Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
22. november 2021

Anketa

Má Slovensko zaviesť okamžitý lockdown a povinné očkovanie seniorov?

Odpovedá Visolajský, Majerský, Krajniak, Bahna, Krajčí, Bujňák, Dolinková, Bittó Cigániková, Šuster a Palkovič. 

Má Slovensko zaviesť okamžitý lockdown a povinné očkovanie seniorov?

Foto Postoj/TASR

Epidemická situácia je kritická, na Slovensku momentálne pribúda najviac pozitívnych prípadov na svete a v nemocniciach je už viac ako 3 000 pacientov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský žiada lockdown na tri týždne pre všetkých, očkovaných aj neočkovaných, podľa vzoru susedného Rakúska. Tvrdý lockdown nevylúčil cez víkend ani premiér Eduard Heger a presadzuje ho aj minister práce Milan Krajniak. Predseda vlády okrem iného navrhuje aj povinné očkovanie seniorov a vie si ho predstaviť aj plošne.

Politikov a odborníkov sme sa opýtali: 

1. Súhlasíte s návrhom povinného očkovania seniorov proti covidu? Ak áno, od akého veku?

2. Malo by Slovensko podľa rakúskeho vzoru zaviesť aspoň na tri týždne lockdown pre všetkých, nezaočkovaných aj zaočkovaných?

Tu je výber ich odpovedí:

Peter Visolajský, lekár

 1. Áno. Jediná cesta je povinné očkovanie seniorov. Čím skôr to spravíme, tým nižšiu cenu za toto poznanie zaplatíme. Medicínsky by bolo najvhodnejšie očkovať ľudí od 55 rokov, ale myslím, že technicky sa povinné očkovanie dá na Slovensku reálnejšie zabezpečiť u dôchodcov. Napríklad naviazaním sľubovaného trinásteho dôchodku na zaočkovanie.
 2. Áno. Na zvrátenie tejto situácie musíme zaviesť čím skôr obmedzenie mobility ľudí. To má však zmysel len vtedy, ak získaný čas využijeme na zaočkovanie čo najviac ľudí, inak náš problém len veľmi draho presunieme do budúcnosti. 

Milan Majerský, predseda KDH

 1. Nie. Nariadiť očkovanie príkazom ako povinné môže v súčasnej napätej situácii ešte viac rozdeliť spoločnosť a priniesť nežiadaný masový odpor. Seniorov treba správne informovať a pomôcť im tak, aby bol pre nich proces súvisiaci s očkovaním čo najjednoduchší a najzrozumiteľnejší. 
 2. Áno. Aby sme ochránili zdravotníctvo, podporujem 20-dňové obmedzenie pohybu pre všetkých s výnimkou kritickej infraštruktúry, ale s okamžitou a zásadnou finančnou kompenzáciou zasiahnutým zamestnávateľom, živnostníkom a zamestnancom.

Milan Krajniak, minister práce Sme rodina

 1. Nie. Som proti povinnému očkovaniu ľudí. V zariadeniach sociálnych služieb sa nám osvedčil osobný prístup spojený s dobrovoľným očkovaním klientov a zamestnancov. Oproti vrcholu predchádzajúcej vlny máme o 2/3 menej zasiahnutých zariadení a o 4/5 menej pozitívnych.
 2. Áno. V súčasnej situácii sa mi zdá nezmyselné prijímať opatrenia iba pre nezaočkovaných, keďže potrebujeme znížiť počty pozitívnych a zabrániť kolapsu nemocníc. Účinnejšie by bolo zníženie mobility cez trojtýždňový tvrdší lockdown.

Zuzana Dolinková, podpredsedníčka Hlasu

 1. Nie. Povinné očkovanie odmietame. V súčasnej situácii, ktorá je v spoločnosti, by spôsobilo len ďalšie zbytočné napätie a to nikto nechce. Ale áno – s vybranými najohrozenejšími skupinami treba intenzívne hovoriť – najlepšie osobne.
 2. Áno. Ak odborníci hovoria, že lockdown je cesta, je našou povinnosťou počúvať ich. Ale nesmie to ísť bez masívnej ekonomickej pomoci. Inak tie prijaté opatrenia aj tak nikto nebude dodržiavať. 

Marek Krajčí, exminister zdravotníctva OĽaNO

 1. Áno. Musia byť jasne zadefinované zdravotné výnimky, kto sa očkovať nemusí, ako aj odškodňovací zákon na kompenzáciu závažných zdravotných následkov, ktoré sa po očkovaní môžu veľmi zriedkavo vyskytnúť. Hranica veku povinného očkovania by mohla byť na úrovni 60 rokov.
 2. Áno. Najviac zachránených životov by priniesol radikálny lockdown s výnimkami na zabezpečenie základných životných potrieb a chod kritickej infraštruktúry. Alebo zákaz vychádzania s výnimkami na cestu do práce a školy, avšak v spojení s masívnym testovaním všetkých mobilných ľudí.

Jana Bittó Cigániková, poslankyňa SaS

 1. K povinnému očkovaniu seniorov sa nevyjadrila.
 2. Nie. Rozhodovaniu o kompletnom lockdowne by mal predchádzať skutočný lockdown len pre neočkovaných vrátane obmedzenia cestovania, ak to bude nevyhnutné. Argument, že treba kompletný lockdown, lebo očkovaní vírus šíria na neočkovaných, neobstojí, pretože očkovaní šíria vírus nepomerne menej.

Martin Šuster, ekonóm

 1. Áno a nielen seniorov, ale všetkých, ktorí sa môžu očkovať. Pre lepšiu logistiku by sme však mohli odstupňovať vznik povinnosti, napr. február 2022 pre ľudí nad 70, marec pre ľudí nad 60, apríl pre 50+…
 2. Áno. Lockdown je teraz jediné rozumné riešenie. Potrebujeme, aby počet pacientov v nemocniciach klesol k hodnote okolo 2 000. Počas lockdownu musíme zaviesť pravidlá, aby sa to už nezopakovalo – plán na povinné očkovanie, prísnejší covid automat s dôraznejšími obmedzeniami pre neočkovaných a zlepšenie prednemocničnej starostlivosti o covidových pacientov.

Miloslav Bahna, sociológ

 1. Áno. Keďže povinné očkovanie predstavuje zásah do osobnej slobody, je dôležité, aby sa tento udial len v miere nevyhnutnej na to, aby sloboda nezaočkovať sa nebránila iným v tom, aby sa v prípade potreby dokázali dostať k zdravotnej starostlivosti.
 2. Tvrdý lockdown má len malý potenciál pribrzdiť nárast nových prípadov. Krivku zlomí až narastajúca miera premorenia populácie. Z tohto dôvodu vidím ako primárne riešenie povinné očkovanie seniorov.

Vincent Bujňák, odborník na ústavné právo

 1. Nie. Keď Ústavný súd zdôrazňoval vyvíjajúce sa, resp. aktuálne vedecké poznatky a význam protilátok, potom je dosť možné, že by povinné očkovanie zlyhalo v časti týkajúcej sa tých, ktorí covid-19 prekonali.
 2. Áno, ale aby obmedzenie slobody pohybu pre všetkých prešlo pred Ústavným súdom, je potrebné, aby vláda vyhlásila núdzový stav. Lockdown bez núdzového stavu by predstavoval neprípustné obchádzanie.

Michal Palkovič, patológ

 1. Povinnosť by mala byť u všetkých zdravotníkov, ošetrovateľov a učiteľov. S pribúdajúcimi informáciami vo veci nutnosti preočkovania sa každých 4 až 6 mesiacov a vzhľadom na nie veľkú ochotu ľudí nad 65 rokov preočkovať sa ďalšími dávkami musí byť ich ochrana zo strany štátu na určitý čas zakotvená ako povinnosť.
 2. Obmedzenie migrácie v čiernych okresoch minimálne na 14 dní bude nevyhnutné na prerušenie súčasného komunitného šírenia. Malo by sa týkať očkovaných, ako aj neočkovaných. V tomto momente je potrebná vyššia miera solidarity na strane očkovaných.

Peter Visolajský, lekár a člen ústredného krízového štábu

1. Ak chceme skutočne zachrániť tisíce životov a nemať neustále lockdowny, ktoré Slovensko stoja milióny eur, krachujúcich podnikateľov a zahltené nemocnice, musí vláda konečne nabrať odvahu na skutočné riešenie. A rozumní ľudia to musia podporiť. Jediná cesta je povinné očkovanie seniorov. 

Dnes máme na Slovensku povinné očkovanie detí, pretože túto skupinu ohrozujú na živote ochorenia, proti ktorým povinne očkujeme. Rovnako by sme mali postupovať aj pri covide a očkovať povinne tú skupinu obyvateľov, ktorá je najviac ohrozená na živote – seniorov. Medicínsky by bolo najvhodnejšie očkovať ľudí od 55 rokov, ale myslím, že technicky sa povinné očkovanie dá na Slovensku reálnejšie zabezpečiť u dôchodcov. Napríklad naviazaním sľubovaného trinásteho dôchodku na zaočkovanie.

Dobrovoľné očkovanie kompetentní ani naši politici, žiaľ, nezvládli, ak teda chceme zachrániť viac životov a ďalej neničiť našu ekonomiku, efektívnejšie riešenie ako povinne očkovať seniorov dnes nemáme. Obávam sa, že časom aj tak dospejeme k rozhodnutiu, že inej cesty v záchrane životov niet, dovtedy nám však zbytočne umrie množstvo ľudí a bude nás to stáť obrovské financie. Preto čím skôr to spravíme, tým nižšiu cenu za toto poznanie zaplatíme.

Okrem povinného očkovania seniorov však situáciu môže významne zlepšiť aj podanie tretej dávky. Tu by Slovensko už malo urgentne prijať rozhodnutie, aby bola dostupná pre všetkých očkovaných štyri mesiace po druhej dávke a predovšetkým po vakcíne AstraZeneca a jednodávkovej vakcíne Janssen. Toto, žiaľ, naše ministerstvo zdravotníctva stále podceňuje, a to napriek už dostupným svetovým vedomostiam. 

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Ak by sme aj zaviedli povinné očkovanie hneď od zajtra, zásadne to našej situácii na najbližšie týždne nepomôže a nemocnice a márnice sa budú naďalej plniť, až kým sa nevytvorí v populácii imunita po druhej dávke vakcíny. Dovtedy potrebujeme prijať opatrenia, ktoré zachránia ľudské životy a odľahčia nemocnice. Hoci sú pri variante delta menej efektívne, inú cestu, žiaľ, nemáme. Na zvrátenie tejto situácie musíme zaviesť čím skôr obmedzenie mobility ľudí. To má však zmysel len vtedy, ak získaný čas využijeme na zaočkovanie čo najviac ľudí, inak náš problém len veľmi draho presunieme do budúcnosti. 

Milan Majerský, predseda KDH

1. Minulý týždeň som sa dal tretíkrát zaočkovať pred kamerami, aby som aj osobne motivoval ľudí k očkovaniu. V Prešovskom kraji dlhodobo robíme všetko pre čo najvyššiu zaočkovanosť vrátane výjazdových očkovacích jednotiek, očkovania bez registrácie, v nákupných centrách, očkovali sme takpovediac aj „na ulici“. Maximálne nasadenie sa prejavuje aj rastúcim záujmom o očkovanie v ostatných dňoch. Treba v tom vytrvať a pozitívne povzbudzovať ľudí k očkovaniu. 

Nariadiť očkovanie príkazom ako povinné môže v súčasnej napätej situácii ešte viac rozdeliť spoločnosť a priniesť nežiadaný masový odpor. Seniorov treba správne informovať a prakticky im pomôcť tak, aby bol pre nich proces súvisiaci s očkovaním čo najjednoduchší a najzrozumiteľnejší. 

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Zdravotníctvo kolabuje a zodpovednosť máme za ochranu života všetkých – očkovaných aj neočkovaných obyvateľov, pacientov covidu i bielej medicíny, mladých i starších.

Aby sme ochránili zdravotníctvo, podporujem 20-dňové obmedzenie pohybu pre všetkých – tzv. lockdown – s výnimkou kritickej infraštruktúry, ale s okamžitou a zásadnou finančnou kompenzáciou zasiahnutým zamestnávateľom, živnostníkom a zamestnancom. Finančná pomoc musí byť spravodlivá voči všetkým a nesmie sa stať, že menší podnikatelia a živnostníci by boli znevýhodňovaní oproti veľkým zamestnávateľom. Ak na Vianoce nechceme zažiť humanitárnu krízu, potrebujeme čím skôr prijať rozhodné opatrenie, ktoré jej predíde. 

Zároveň chcem apelovať na koaličných i opozičných lídrov, aby zvlášť v otázke pandémie volili zodpovednosť, snahu o jednotu a boli príkladom súdržnosti namiesto podnecovania nenávisti a živenia napätia. Ak má národ toto ťažké obdobie prekonať, potrebuje sa spojiť, k čomu vedia politici prispieť výraznou mierou. 

Milan Krajniak, minister práce za hnutie Sme rodina

1. Som proti povinnému očkovaniu ľudí. Ako faktický príklad z praxe uvediem, že v zariadeniach sociálnych služieb sa nám osvedčil osobný prístup spojený s dobrovoľným očkovaním klientov a zamestnancov. Tých máme dnes zaočkovaných 70 až 80 percent druhou dávkou a pokračujeme očkovaním treťou dávkou. V súčasnosti je v zariadeniach sociálnych služieb pandemická situácia stabilizovaná. Oproti vrcholu predchádzajúcej vlny máme o 2/3 menej zasiahnutých zariadení a o 4/5 menej pozitívnych.

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. V súčasnej situácii sa mi zdá nezmyselné prijímať opatrenia iba pre nezaočkovaných, keďže potrebujeme znížiť počty pozitívnych a zabrániť kolapsu nemocníc. Účinnejšie by bolo zníženie mobility cez trojtýždňový tvrdší lockdown. Na Vianoce by sme tak mohli opatrenia uvoľniť a ľudia by mohli tráviť sviatky so svojimi blízkymi.  

Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany Hlas, bývalá prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov

1. Povinné očkovanie odmietame – ako sme povedali, v súčasnej situácii, ktorá je v spoločnosti, by spôsobilo len ďalšie zbytočné napätie a to nikto nechce. Ale áno – s vybranými najohrozenejšími skupinami treba intenzívne hovoriť, najlepšie osobne. Prechádzať s nimi všetky otázky a obavy, ktoré majú. Len tak ich môžeme presvedčiť na očkovanie. 

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Ak odborníci hovoria, že lockdown je cesta, je našou povinnosťou počúvať ich. Ale nesmie to ísť bez masívnej ekonomickej pomoci. Inak tie prijaté opatrenia aj tak nikto nebude dodržiavať. 

Marek Krajčí, exminister zdravotníctva, dnes poslanec hnutia OĽaNO

1. Vývoj pandémie nového koronavírusu nás uisťuje, že s týmto vírusom sa ľudstvo musí naučiť žiť. Vírus bude aj naďalej mutovať a každý sa s ním určite stretne. Ľudstvo si postupne vytvorí imunitu, no pravdepodobne bude vždy nebezpečný pre starších, chronicky chorých ľudí, u ktorých môže vírus vyvolať ťažké zápaly pľúc až s následkom smrti. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme ochránili ich životy a zdravie.

V súčasnosti neexistuje účinnejšia ochrana ako očkovanie. Potrebné bude aj sezónne pravidelné preočkovávanie, tak ako sa to deje pri chrípke. So všetkými úskaliami, ktoré očkovanie – stále ešte podmienečne registrovanou vakcínou – má. Riziko verzus benefit očkovania u staršej populácie sa v súčasnosti jednoznačne javí v prospech výhod zaočkovaných osôb.

Ak sa na zavedenie povinného očkovania nájde politická odvaha, musia byť jasne zadefinované zdravotné výnimky, kto sa očkovať nemusí, ako aj odškodňovací zákon na kompenzáciu závažných zdravotných následkov, ktoré sa po očkovaní môžu veľmi zriedkavo vyskytnúť. Zároveň však musí vláda pridať na informovanosti ľudí. Inak to môže vyvolať veľké pnutie v spoločnosti a všetci dobre vieme, že vymožiteľnosť povinného očkovania je veľmi náročná.

Stanovenie hranice by som nechal na odborníkov. Racionálna hranica pri tejto mutácii vírusu by mohla byť niekde na úrovni 60 rokov. Dôležité je stanoviť ju tak, aby nám pri premorovaní obyvateľstva mladšie vekové kategórie nezahltili nemocnice. U mladších ľudí by som preto ponechal očkovanie na dobrovoľnej báze.

Každý si musí byť vedomý rizika, ktoré aj vzhľadom na svoj vek, pridružené ochorenia a iné faktory nesie. Informovať o jeho riziku by mohla webstránka či aplikácia, v ktorej každý po zadaní určitých informácií zistí svoje riziko vážneho priebehu ochorenia či smrti.

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

Inzercia

2. Účinnejšie opatrenia mali prísť už oveľa skôr. Teraz sa už kolapsu zdravotnej starostlivosti, žiaľ, nevyhneme. Najrýchlejší efekt, ktorý by priniesol najväčší počet zachránených životov, je radikálny lockdown s výnimkami na zabezpečenie základných životných potrieb a udržanie chodu kritickej infraštruktúry. Alebo zákaz vychádzania s výnimkami na cestu do práce a školy, avšak v spojení s masívnym testovaním všetkých mobilných ľudí.

Už lockdown počas druhej vlny so zatvorenými školami nám nepriniesol dostatočný pokles mobility, ktorý by viedol k želanému efektu terminácie druhej vlny. Druhú vlnu sa nám podarilo zlomiť až zavedením masívneho testovania v momkách, keďže došlo k premoreniu vírusom približne len u 25 percent populácie. V súčasnosti už máme k dispozícii samotesty, ktoré by na tento účel mohli veľmi dobre poslúžiť.

Žiaľ, stále ich nemáme dobre dostupné a dostupnosť testovania dokonca ľudí núti za testovaním cestovať, čo je vzhľadom na šírenie vírusu v hromadných prostriedkoch kontraproduktívne. ​ 

Jana Bittó Cigániková, predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo, SaS

1. K povinnému očkovaniu seniorov sa nevyjadrila.

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Rozhodovaniu o kompletnom lockdowne by mal predchádzať skutočný lockdown len pre neočkovaných vrátane obmedzenia cestovania, ak to bude nevyhnutné. SaS je presvedčená, že jediným skutočným riešením je očkovanie, preto podporuje opatrenia, ktoré dávajú viac slobody očkovaným na základe ich nižšieho epidemiologického rizika, čím pre neočkovaných zároveň zvyšujú motiváciu dať sa očkovať. Takéto riešenie je nielen funkčné, ale najmä trvalé. 

Školy majú pri týždennom testovaní 300-tisíc detí pozitivitu 0,8 percenta. Deti nekončia v nemocniciach skoro vôbec a aj dospelí do 50 rokov, teda rodičia týchto deti, tvoria podľa dať IZP drvivú menšinu hospitalizácií. Zároveň očkovaní ako takí tvoria drvivú menšinu. Preto opakujeme, že nepovažujeme za rozumné a motivačné robiť opatrenia zasahujúce očkovaných, a to najmä preto, že to radikálne znižuje motiváciu dať sa očkovať. Prečo by sa niekto dával očkovať, keď vakcíne z nejakého dôvodu neverí a navyše mu ani neprinesie slobodu navyše? 

Argument, že je kompletný lockdown potrebný, lebo očkovaní vírus šíria na neočkovaných, neobstojí, pretože očkovaní šíria vírus nepomerne menej. Ide o zodpovednú časť obyvateľstva, ktorá dodržiava opatrenia, a ak je zároveň lockdown pre neočkovaných (teda sa menej navzájom stretávajú), OTP v zamestnaní a príležitostne testovanie v školách, tak sa riziko prenosu znižuje na takú mieru, že by sme skôr mohli pre očkovaných uvoľňovať a tým znova zvyšovať motiváciu dať sa očkovať. 

Som presvedčená, že je potrebné sústrediť sa na trvalo udržateľné riešenia a zamerať sa na problémové skupiny, teda lockdown pre neočkovaných, uvoľnenia pre očkovaných, prísnejšia kontrola a vymáhanie dodržiavania pravidiel, OTP v zamestnaní.

Martin Šuster, ekonóm Národnej banky Slovenska

1. Určite áno a nielen seniorov, ale všetkých, ktorí sa môžu očkovať. Covid je choroba, na ktorú umiera asi 1 percento infikovaných. Mnohí ďalší majú ťažký priebeh alebo dlhotrvajúce postcovidové ťažkosti. Pre porovnanie, na detskú obrnu umieralo asi 0,5 percenta detí, pričom až 70 percent malo asymptomatický priebeh. Aj tak sme proti obrne zaviedli povinné očkovanie už v 50. rokoch a obrnu efektívne vykorenili. Asi 98 percent z nás je zaočkovaných proti obrne. Nevidím dôvod, prečo by sme nemohli dosiahnuť podobné výsledky aj pri očkovaní proti korone. 

V porovnaní s decembrom minulého roka, keď sme s očkovaním začali, vieme dnes oveľa viac. Na svete už bolo podaných skoro 8 miliárd dávok vakcín. O ich bezpečnosti a účinnosti vieme asi viac než o ktorejkoľvek inej očkovacej látke. Vieme, že imunita po prekonaní ochorenia klesá a bez očkovania by sme mohli ochorieť každé dva-tri roky.

Vieme, že úplná kolektívna imunita sa dosiahnuť nedá, ale dá sa spomaliť šírenie vírusu, aby bol len okrajovou chorobou. Vieme tiež, že pri vysokoinfekčnom variante delta je na takéto spomalenie potrebné zaočkovať asi 95 percent populácie (alebo ju nechať premoriť). Bez povinného očkovania sa nám 95-percentnú zaočkovanosť nijako nepodarí dosiahnuť. Vieme, že pre úplne každú vekovú skupinu, ktorá sa môže očkovať, sú zdravotné následky z infikovania sa vírusom výrazne horšie než pri očkovaní. Samozrejme, čistý benefit očkovania je pri senioroch asi 100-násobne vyšší než pri tínedžeroch, ale aj pre tínedžerov sa očkovanie zo zdravotného hľadiska oplatí. 

Pred rokom boli u nás používané vakcíny proti covidu schválené v Európe podmienečne, čo sa robí pre každý nový liek. Tie isté vakcíny sú v USA už definitívne schválené. V Európe je obvykle obdobie podmienečného schválenia dva roky, ale keďže o vakcínach proti korone vieme oveľa viac než o akomkoľvek inom novom lieku, nemusíme s povinným očkovaním nutne čakať na skončenie týchto dvoch rokov.

Trochu praktický dôvod, prečo nechcem nastaviť vekovú hranicu pre povinné očkovanie, je aj to, že na žiadnej hranici sa nedokážeme dohodnúť. Ak by sme hranicu nastavili na povedzme 50 rokov, hneď sa nájdu argumenty, ako sú 48-roční muži oveľa rizikovejší než 52-ročné ženy alebo ako sú naši štyridsiatnici rizikovejší než rakúski päťdesiatnici.

Takisto z pohľadu mušketierskej solidarity by sme sa mali dať zaočkovať všetci a nevyčleňovať len seniorov. Pre lepšiu logistiku by sme však mohli odstupňovať vznik povinnosti, napr. február 2022 pre ľudí nad 70, marec pre ľudí nad 60, apríl pre 50+...

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Žiaľ, lockdown je teraz jediné rozumné riešenie. Je to dočasné opatrenie, kým sa nezačne zvyšovať zaočkovanosť a hlavne kým neopadne tlak na nemocnice. Naše nemocnice sú už teraz preťažené a s istotou vieme, že najbližšie dva týždne bude tlak ešte stúpať. Pritom nestačí, aby sa tento rast zastavil. Potrebujeme, aby počet pacientov v nemocniciach klesol k hodnote okolo 2 000, keď sa ako-tak obnoví biela medicína a vytvoria sa rezervy na covidových oddeleniach.

Musíme si však uvedomiť, že lockdown je veľmi drahé riešenie. Teraz sme sa nechali dotlačiť do kúta, keď máme vysokú incidenciu, preplnené nemocnice a nízku zaočkovanosť. Ak iba prijmeme lockdown a nespravíme nič iné, tak o mesiac môžeme začať znovu tam, kde sme teraz. Počas lockdownu musíme teda zaviesť pravidlá, aby sa to už nezopakovalo – plán na povinné očkovanie, prísnejší covid automat s dôraznejšími obmedzeniami pre neočkovaných a zlepšenie prednemocničnej starostlivosti o covidových pacientov.

Miloslav Bahna, sociológ, Sociologický ústav SAV

1. Až donedávna som nebol zástancom povinného očkovania. Dlhodobé spoločenské náklady takejto povinnosti som považoval za vyššie ako potenciálny prínos v podobe nedobrovoľnej záchrany životov časti „nasilu zaočkovaných“. To však bolo v čase, keď sme sa nazdávali, že tretia vlna covidu nebude vďaka vakcinácii väčšiny dospelého obyvateľstva horšia ako druhá a Slovenskom prebehne rýchlo. Očakával som aj vyšší nárast záujmu o očkovanie po náraste prípadov, náraste úmrtí a naplnení nemocníc. Tieto predpoklady sa nenaplnili.

Naša sloboda sa končí tam, kde obmedzuje slobodu niekoho iného. Tretia vlna ukazuje, že sloboda nezaočkovať sa končí tam, kde táto sloboda bráni iným členom našej spoločnosti dostať sa k zdravotnej starostlivosti, ktorá je spoločná pre všetkých – zaočkovaných aj nezaočkovaných. Keďže povinné očkovanie predstavuje zásah do osobnej slobody, je dôležité, aby sa tento udial len v miere nevyhnutnej na to, aby sloboda nezaočkovať sa nebránila iným v tom, aby sa v prípade potreby dokázali dostať k zdravotnej starostlivosti.

Zo všetkých potenciálne zvažovaných alternatív selektívneho vyžadovania očkovania (štátni zamestnanci, zdravotníci, učitelia…) tomuto kritériu jednoznačne najlepšie vyhovuje zavedenie povinného očkovania pre seniorov.

Sú na to minimálne štyri dôvody: a) zaočkovanie seniorov pomôže odľahčiť zdravotníctvo viac ako očkovanie iných skupín obyvateľov; b) všetky zdokumentované veľmi zriedkavé závažné vedľajšie účinky vakcín sa týkajú takmer výlučne len mladších vekových skupín; c) seniori majú vo všeobecnosti miernejšie až žiadne bežné vedľajšie účinky v podobe bolenia hlavy či zvýšenej teploty po očkovaní a d) z výskumu Ako sa máte, Slovensko? vieme, že ani nezaočkovaní väčšinovo paušálne neodmietajú očkovanie seniorov a cca 10 percent z nich dokonca pripúšťa aj povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľov.

Veková hranica, od ktorej by malo byť očkovanie povinné, by mala byť naviazaná na kapacitu našich nemocníc a na pravdepodobnosť, s ktorou bude nezaočkovaný v prípade svojho nakazenia potrebovať hospitalizáciu.

Za jedinú otvorenú otázku považujem nastavenie sankcie za nezaočkovanie sa. V danej situácii považujem za primeranú peňažnú sankciu, ktorá by mohla byť napríklad podobná sankcii, akú vodičom udeľujeme pri výraznom prekročení rýchlosti v obci. Z výnosov z pokút za nezaočkovanie sa by mohli byť financované príplatky pre zdravotníkov na covidových oddeleniach. V prípade zavedenia očkovacej povinnosti je dôležité, aby bolo očkovanie dostupné v primeranej vzdialenosti od miesta bydliska a bolo dobre logisticky zvládnuté.

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Už lockdown na začiatku tohto roku nedokázal šírenie epidémie zastaviť, a to išlo o menej infekčný variant vírusu, obavy ľudí boli na maximách a ochota dodržiavať opatrenia takmer tiež. Dnes máme väčšinu dospelého obyvateľstva zaočkovanú a nezaočkovaná časť obyvateľstva je práve tá, ktorú by mal lockdown primárne chrániť. Táto časť ľudí však zároveň častejšie berie epidémiu na ľahkú váhu a prejavuje nižšiu ochotu opatrenia dodržiavať.

Predpokladám preto, že aj tvrdý lockdown má len malý potenciál pribrzdiť nárast nových prípadov. Krivku zlomí až narastajúca miera premorenia populácie. Z tohto dôvodu vidím ako primárne riešenie povinné očkovanie seniorov. Úlohu lockdownu vidím ako doplnkovú v tom, že môže slúžiť ako signál, že situácia je naozaj vážna.

Vincent Bujňák, odborník na ústavné právo

1. Nie. Keď Ústavný súd zdôrazňoval vyvíjajúce sa, resp. aktuálne vedecké poznatky a význam protilátok, potom je dosť možné, že by povinné očkovanie zlyhalo v časti týkajúcej sa tých, ktorí covid-19 prekonali. V konaní pred Ústavným súdom by to bol práve normotvorca, ktorý by musel preukazovať, že podľa aktuálnych vedeckých poznatkov je očkovanie nevyhnutné aj pri tejto skupine. Vedecký konsenzus v tejto otázke neexistuje. Ak by sme vychádzali z tejto optiky, povinné očkovanie by v tejto časti neprešlo testom proporcionality, predovšetkým v subteste nevyhnutnosti. Tento aspekt (významné množstvo tých, ktorí ochorenie prekonali) vo veci PL. ÚS 10/2013 (súlad povinného očkovania detí) prítomný nebol. 

Celé zdôvodnenie právneho názoru Vincenta Bujňáka nájdete tu:

Čítajte tiež

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Áno. Aj pri tejto otázke platí prvá časť z predchádzajúcej odpovede. Otázku chápem v tom zmysle, či by obmedzenie slobody pohybu pre všetkých prešlo pred Ústavným súdom. Na jej obmedzenie by bolo potrebné, aby vláda vyhlásila núdzový stav. Lockdown bez núdzového stavu by predstavoval neprípustné obchádzanie čl. 51 ods. 2 ústavy.

Vychádzam z dvoch rozhodnutí, PL. ÚS 22/2020 (1. prieskum núdzového stavu) a PL. ÚS 2/2021 (2. prieskum núdzového stavu). Pri prvom rozhodnutí považoval Ústavný súd za ústavne súladné vyhlásenie núdzového stavu, pri druhom vyhodnotil ako ústavne súladné aj obmedzenia týkajúce sa slobody pohybu (napríklad aj zákazu cestovať do zahraničia na účely rekreácie), ktoré boli podporené viacerými výnimkami. K druhému rozhodnutiu boli odlišné stanoviská troch sudcov k výroku Ústavného súdu. Závery Ústavného súdu možno zovšeobecniť v tom zmysle, že vláda je za obmedzenia základných práv demokraticky zodpovedná, Ústavný súd skúma prípadné excesy, resp. možnosť zneužitia, a tie ním neboli identifikované.

Pokiaľ by preto vláda za súčasnej pandemickej situácie pristúpila k podobným obmedzeniam slobody pohybu, aké boli predmetom prieskumu vo veci PL. ÚS 2/2021, predpokladal by som ich ústavnú priechodnosť.

Michal Palkovič, patológ

1. Určite by takáto povinnosť mala byť u všetkých zdravotníckych pracovníkov, ošetrovateľského personálu a učiteľov. Obávam sa, že s pribúdajúcimi informáciami vo veci nutnosti preočkovania sa každých 4 až 6 mesiacov a vzhľadom na nie veľkú ochotu ľudí nad 65 rokov preočkovať sa ďalšími dávkami musí byť ich ochrana zo strany štátu na určitý čas zakotvená ako povinnosť. Určite poklesne počet hospitalizovaných, skráti sa čas hospitalizácie a ušetria sa nemalé finančné zdroje na liečbu.

Malo by Slovensko zaviesť lockdown pre všetkých?

2. Z prvej aj druhej vlny vieme, že obmedzenie pohybu medzi regiónmi bola dôležitá súčasť opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusovej infekcie. Zároveň vieme, že tieto opatrenia majú význam len vtedy, pokiaľ sa dobrovoľne dodržiavajú a aktívne kontrolujú.

Obmedzenie migrácie v čiernych okresoch minimálne na 14 dní bude nevyhnutné na prerušenie súčasného komunitného šírenia. Malo by sa týkať aj očkovaných, ako aj neočkovaných ľudí. V tomto momente je potrebná vyššia miera solidarity na strane očkovaných ľudí.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.