Som konzervatívec a som na strane ochrany života. Nepáči sa mi však spôsob, akým sa tá diskusia vedie. Myslím si, že to poškodzuje samotnú tému. Mali by sme sa baviť o tom, ako ženám pomôcť. Myslím, že to sa do veľkej miery snaží ten zákon aj urobiť. Je to však téma, ktorá polarizované strany aktivuje, a potom to prekryje skutočnú podstatu, ktorou je záujem o dobro ženy.
Toto je parlamentná vec. Vôbec do toho nevstupujem a ani nebudem, pretože je tam na to dostatok aktérov. Ako vláda máme pred sebou dostatok veľkých výziev, ktorým sa budem venovať naplno.
Jednoznačne za.
Od počatia.
Od počatia.
Vnímam ju, ale nemyslím si, že to je správny argument. Mám už 45 rokov, štyri deti, niečo som v živote zažil a nikdy som spory neriešil tým, že som búchal po stole.
Ide o to, či to robíte z pozície moci, alebo v rámci konštruktívnej diskusie. Keď sa pýtate, za čo som sa postavil, tak sa treba pozrieť, čo všetko sa za ten polrok podarilo, aj keď sa tvrdilo, že to nepôjde. Predpovedali nám, že sa rozsypeme už v máji na očkovaní alebo že sa rozbijeme na diskusii o kolúznej väzbe. Nestalo sa to – a to sa neudialo samo od seba.
Sú to diskusie za rokovacím stolom vnútri a podľa mňa je dobré, že na koaličných radách diskutujeme. V politickej debate začínate s nejakým základným postojom. V istom momente však v našej koalícii začali byť tieto pozície vyostrené. Miestami až tak, akoby bránili hľadaniu kompromisu. Partnerom komunikujem, aby sme si to nerobili, lebo chceme nájsť dohodu. Veľakrát sa to podarilo, najnovšie pri rozpočte, do veľkej miery vďaka Igorovi Matovičovi. Teraz náš čakajú ďalšie dôležité rozhodnutia, pri ktorých aplikujeme ten istý princíp.
To sa aj deje. Len to nepotrebujem robiť cez mediálne odkazy svojim partnerom. Vyhraniť sa však v interných diskusiách viem.
Na základe informácií, ktorými disponujem, mám voči nim dôveru. Pre mňa ako predsedu vlády bolo veľmi dôležité počuť rozhodnutie krajského súdu, ktorý povedal, že ich obvinenie bolo neopodstatnené.
Áno.
To si nemyslím.
Nie. Táto myšlienka napadla mne potom, ako ma riaditeľ SIS po nástupe do funkcie informoval o daných skutočnostiach.
Boris Kollár hlavne jasne hovorí, že to pre neho nie je prioritná téma. To hovorí za všetko. Pre nás to je prioritná téma a bola to aj objednávka volieb v roku 2020. Keď máte spravodlivosť, môžete niečo stavať. Inak staviate dom na piesku.
Nevidím v tom až taký problém. Je to o komunikácii. Máme programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa píše o tom, aby sme schvaľovali legislatívu, ktorá so spravodlivosťou súvisí. Myslím si, že aj Boris Kollár si uvedomuje, že Igor Matovič a hnutie OĽaNO vyhralo voľby preto, lebo tu bola taká spoločenská objednávka, a rešpektuje vôľu skupiny občanov, ktorá si to vyžiadala.
Dúfam, že áno.
Eduard Heger v ďalšej časti rozhovoru na otázku, prečo Boris Kollár zmenil názor na reformu národných parkov, odpovedá:
Najväčší boj proti reforme národných parkov viedla opozícia, ktorá začala šíriť klamstvá. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Boris Kollár je vystavený týmto opakovaným klamstvám. Miestami si myslím, že sa nechá oklamať argumentmi, ktoré v spoločnosti zaznievajú.
Pokračovanie rozhovoru, ktorý sa dotýka reformy nemocníc, justície či národných parkov, nájdete v tomto videu: