Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. november 2021

Poľský premiér pre Postoj

Suverénmi v EÚ majú byť národy a občania, nie inštitúcie z Bruselu a Luxemburgu

Prinášame text poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorý vychádza vo viacerých európskych médiách vrátane denníka Postoj.

Suverénmi v EÚ majú byť národy a občania, nie inštitúcie z Bruselu a Luxemburgu

Európska únia je dnes v ťažkej pozícii. Stále zápasíme s novými vlnami pandémie. Ešte len začíname proces obnovy našich ekonomík po kríze, ktorá vyvolala nevyhnutnosť obmedziť hospodársky život. Ešte sme ani celkom nezačali s realizáciou fondu obnovy a na horizonte sa objavilo riziko energetickej krízy. 

Vyššie ceny plynu udierajú po vreckách bežných občanov. Prvýkrát v povojnovej histórii Európy si budúce generácie nemôžu byť isté, či im tu zanecháme lepšiu budúcnosť.

Narastá tlak na Európu. Rusko využíva vydieranie plynom, aby prinútilo jednotlivé štáty robiť rozhodnutia vedúce k presadzovaniu jeho vlastných záujmov. 

Na východnej hranici EÚ čelia Poľsko, Litva a Lotyšsko každý deň provokáciám zo strany Bieloruska a narastajúcej vlne nelegálnej migrácie. 

Okrem toho zažívame posuny na globálnej šachovnici – USA revidujú svoju súčasnú stratégiu a ich miesto budú chcieť zaujať ďalšie krajiny ašpirujúce na úlohu veľmoci.

Priveľa kríz by malo viesť k zodpovednosti. 

A predsa Európska únia venuje teraz viac pozornosti imaginárnym ako skutočným problémom. 

Skôr problémom, ktoré sama vytvára, ako vonkajším výzvam. Voči výzvam musíme byť jednotní. Medzitým sa však vrháme do vnútorných sporov.

Mám dojem, že pre mnohých politikov je konflikt s Poľskom pohodlným alibi, ako sa vyhnúť konkrétnym krokom. Koniec koncov, základy tohto sporu sú založené viac na stereotypoch a predsudkoch ako na faktoch.

Je ťažké nájsť národ, ktorý by bol viac pripútaný k myšlienke slobody, demokracie a európskej myšlienke ako Poliaci. V poľskom parlamente a verejnom živote dominujú proeurópske sily. Aj napriek tomu sa médiá a politici snažia vyvolať propagandistický slogan o „polexite“.

Pravda je jasná. Poľsko sa nikam mimo Európy nechystá. Poľsko je a bude členom Európskej únie. Sme neoddeliteľnou súčasťou Európskej únie.

Únie, ktorá by mala odmietnuť jazyk vydierania, vyvíjania nátlaku a trestania toho, kto má vlastný názor. Musíme sa sporiť argumentmi, aj keď by to bol ťažký a dlhý spor. Vždy to však musíme robiť v duchu úcty a hľadania jednoty. Len tak budeme môcť nájsť spoločné východisko.

Poľsko je lojálnym členom EÚ. Rešpektujeme európske právo ako všetky ostatné členský štáty. Rešpektovanie práv spoločenstva však neznamená, že stoja nad národnými ústavami. Poľsko v tomto nie je výnimkou.

Inzercia

Preto ústavný pluralizmus musí zostať pravidlom, ktoré zachováva rovnováhu medzi rôznymi systémami vnútroštátneho a európskeho práva. Vďaka nemu môžeme hovoriť o vzájomnom dopĺňaní a nie o eliminovaní týchto systémov. 

V zmluvách EÚ sa presne uvádza, ktoré právomoci boli členskými štátmi prenesené na spoločenstvo a ktoré si ponechali ako svoju výlučnú záležitosť. Zásada prvenstva práv EÚ znamená, že majú prednosť pred zákonmi v oblastiach spadajúcich do kompetencií Únie. Plne si to uvedomujeme aj v Poľsku.

Ale štáty sú pánmi zmlúv a národné ústavné súdy sú tie, ktoré v konečnom dôsledku rozhodujú v prípade rozporu medzi zmluvnými normami a ústavnými normami.

Preto nedávne rozhodnutie poľského ústavného súdu, ktorý skúmal vzťah medzi právom EÚ a ústavou, by nemalo byť prekvapením. V podobnom duchu sa už vyjadrili aj súdy a tribunály v Nemecku, Dánsku, vo Francúzsku, v Taliansku, Španielsku, Litve, Českej republike a ďalších krajinách EÚ.

„Princíp prednosti práva spoločenstva (...) nesmie vo vnútroštátnom právnom poriadku podkopávať najvyššiu moc ústavy“ – to je rozhodnutie francúzskej ústavnej rady.

„Ústavný súd môže preskúmať podmienku ultra vires (...), teda určiť, či konanie inštitúcií Európskej únie porušuje zásadu prenesenia právomocí, keď inštitúcie, aparáty, orgány a agentúry Únie prekročili rozsah pôsobnosti svojich kompetencií spôsobom, ktorý porušuje túto zásadu“ – to je zase rozhodnutie nemeckého ústavného súdu.

Jeho dánsky náprotivok uviedol, že „ústava zakazuje udeľovanie právomocí v rozsahu, ktorý by znamenal, že [členský štát] nemôže byť považovaný za suverénnu a demokratickú krajinu“.

Tu chcem predložiť silnejšiu tézu.

Princíp prvenstva národných ústav je de facto princípom prvenstva demokracie štátov voči inštitúciám EÚ. Dnes odpovedáme na otázku, či sa európskymi suverénmi majú stať národy a občania alebo sa nimi majú stať inštitúcie z Bruselu a Luxemburgu, ktoré sa vyznačujú demokratickým deficitom. Od tejto odpovede závisí naša spoločná budúcnosť.

V roku 1795 Poľsko na 123 rokov zmizlo z mapy sveta. Áno, vtedy sme boli v ťažkej situácii. 

Poľsko však padlo, pretože niektoré elity namiesto toho, aby bojovali proti skutočným výzvam, bojovali medzi sebou o vplyv a záujmy. Toto je náš hriech. Hriech, ktorý okamžite využili bezohľadní a silní susedia.

Neopakujme tieto chyby v Európe. Stále máme globálnych susedov – bezohľadných a čoraz silnejších.

Nech je toto historické varovanie poučením pre nás všetkých.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.