Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Premiér Eduard Heger

Hlasoval by som za Záborskej zákon, život treba chrániť od počatia (video+text)

Rozhovor s predsedom vlády, ktorý si pri problémoch s prijatím reforiem myslí aj to, že Boris Kollár sa niekedy nechá oklamať.

Aktuálne prebieha emotívna spoločenská diskusia o návrhu zákona Anny Záborskej na pomoc tehotným ženám. Na ktorej strane sporu stojíte vy?

Som konzervatívec a som na strane ochrany života. Nepáči sa mi však spôsob, akým sa tá diskusia vedie. Myslím si, že to poškodzuje samotnú tému. Mali by sme sa baviť o tom, ako ženám pomôcť. Myslím, že to sa do veľkej miery snaží ten zákon aj urobiť. Je to však téma, ktorá polarizované strany aktivuje, a potom to prekryje skutočnú podstatu, ktorou je záujem o dobro ženy.

Budete sa aktívne snažiť o to, aby ten zákon prešiel?

Toto je parlamentná vec. Vôbec do toho nevstupujem a ani nebudem, pretože je tam na to dostatok aktérov. Ako vláda máme pred sebou dostatok veľkých výziev, ktorým sa budem venovať naplno.

Keby ste mohli hlasovať, ako by ste hlasovali?

Jednoznačne za.

Odkedy je človek človekom?

Od počatia.

A od akého momentu by mal byť ľudský život chránený?

Od počatia.

Poďme k stavu koalície. Po obrovských konfliktoch na jar tohto roku ste sa stali premiérom a podarilo sa vám vnútornú situáciu medzi lídrami koalície do istej miery upokojiť. V nejakom momente však už nestačí byť mediátorom konfliktov. Registrujete zo svojho politického okolia výhradu, že si neviete „buchnúť po stole“?

Vnímam ju, ale nemyslím si, že to je správny argument. Mám už 45 rokov, štyri deti, niečo som v živote zažil a nikdy som spory neriešil tým, že som búchal po stole.

Myslím tým to, či sa viete za niečo rozhodne postaviť a presadiť to.

Ide o to, či to robíte z pozície moci, alebo v rámci konštruktívnej diskusie. Keď sa pýtate, za čo som sa postavil, tak sa treba pozrieť, čo všetko sa za ten polrok podarilo, aj keď sa tvrdilo, že to nepôjde. Predpovedali nám, že sa rozsypeme už v máji na očkovaní alebo že sa rozbijeme na diskusii o kolúznej väzbe. Nestalo sa to – a to sa neudialo samo od seba.

Ako sa to podarilo?

Sú to diskusie za rokovacím stolom vnútri a podľa mňa je dobré, že na koaličných radách diskutujeme. V politickej debate začínate s nejakým základným postojom. V istom momente však v našej koalícii začali byť tieto pozície vyostrené. Miestami až tak, akoby bránili hľadaniu kompromisu. Partnerom komunikujem, aby sme si to nerobili, lebo chceme nájsť dohodu. Veľakrát sa to podarilo, najnovšie pri rozpočte, do veľkej miery vďaka Igorovi Matovičovi. Teraz náš čakajú ďalšie dôležité rozhodnutia, pri ktorých aplikujeme ten istý princíp.

Pýtam sa vás to preto, lebo v politickom živote treba niekedy okrem diskusie použiť aj silu, využiť váhu svojho postavenia...

To sa aj deje. Len to nepotrebujem robiť cez mediálne odkazy svojim partnerom. Vyhraniť sa však v interných diskusiách viem.

Hnutie OĽaNO vyhralo voľby vďaka vašej protikorupčnej agende. V tejto téme sa vaše názory niekedy líšia od toho, čo hovoria predstavitelia hnutia Sme rodina. Boris Kollár napríklad v Postoj TV povedal, že si je istý, že vyšetrovatelia NAKA manipulovali vyšetrovania, a dôkazy sú jasné.

Máte vy osobne dôveru k vyšetrovateľom NAKA, ktorí boli vzatí do väzby a následne ich krajský súd prepustil?

Na základe informácií, ktorými disponujem, mám voči nim dôveru. Pre mňa ako predsedu vlády bolo veľmi dôležité počuť rozhodnutie krajského súdu, ktorý povedal, že ich obvinenie bolo neopodstatnené.

Úplne opačný názor na dôveryhodnosť vyšetrovateľov má váš koaličný partner a šéf parlamentu Boris Kollár. A váš stranícky šéf Igor Matovič zas tvrdí, že boj proti korupcii sa začal spomaľovať v jednom zlomovom bode, ktorým bolo zatknutie vtedajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Súhlasíte s tým?

Áno.

Inzercia

Myslíte, že Boris Kollár zasahoval do procesu vyšetrovania pána Pčolinského?

To si nemyslím.

Je pravda, že schôdzku najvyšších ústavných činiteľov v sídle SIS ste zvolali na podnet Borisa Kollára?

Nie. Táto myšlienka napadla mne potom, ako ma riaditeľ SIS po nástupe do funkcie informoval o daných skutočnostiach.

Vnímate Borisa Kollára a jeho hnutie ako spojenca alebo ako prekážku vo svojej hlavnej agende, ktorou je boj proti korupcii?

Boris Kollár hlavne jasne hovorí, že to pre neho nie je prioritná téma. To hovorí za všetko. Pre nás to je prioritná téma a bola to aj objednávka volieb v roku 2020. Keď máte spravodlivosť, môžete niečo stavať. Inak staviate dom na piesku.

Čo s tým urobíte, keď boj proti korupcii je pre vás priorita a pre koaličného partnera nie je?

Nevidím v tom až taký problém. Je to o komunikácii. Máme programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa píše o tom, aby sme schvaľovali legislatívu, ktorá so spravodlivosťou súvisí. Myslím si, že aj Boris Kollár si uvedomuje, že Igor Matovič a hnutie OĽaNO vyhralo voľby preto, lebo tu bola taká spoločenská objednávka, a rešpektuje vôľu skupiny občanov, ktorá si to vyžiadala.

Rešpektuje ju?

Dúfam, že áno.

Eduard Heger v ďalšej časti rozhovoru na otázku, prečo Boris Kollár zmenil názor na reformu národných parkov, odpovedá:

Najväčší boj proti reforme národných parkov viedla opozícia, ktorá začala šíriť klamstvá. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Boris Kollár je vystavený týmto opakovaným klamstvám. Miestami si myslím, že sa nechá oklamať argumentmi, ktoré v spoločnosti zaznievajú.

Pokračovanie rozhovoru, ktorý sa dotýka reformy nemocníc, justície či národných parkov, nájdete v tomto videu:

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.