Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. október 2021

Nahrávky z chaty

Čo povedal Fico na stretnutí prezidentke a čo si myslí o Kollárovi a Žilinkovi

Šéf Smeru mal prezidentku varovať, že skončí horšie ako Andrej Kiska. Pri Borisovi Kollárovi očakával mafiánsku česť.

Čo povedal Fico na stretnutí prezidentke a čo si myslí o Kollárovi a Žilinkovi

Foto – TASR/Martin Baumann

Stretnutia na poľovníckej chate vo Veľkom Ďure pri Leviciach poodhaľujú aj to, ako šéf opozičného Smeru rozmýšľa o hnutí Sme rodina, prezidentke Zuzane Čaputovej, čo hovorí o generálnom prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a čoho sa obáva advokát Marek Para.

Stretnutie s prezidentkou

V pondelok 27. septembra popoludní sa prezidentka Zuzana Čaputová stretla v Prezidentskom paláci so šéfom Smeru a jej veľkým kritikom Robertom Ficom.

Išlo o druhé zo štyroch stretnutí s politickými predstaviteľmi, ktoré si v tom týždni naplánovala. Dopoludnia sa zišla s premiérom Eduardom Hegerom a v ďalších dňoch mala v pláne schôdzku s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a lídrom strany Hlas Petrom Pellegrinim.

Témou stretnutí bola vojna v bezpečnostných zložkách a celková situácia na Slovensku poznačená nástupom tretej vlny aj nezhodami Borisa Kollára so zvyškom koalície.

Predseda Smeru prišiel v pondelok popoludní z Prezidentského paláca do centrály Smeru na Súmračnej, aby nahral video, v ktorom rozprával, že ju v Prezidentskom paláci skritizoval a hovoril jej o náraste hnevu v spoločnosti, ktorý sa zvyšuje. Čaputovú vraj varoval pred revanšom, ktorý bude podľa jeho slov „odpoveďou na zločiny páchané súčasnou vládou na ľuďoch a ich základných právach“.

„Nemám žiadne právo interpretovať vyjadrenia prezidentky. Je na nej, ako bude naše stretnutie hodnotiť,“ povedal.

Hovorca prezidentky uviedol, že Čaputová Fica požiadala o rešpekt k deľbe moci, primeranosť vo svojich vyjadreniach a nepodnecovanie nenávisti, pretože na ňu môžeme doplatiť všetci.

V ten istý deň, krátko pred šiestou hodinou večer, vchádza Fico na poľovnícku chatu, kde ho už čaká Miroslav Bödör, otec väzneného oligarchu Norberta Bödöra, so synom policajného exprezidenta Pavlom Gašparom. Bolo to presne hodinu po tom, čo bolo zverejnené jeho video na facebooku o stretnutí s prezidentkou.

„Seruste, šraci,“ pozdraví Fico Bödöra a Gašpara. Z prepisu nahrávky vyplýva, že na stretnutie mal prísť aj advokát Marek Para.

Gašpar mladší však Fica informuje, že sa ospravedlnil, lebo musel neplánovane ísť riešiť prípad Zuzany Plačkovej. Bödör vraví Ficovi, že ju právne zastupuje. Influencerku v ten deň ráno spolu s manželom zadržala NAKA v rámci protidrogovej akcie. Plačkovú napokon zastupoval iný Kočnerov advokát, Martin Pohovej.

Povedal jej, že skončí horšie ako Kiska

Po návrate Fico začína rozprávať Bödörovi a Gašparovi o stretnutí s prezidentkou. Podľa jeho slov ho prezidentka volala už tri dni predtým (v piatok 24. septembra), no Fico jej odkázal, že nie je v Bratislave a bude k dispozícii až v pondelok (27. septembra).

„No že aktuálna politická situácia a tak. Tak som tam došiel, som tam bol hodinu pätnásť,“ opisuje šéf Smeru. „Tak pozerala na mňa, tak pani prezidentka došiel som, tak čo máte akože? Samozrejme, vy určujete témy.“

Fico aj vo zverejnenom videu povedal, že prezidentke hovoril o manipulácii trestných konaní, zneužívaní právomoci verejných činiteľov, korumpovaní udavačov a vyčítal jej nečinnosť. Dodal, že Čaputová si zatvára oči pred realitou.

„Ona musí stáť nad vecou a ona nebude zasahovať a ja mám právo, hovorí, ale ako prezidentka veriť aj tomu, že to všetko vy organizujete, akože ja, akože všetky tieto veci,“ vraví Bödörovi a Gašparovi.

„Tak som povedal, že môžeme sa baviť o všelijakých hypotézach, ale sú fakty ako zadržanie vyšetrovateľov Čurillu a spol. a odposluchy, máte tu prerušenie policajného zásahu, máte tu uznesenia a rozhodnutia Najvyššieho súdu, Ústavného súdu, tu je celý rad rozhodnutí, ktoré niečo hovoria. A plus viete, že sú ďalšie veci, ktoré sú k dispozícii, ktoré podľa všetkého vyjdú na povrch,“ interpretuje Fico to, čo povedal hlave štátu.

Aké „ďalšie veci“ mal na mysli, sa však z komunikácie na chate nedozvedáme. Povedal jej vraj aj to, že ak do toho nebude zasahovať, všetci budú tvrdiť, že je toho súčasťou. „A vás to prevalcuje.“

„A som aj povedal, skončíte horšie ako Kiska,“ pokračuje Fico. „Ak nebudete robiť a pozerať sa na to, ako sa pozeráte vrátane iných vecí, skončíte. Tak sme sa o tom veľa rozprávali, ale ona akože ničomu neverí, a že ona pokiaľ nebude mať právoplatné rozhodnutia súdov, tak nebude konať.“

Prirovnal ju k španielskym kolonizátorom

Bývalý premiér ďalej hovorí, že s Čaputovou sa bavili aj o poslancovi Smeru Ľubošovi Blahovi. Prezidentka ho podľa Ficových slov žiadala, aby ho zastavil.

„No a čo, jak ho mám zastaviť?“ pýta sa Fico, na čo Bödör vraví: „Však Ľuboš Blaha je normálny človek.“ „Presne tak,“ reaguje Fico.

„No a potom som jej povedal, ona stále, že pokoj a kľud a neviem čo všetko a že by bola rada, keby sme tak prispievali akože aj my ku kľudu,“ parafrázuje Fico a vraví, ako na to zareagoval: „Tak pani prezidentka, vy ste presne jak tí španielski kolonizátori. Prišli do Latinskej Ameriky, vyvraždili všetkých Indiánov a tí preživší hovorili, že teraz kľud, pokoj a bratská láska. Odteraz budeme všetci veľkí kamaráti. Čo si myslíte? Že tí ľudia, čo sú dnes pozatváraní, jedine sa budú na to všetko pozerať?“

Líder Smeru opisuje, ako sa ďalej zhovárali o téme referenda. Prezidentka v máji poslala na Ústavný súd otázku, či by bolo konanie referenda o predčasných voľbách v súlade s ústavou. Ten v júli rozhodol, že referendum sa neuskutoční. Konať by sa mohlo, ak by poslanci zmenili ústavu.

„Musím vám povedať, pán Fico, ja som veľká priateľka referenda,“ cituje Fico prezidentku. „No však som videl,“ odvetil jej.

„Pani prezidentka, pošlite vašich poradcov do kelu, ja vám znovu pošlem otázky na referendum,“ hovoril s tým, že referendum a predčasné voľby sú jediná cesta, ako zmierniť napätie v spoločnosti.

Poslal jej otázky

Predseda Smeru dnes popoludní na facebooku zverejnil video, v ktorom hovorí, že skupina poslancov parlamentu doručila prezidentke dve referendové otázky o predčasných voľbách.

„A žiada vás, aby ste sa verejne vyjadrili, či opäť urobíte kroky na zmarenie referenda, ako ste učinili naposledy, alebo bez prieťahov umožníte ľuďom, aby podpísali potrebnú petíciu na vyhlásenie referenda a potom v takomto referende rozhodli o konaní predčasných parlamentných volieb,“ vraví vo videu Fico.

„Skoré voľby sú jedinou cestou, ako vyviesť Slovensko z hlbokej krízy právneho a sociálneho štátu, demokracie a morálky,“ dodal.

Prvá otázka je o tom, či občania súhlasia v referende s tým, aby súčasťou ústavy bol článok, podľa ktorého bude možné skrátiť volebné obdobie parlamentu aj na základe ústavného zákona alebo referenda, a druhá otázka, či v prípade kladnej odpovede na prvú otázku súhlasia so skrátením volebného obdobia súčasného parlamentu.

Čaputová pár dní po septembrovom stretnutí s Ficom povedala, že on aj niektorí jeho kolegovia hovoria v súvislosti s referendom o veciach, ktoré nemajú s pravdou nič spoločné. „Ja som tú otázku nepísala,“ uviedla Čaputová na Ficovu výhradu, že zmarila referendum.

Hoci si za schôdzku s predsedom opozičnej strany vyslúžila z viacerých strán kritiku, ona sama ju označila za užitočnú a dodala, že sa veľa dozvedela.

Fico o Kollárovi: Myslel som si, že bude mať mafiánsku česť

Z predchádzajúcich stretnutí možno tiež vyčítať, čo si Robert Fico myslí o Borisovi Kollárovi a Marošovi Žilinkovi.  

Hoci sa zdalo, že zrušenie obvinenia exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského hnutie Borisa Kollára a stranu Smer zblíži, nielen septembrové odvolávanie ministra vnútra, na ktorom Fico Kollárovi odkázal, že „lepšie byť mafián ako plagiátor“, ukázalo, že to medzi nimi nefunguje a Fico predsedom parlamentu pohŕda.

Advokát Marek Para na stretnutí 2. septembra po zrušení obvinenia Pčolinského hovorí, že má z Borisa Kollára „pokazenú náladu“, na čo mu Fico odpovedá: „Ten dosiahol svoje a dneska pôjde proti nám.“ Neskôr hovorí: „Myslel som si, že bude mať aspoň nejakú mafiánsku česť, ale nemá žiadnu, nemá nič.“

Inzercia

„On je ‚sejf‘ akože, ja mám teraz zase problém okolo seba.“ Podľa Fica sa pre Borisa Kollára zrušením obvinenia bývalého riaditeľa SIS všetko skončilo. 

Šéf Smeru prepustenie Vladimíra Pčolinského z väzby a zrušenie jeho obvinenia privítal. Zároveň verejne hovoril, že aj vďaka tomu prípadu dôjde k ďalšiemu prepúšťaniu a na slobodu sa dostane aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik či exšéf polície Tibor Gašpar, voči ktorým podľa Fica súčasná vláda účelovo manipuluje konania.

Boris Kollár v rovnaký deň reagoval na jeho slová a povedal, že sa musí zasmiať nad podobnými úvahami. Hovoril, že práve za vlády Roberta Fica sa vytvoril mafiánsky štát, ktorý uniesli Ficovi „pucipajťáši“ tým, že si sprivatizovali spravodlivosť.

Čítajte tiež

„Keď si niekto myslí, že pôjde na slobodu a zvezie sa po chrbte Vlada Pčolinského, tak je na veľkom omyle,“ hovoril Kollár na tlačovom brífingu v Národnej rade 31. augusta, dva dni pred ďalším zo série stretnutí Fica s Parom, Gašparom a Bödörom na poľovníckej chate.

Fica Kollárove slová rozhorčili. „Jak takú hovadinu môže povedať, že Pčolinský bol zatvorený vďaka mafii, Ficovej a Smeru.“

Advokát Para, obhajca Tibora Gašpara, vtedy zareagoval takto: „Gašpar, Bödör musí ísť von. Nikto sa nebude na chrbte... Pčolinského. Ja by som ho zabil. Ja by som ho dobil,“ adresoval Borisovi Kollárovi.

Fico neskôr spomína, čo povedal Kollárovi pri jednom z odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca, voči ktorému mala Sme rodina tiež výhrady, no nechcela otvoriť schôdzu na jeho odvolávanie. Predseda parlamentu Boris Kollár mu vtedy vraj povedal, že je v ťažkej pozícii.

„Pán Kollár, vy máte ťažkú pozíciu preto, lebo ste taký, aký ste. A máte jednoducho svoju minulosť, ktorá je mimoriadne komplikovaná... ľudia ako vy tu nemajú čo robiť v politike. Keď tu vás akceptujú, ja vás neakceptujem. Ja s vami nechcem nič mať, nikdy v živote,“ prerozprával Fico na chate svoju odpoveď Kollárovi.

Hovorí aj to, že Boris Kollár sa vždy rozčúli, keď mu povedia, že je mafián.

Fico spomína tiež ako Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka robila stretnutie pre študentov na sté výročie Dubčeka a hlavným rečníkom na akcii mal byť Boris Kollár.

Osadenstvu na chate sa sťažoval: „Tak sa pýtam rektora... Jožo, ale veď on ukradol titul. Však ho nechajte, keď sa stavia nejaká továreň, tak nech je zvolený predseda Národnej rady, nech tam klepe nejaký základný kameň. Ale nemôžete pustiť človeka, ktorý ukradol titul, na akademickom senáte rozprávať študentom, že čo je Dubček.“

Každý čaká, čo spraví Žilinka

Robert Fico sa venuje aj generálnemu prokurátorovi. Na stretnutí 29. augusta ešte pred rozhodnutím generálnej prokuratúry v kauze Pčolinský advokátovi Parovi spomína, že kontaktoval Maroša Žilinku.

„Strašne sa bojí. Mali by ste vedieť, že sa úplne uzatvoril, popredal nejaké veci, motorky a takéto veci. Nikam nechodí a nič nerobí.“ Dodáva, že na akékoľvek povzbudzujúce esemesky, ktoré dostáva v súvislosti so svojím postupom, vraj odpovedá „smajlíkom“.

„Tak sa jednoducho bojí,“ pokračuje Fico. „Aj mne dal odkázať asi pred dvoma mesiacmi, že nech nerobíme naňho my tlak. Lebo že potom to vyzerá tak, že na základe politických dôvodov on to musí odmietnuť, tento tlak, tak preto ja ho nechcem dávať do udania.“

O Žilinkovi sa s advokátom Parom bavili v súvislosti s tým, že Fico chcel podať návrh na začatie disciplinárneho konania voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Šéf Smeru Kočnerovmu obhajcovi neskôr hovorí, že Žilinka si uvedomil, že sú len dve cesty, ako dostať Lipšica z postu špeciálneho prokurátora, a to napadnutie bezpečnostnej previerky, ktorú dostal vďaka ministrovi práce Milanovi Krajniakovi zo Sme rodina a ktorej preverenie zákonnosti opätovne otvorila bratislavská krajská prokuratúra, alebo cez disciplinárne stíhanie.

„On nemá naňho nič iné, nemá šancu verejne ho dostať,“ povedal Fico. 

Na inom stretnutí vravel, že sa pokúšajú Žilinkovi neustále posielať podporné stanoviská. „On vie, teda že keby potreboval, tak sme pripravení urobiť aj nejaké tlačovky.“ Podľa Gašpara mladšieho sa Žilinka nedá podplatiť.

Žilinka je izolovaný a nekomunikuje

Robert Fico na poslednom nahratom stretnutí koncom septembra hovorí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka veľmi málo komunikuje. „Veľmi málo, úplne je odizolovaný. Ako nechce, aby mal nejaké kontakty," tvrdí.

Spomína, že Žilinka chodí na východné Slovensko k svojmu známemu na poľovačky, ktorý mu cez poslancov Smeru z tohto regiónu údajne poslal Žilinkov odkaz, že sa nemusí báť prijatia zmien pokiaľ ide o 363-ku a rozdelenie Generálnej a Špeciálnej prokuratúry. 

V týchto dňoch prebiehala diskusia práve o zmene daného paragrafu. Na Úrade vlády vznikla v septembri pracovná skupina, ktorá si dala za úlohu 363-ku preskúmať. Maroš Žilinka sa verejne vyjadril, že by bol nerád, ak by sa paragraf zmenil, lebo by sa podľa vlastných slov ocitol v úlohe štatistu. 

Čítajte tiež

Advokát Para na inom stretnutí hovorí, že proti Lipšicovi sa nemá dnes obrátiť kam inam ako ku Žilinkovi. Pavol Gašpar, syn policajného exprezidenta, dodáva: „Všetko je to dnes o Žilinkovi.“

O Žilinkovi sa na stretnutí na chate hovorilo aj v prítomnosti exministra vnútra Roberta Kaliňáka.

„Aj Žilinka je iba z mäsa a kostí a je posratý za ušami a každé rozhodnutie stotisíckrát zváži, aj keď je nasratý a vnútri v kancelárii pi**je na toho Lipšica všetko, čo môže,“ vraví Kaliňák. Tiež neverí, že by sa Žilinka dokázal uzmieriť s Lipšicom a "že by porušil všetky dohody". Hovorí, že Žilinka chcel "úprimne každú funkciu, lebo má rád funkcie". 

„Na druhej strane, rovnako rád má aj nezávislé rozhodovanie, svoje vlastné. On povie, že to bude, a bude," dodáva bývalá dvojka Smeru.

Keď kapituluje Noro a Gašpar, tak je koniec

Robert Fico na stretnutí 19. augusta hovorí, že za prelomový prípad pokladá práve odsúdenie Dušana Kováčika, v danom čase ešte len obžalovaného. „Keby Dušan tento prípad uhral, tak všetkým strašne, strašne pomôže.“

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika odsúdili mesiac nato, 20. septembra, za korupciu a spoluprácu s mafiou na 14 rokov väzenia.

Advokát Para Ficove slová neskôr po jeho odchode zo stretnutia dopĺňa. Hovorí, že keď odsúdia Kováčika, padne Očistec a prizná sa Hraško, Krajmer, Gašpar a Bödör, každý stratí nádej.

„Keď on (Dušan Kováčik, pozn. red.) padne a bude odsúdený, každý si povie, mám ja šancu? Keď Kováčik išiel do pi**? Dobrý dedeček?“

Vraví, že prípad Mariana Kočnera „ľuďom zobral nádej“. Gašpara a Bödöra nazýva „centrami“ či „srdciami“ prípadu. „Keď oni dvaja kapitulujú, tak je koniec. Už nepotrebuješ tie dôkazy o marení,“ konštatuje Para.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.