudí.

Dokúpili sa ventilátory, no aj tak dnes vieme pomôcť menej pacientom než vlani

Foto – Michal Burza. Zdroj: MZ SR

Ak bude v slovenských nemocniciach 3200 pacientov s covidom, nastane humanitárna kríza. Tak sa pred časom vyjadril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a stačili menej ako dva týždne a túto hranicu sme dosiahli.

Za včera pribudlo v nemocniciach viac ako 160 pacientov a ich celkový počet tak aktuálne dosahuje 3182. Ako vyzerá táto humanitárna kríza v praxi? Akákoľvek iná medicína okrem tej urgentnej sa pre nával v nemocniciach zastaví a ani tak nebude možné poskytnúť všetkým pacientom potrebnú starostlivosť.

V takomto krízovom stave funguje už viacero slovenských nemocníc, príkladom je aj Univerzitná nemocnica v Martine. V tej pre pacientov s covidom vyčlenili 159 lôžok, čo je viac ako v predchádzajúcej vlne. Znamená to však, že množstvo iných oddelení bolo dočasne zrušených.

Pacientom sa tak naozaj poskytuje v plnom rozsahu iba neodkladná starostlivosť. Situácia už zasiahla aj onkologických pacientov, pri ktorých je práve včasná liečba kľúčová na zvýšenie šancí na prežitie. V martinskej nemocnici síce onkologickú liečbu ďalej poskytujú, boli však nútení obmedziť onkochirurgiu.

Anestéziológovia sú totiž potrební pri covidových pacientoch napojených na pľúcnu ventiláciu, ktorých je čoraz viac. V nemocnici v Martine je už kapacita naplnená na maximum a podobná situácia je podľa ministerstva zdravotníctva takmer na celom Slovensku.

Lekári tak už musia riešiť neľahké situácie a rozhodovať, ktorých pacientov na prístroje pripoja a zvýšia im tak pravdepodobnosť prežitia. Sám Lengvarský sa v utorok pri návšteve bratislavskej nemocnice vyjadril, že zdravotníci zažívajú situácie, ktoré sú už neprijateľné. 

Dnes potrebuje pľúcnu ventiláciu 258 pacientov. Minulý štvrtok, keď ich bolo 256, pritom premiér Eduard Heger na facebooku uviedol, že kapacita je naplnená na sto percent. Šéf Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Michal Mišík zase v rozhovore pre Aktuality.sk uviedol, že k piatku boli kapacity pľúcnych ventilátorov naplnené na 90 percent. Čísla sa síce úplne nezhodujú, záver je však rovnaký: narážame na maximálne kapacity.

Počas zimnej vlny bolo pritom v najhoršom momente na prístroje napojených až 390 pacientov, čo je o 130 viac než dnes. Prečo už teda hovoríme o naplnených kapacitách? 

Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s ministrom Vladimírom Lengvarským v utorok navštívila Univerzitnú nemocnicu v bratislavskom Ružinove. Foto – TASR/Martin Baumann

Chýbajú ľudia, ministerstvo o tom vedelo

Počet prístrojov sa neznížil, práve naopak. Ministerstvo zdravotníctva počas tohto roka nakúpilo viac ako 360 nových pľúcnych ventilátorov, a ak by sme ich aj potrebovali viac, nebol by veľký problém zásoby doplniť, keďže na Slovensku pôsobí ich výrobca.

Ako však pre Postoj priznáva hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, „prioritne je problém s kapacitou personálu na ich obsluhovanie“.

To potvrdzuje aj lekár a šéf lekárskych odborov Peter Visolajský, ktorý pôsobí vo Fakultnej nemocnici v Nitre. „Všetkých kľúčových lekárov, ktorí sú potrební pre covidových pacientov, máme menej,“ hovorí.

Z nemocnice podľa neho odišli internisti, anestéziológovia, menej je aj lekárov na infekčnom oddelení a ubudli aj zdravotné sestry. „Tu sa naplno ukazuje, že nemocnice nie sú budovy a prístroje. Opakujeme to dookola. Môžete ventiláciu kúpiť aj dnes, ale lekára nezoženiete. A minister s tým za celý rok nespravil nič,“ dodáva.

Čítajte tiež

Nedostatok zdravotníckeho personálu sa naplno ukázal už počas predchádzajúcej vlny a aj po jej skončení na tento problém opakovane poukazovali organizácie združujúce sestry, lekárov, ako aj nemocnice.

Začiatkom novembra podpísalo viac ako 2500 lekárov deklaráciu iniciovanú združením lekárskych odborov, v ktorej vyhlásili, že sú pripravení dať výpoveď súhlasu na nadlimitnú nadčasovú prácu. Ako hovorí Visolajský, lekári už ďalej odmietajú zakrývať reálnu situáciu v nemocniciach a tváriť sa, že personálu je dosť. Nedostatok personálu totiž podľa nich ohrozuje pacientov a bez dobrovoľných nadlimitných nadčasov by systém už dávno prestal fungovať.

O situácii podľa Visolajského ministerstvo aj vládu informovali už v septembri. „Napriek tomu s tým minister nič nespravil, ani vláda,“ tvrdí.

Inzercia

V rámci záchrany situácie parlament schválil nariadenie pracovnej povinnosti lekárom, a to aj bez núdzového stavu, čo Visolajského len ďalej rozhorčuje. „Toto vyženie zo Slovenska ešte viac lekárov,“ hovorí.

Nemocnice nie sú riadené centrálne

Menšie kapacity však nespôsobujú iba personálne otázky. Podľa Petra Stachuru, ktorý pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve zdravotníctve za Mareka Krajčího a mal na starosti koordináciu a reprofilizáciu nemocníc, je problém aj v tom, ako aktuálne systém funguje.

Ako nám potvrdilo aj ministerstvo zdravotníctva, túto agendu po ňom prevzal jeho nástupca Kamil Száz. Nemocnice a prevozy pacientov medzi nimi však dnes nie sú riadené centrálne, ako to bolo počas druhej vlny.

Podľa Stachuru sa táto práca delegovala predovšetkým na krajských koordinátorov, ktorými sú zväčša riaditelia veľkých nemocníc, a to je podľa bývalého štátneho tajomníka problém. „Regionálny koordinátor bude prirodzene chrániť svoju nemocnicu, nepôjde proti nej, bude si strážiť lôžka. No a potom dochádza k nedôvere medzi nemocnicami v kraji,“ vysvetľuje.

Tak sa môže celý systém zaseknúť, jednotlivé nemocnice nebudú ochotné reprofilizovať ďalšie lôžka, pretože budú vyžadovať, aby k tomu pristúpila iná nemocnica a podobne. Presvedčiť nemocnice k ďalšej reprofilizácii, keď už aj tak pracujú na doraz, je podľa Stachuru ťažké aj z centrálnej úrovne, ale vždy je to ľahšie ako z tej lokálnej.

„Každý deň sme sa snažili motivovať všetky nemocnice, aby išli na hranicu svojich možností a ešte ďalej a rozširovali svoju kapacitu. Toto sa teraz nedeje,“ hovorí.

V druhej vlne sa podarilo pre covidových pacientov reprofilizovať 475 lôžok s napojením na pľúcnu ventiláciu, aktuálne by ich malo byť podľa Stachurových údajov maximálne 364.

Presné čísla však nie sú jasné. Mišík totiž v spomínanom rozhovore pre Aktuality.sk uviedol, že momentálne je reprofilizovaných 320 lôžok s napojením na pľúcnu ventiláciu, v najhoršom prípade by však nemocnice dokázali technicky a personálne zabezpečiť takúto starostlivosť pre 340 pacientov.

Ako však dodal, „v kritickej fáze asi budeme vedieť obslúžiť toľko ventilácií, koľko počas predošlej vlny. Otázka je, s akými výsledkami pre pacientov“.

Aktuálne potrebuje pľúcnu ventiláciu 258 pacientov s covidom. FOTO TASR – Martin Baumann

Lockdown uvoľní ventilátory

Celkovo by pritom malo byť v slovenských nemocniciach okolo 780 pľúcnych ventilátorov. Časť z nich je však obsadená kvôli takzvanej bielej medicíne, čiže pacientmi, ktorí boli na plánovaných medicínskych úkonoch, a ďalšia časť je obsadená urgentnými prípadmi.

Život aj v pandémii totiž ide ďalej, dejú sa autonehody, ako i rôzne iné úrazy. Aj preto je dnes podľa Visolajského dostupných menej pľúcnych ventilátorov než vlani.

Minulý rok bol totiž počas najväčšej vyťaženosti nemocníc lockdown, zatvorené boli školy, obchody a veľké množstvo ľudí pracovalo z domu. No a to neznižovalo iba šírenie vírusu, ale aj počet urgentných prípadov, keďže ľudia sedeli doma a mali tak menej príležitostí na nehody.

Nemocnice tak mohli svoje kapacity sústrediť na covidových pacientov a to je tiež podľa Visolajského dôvod, prečo potrebujeme plošný lockdown čo najskôr aj teraz.

Krízovú situáciu v nemocniciach však neodvráti ani lockdown. Ako totiž ukazujú príbehy z rôznych zariadení, kríza už prišla a k zdravotnej starostlivosti sa nedostane každý. Rýchly a prísny lockdown môže aspoň pomôcť, aby situácia nebola horšia ako vlani. Ak bude pokračovať trend rastu nových prípadov a hospitalizácií, o chvíľu môžeme mať v nemocniciach následkom covidu štyritisíc ľudí, čo je hodnota, ktorú sme dosiahli na vrchole predchádzajúcej vlny.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.