Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. október 2021

Nahrávky z chaty

Ako Gašpar, Para a Bödör ohovárali Kaliňáka

„My sa z neho neroztopíme,“ hovorí Kočnerov obhajca na adresu exministra vnútra.

Ako Gašpar, Para a Bödör ohovárali Kaliňáka

Robert Kaliňák. Foto – TASR

Na chatu pri Leviciach prišiel v auguste aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Portál Aktuality.sk už opísal, ako ho obhajcovia v kauze Očistec Marek Para a Pavol Gašpar pripravovali na výsluch v kauze Očistec.

Na chate boli prítomní aj Miroslav Bödör, otec vplyvného oligarchu Smeru Norberta Bödöra, ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe.

Ako napísali Aktuality.sk, Gašpar mladší aj s Parom Kaliňáka napríklad upozorňujú, že slabinou výsluchu môže byť nominácia Ľudovíta Makóa na post šéfa daňových kriminalistov, pri ktorej mu navrhujú, aby povedal, že s jeho nomináciou prišiel zosnulý policajný exprezident Milan Lučanský. Kaliňák potom navrhuje aj vlastnú verziu príbehu.

Okrem tejto časti je však zaujímavý aj priebeh rozhovorov, ktoré sa 12. augusta odohrali, keď niekdajší „korunný princ Smeru“ z chaty odišiel a v odpočúvanej miestnosti sa ostali zhovárať Miroslav Bödör, Marek Para a Pavol Gašpar.

Rozhovor v neprítomnosti Kaliňáka ukazuje psychológiu tejto skupiny: Bödör starší a Gašpar mladší berú Kaliňáka len ako účelového spojenca, podozrievajú ho, že myslí výlučne na svoje záujmy a na stretnutí sa im len chcel votrieť do priazne ako súčasť ich partie.

Vo vzájomnej debate exministra preto vôbec nešetrili.

„... tu bude vyprávať, že kto rodina. K***t, by som mu pichol tú vidličku do čela,“ hovorí Pavol Gašpar. Kaliňák totiž predtým počas rozhovoru povedal, že „Tibor (Gašpar) je pre mňa rodina“.

„V prvom momente, keď sa situácia vyvinie tak, že on je sejf, j**e na nás,“ pokračuje neskôr počas konverzácie Marek Para.

„Sejf neni,“ reaguje Gašpar mladší. (...) „By som mu povedal, že čo mu otec odkazuje.“

Policajný exprezident Gašpar je vo väzbe už takmer rok spolu s ďalšími obvinenými v kauze Očistec. Sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka v utorok zamietol návrh na jej predĺženie. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej musí Najvyšší súd rozhodnúť do 5. novembra.

„Ale ešte raz. Proste sejf neni a proste to tvoj otec jednak robí serióznu obhajobu a jednak oni, samozrejme, majú množstvo informácií a tak ďalej, proste pre obidva tábory, bo oni niekde, vidíš, že oni vedia komunikovať. On vie, čo kollárovci, on vie, čo oľanovci,“ hovorí Para a pokračuje: „A oni vedia, že proste tvoj otec aj Noro znamená nestabilitu už toho krehkého, nazvem to, prímeria.“

Keď pôjde von Pčolinský, pôjdeme aj my

Zaujimavé sú Parove slová o prípade exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý bol vtedy ešte vo väzbe.

„Keď pôjde Pčolinský von, tak pôjdeme časom aj my von. Ja nemám s tým akože problém. A proste pre mňa bolo dôležité počuť to, neexistuje, proste fakt, že nastaviť jednoducho tú inšpekciu. Hej?“

Para to povedal dva týždne predtým, ako generálny prokurátor Maroš Žilinka využil paragraf 363, zrušil obvinenia Pčolinského a pustil ho na slobodu.

Advokát Para už v danom čase na viacerých stretnutiach aj v prítomnosti Roberta Fica hovoril, že generálnej prokuratúre adresoval niekoľko návrhov na využitie paragrafu 363. Pri Žilinkovi vidí šancu na úspech, na rozdiel od špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, voči ktorému prechováva aj s Pavlom Gašparom veľkú nevraživosť.

Aj na stretnutí 19. augusta Para o Žilinkovi v súvislosti s vojnou v polícii a na prokuratúre povedal: „Dneska je to len o Žilinkovi a o Remetovi (bratislavský krajský prokurátor, pozn. red.). Oni dvaja keď ukážu silu, tak O. K. Preto sme dali toľko podnetov teraz. (...) Je to na Žilinkovi, či sa s tým chce vysporiadať. Lebo na stole to má.“

Inzercia

V súvislosti s generálnym prokurátorom Para tiež hovorí, že každý čaká, čo spraví. „Keď jeho nezastrašia, pôjde ďalší.“

Kaliho oči

Do debaty o Kaliňákovi sa zapojí aj Miroslav Bödör, ktorý ho takisto zjavne nemá v obľube: „Behá s tými očami, do p**i, doľava, doprava, doprava, doľava, do p**i, tak jak potkan.“

„Hej no. Preto to voláme Kaliho oči,“ odpovedá mu Para.

„Všimol si si, jak nám asi trikrát prízvukoval, že Fleischer aj naňho hovorí?“ vraví neskôr Gašpar.

Kajúcnik Martin Fleischer je exriaditeľ ekonomickej sekcie ministerstva vnútra. Zadržali ho počas akcie Očistec a obvinili z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Vo väzbe (v tej bol aj v čase tohto stretnutia) však začal spolupracovať a svedčil proti oligarchovi Jozefovi Brhelovi, ktorého vzali za mreže. Sudca koncom augusta uzavrel s Fleischerom dohodu o vine a treste a pustil ho na slobodu.

„Hej, hej, hej,“ odpovedá Para.

„Na, úplne nasilu nám to chcel vnútiť,“ tvrdí Gašpar.

„Tak môže, však Fleischer, akože vieš, na nás moc Fleischer nejde, vieš. Fleischer...“

„Hej, hej, hej. On tu bol dneska preto, aby tu dal tieto emočné pi****ny...“ pokračuje Gašpar.

„Áno.“

„... že teraz sa tu roztopíme z neho, ko**ta, sk******ho, špinavého, cigánskeho.“

„My sa neroztopíme,“ odvetil Para.

Silnú nevraživosť voči Kaliňákovi prejavil syn policajného exprezidenta Pavol Gašpar aj v závere augustového stretnutia na chate. „K***t vyj***ný. Ježiš, jak ho dobijem raz, strašne, ho zj**em z tej motorky, mu dám takú čelovicu,“ vyhlásil.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.