Čo v sebe obnáša domáci pôrod

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo v sebe obnáša domáci pôrod

V posledných rokoch sa na Slovensku mnohé ženy rozhodli, že napriek odporúčaniam budú rodiť doma. Čo toto rozhodnutie v našich podmienkach znamená?

To, že mnohé ženy sú nespokojné s pôrodníctvom na Slovensku, je známe. Otázka znie, či majú na svoju nespokojnosť naozaj objektívne príčiny.

Pred kritikou sa najprv pochváľme. Slovenské pôrodníctvo vykazuje štatisticky veľmi dobré výsledky. Významná je nízka neonatálna úmrtnosť, ktorá v našom systéme dosahuje len 1,8 promile, čo patrí do najlepšej tretiny v rámci EÚ.

Pre porovnanie, v Anglicku dosahuje 2,0 a v Holandsku 2,2 promile. Vzhľadom na skutočnosť, že objem peňazí v zdravotníctve (a to ešte pred rozkradnutím) je oproti iným krajinám jeden z najnižších, je to až obdivuhodne nízke číslo. Úmrtnosť matiek (mortalita) je vyššia ako vo väčšine krajín EÚ (10,3/100 tis.pôrodov), ale stále ide o veľmi nízke číslo (rozmedzie v Európe je 2,5-24,3/100 tisíc pôrodov). Slovensko patrí k chudobnejším krajinám EÚ a zároveň máme najväčšiu rómsku populáciu vzhľadom na počet obyvateľov.

Čo dokáže záchranka

Pomerne veľká časť Rómov (ale nielen Rómov) žije v nevyhovujúcich podmienkach bez dostatočných hygienických štandardov, výživa a zdravotný stav matiek nie sú optimálne, návštevy gynekológa počas tehotenstva nie sú dostatočné. Napriek tomu dosahujeme európske výsledky, za čo patrí slovenskej gynekológii a pôrodníctvu, ale aj neonatológom a pediatrom uznanie.

Slovenské pôrodníctvo trpí rôznymi neduhmi. Ako alternatíva k zlým skúsenostiam (zväčša na úrovni medziľudskej komunikácie, nadmerných zásahov do prirodzeného pôrodu a nedostatočnom komforte počas pôrodu a po ňom) sa javí domáci pôrod. Čo to však v našich podmienkach znamená? Ak sa rozhodnete pre domáci pôrod, všetko sa deje „na čierno“.

Odrodí vás pôrodná asistentka, ktorá má s domácimi pôrodmi minimálne skúsenosti, keďže domáce pôrody sú u nás zriedkavé. O jej morálke sa dá pochybovať. Predsa len, ide dobrovoľne asistovať pri pôrode, ktorý sa odohráva za nelegálnych podmienok. Matka aj asistentka sa vzájomne utešujú, že v najhoršom zavolajú záchranku.

V krajinách, kde v obmedzenej miere úspešne fungujú domáce pôrody, majú úplne inú logistiku ako my. Zdieľať

Čo a kto je to „záchranka“? Lekár posádky je lekár (anesteziológ, chirurg, traumatológ a tak ďalej) zameraný na dospelý vek. Je to človek, ktorý býva privolaný k najrôznejšiemu spektru ochorení – od polytráum pri autonehodách cez infarkty, astmatické záchvaty, poruchy vedomia a podobne. Iste, dokáže zvládnuť aj základné krízové stavy u dieťaťa, u novorodenca však takmer vôbec. Na krízovú popôrodnú starostlivosť sú lekári špeciálne školení počas ôsmich rokov po ukončení štúdia medicíny, až potom môžu pracovať samostatne. Ide o vysokošpecializovaný odbor.

Novorodenec proste nie je malý dospelý, ale odlišný aj od staršieho dieťaťa. Sanitka záchranky má obmedzený priestor, obsahuje základné sety pre dospelého, niečo pre deti a minimálne pre novorodenca. U novorodenca je všetko iné – iné lieky, iné dávkovanie liekov, iné (nielen malé) prístroje, proste úplne iná medicína. Poviem to rovno. Lekár zo záchranky vám veľmi nepomôže, nie je to v jeho silách, aj keby veľmi chcel. V akútnych stavoch po pôrode rozhodujú sekundy až minúty. Dojazd záchranky je do 20 minút, následná stabilizácia a transport vyžadujú ďalšie dlhé minúty. To už môže byť pre vaše dieťa možno neskoro.

Ak ide o predpôrodnú komplikáciu ako napríklad nedostatok kyslíka u dieťaťa (tzv. zlé ozvy), lekár záchranky vám akútny cisársky rez na mieste nespraví. Následný transport môže byť pre mozog vášho dieťaťa proste pridlhý.

V krajinách, kde v obmedzenej miere úspešne fungujú domáce pôrody, majú úplne inú logistiku ako my. Majú špeciálne školené pôrodné asistentky, ktoré vyhodnocujú predpôrodné riziko (nie že ja si zmyslím, tak rodím doma). Majú pripravené špeciálne prevozové tímy zložené z neonatológov a neonatologických sestier, pripravený príjem v nemocnici. Nezabudnime na kvalitnú infraštruktúru a dostupnosť špecializovaných centier v krátkom dojazde.

Zmeniť súčasné prostredie

Právom sa pýtate, či to predsa nemôžeme zabezpečiť aj u nás. V Holandsku či vo Veľkej Británii je tradícia domácich pôrodov dlhá a ich systém sa jej priebežne prispôsoboval. Napriek tomu ich výsledky pri domácich pôrodoch nie sú úplne optimistické. U nás by zavedenie domácich pôrodov znamenalo obrovské finančné náklady na zriadenie prevozových tímov a sieti záchraniek, špeciálna výučba pôrodných asistentiek na samostatnú prácu v domácom prostredí či prispôsobenie príjmov nemocníc. Nezabúdajme na hornatý terén a slabú infraštruktúru.

Lekár zo záchranky vám veľmi nepomôže, nie je to v jeho silách, aj keby veľmi chcel Zdieľať

Nebolo by jednoduchšie urobiť niekoľko jednoduchých krokov v jestvujúcom prostredí? Napríklad umožniť ženám, aby si vybrali vopred svoju pôrodnú asistentku, ktorá bude pri nich počas celého pôrodu, hoci by trval aj 24 hodín. Zabezpečiť lepšiu intimitu pôrodných izieb (nie terajších „boxov“), viacej sa matky pýtať, čo si želá a ako jej vyhovuje rodiť.

Tiež by bolo fajn, keby bolo ženám počas pôrodu umožnené naozaj v každej pôrodnici piť a jesť a mať pri sebe manžela počas celej (!) doby pôrodu. Tak, aby po pôrode zostala matka s dieťaťom už stále. A potom ešte len také detaily ako napríklad, že novopečená mamička má mať špeciálnu stravu (hrachová kaša a kapusta na obed nie sú tie najlepšie možnosti pre citlivé bruško novorodenca).

Myslím, že za takýchto podmienok by žiadna nastávajúca matka nechcela znášať obrovské riziko domáceho pôrodu. Lebo pôrod zďaleka nie je len o žene. Prvý krát v jej živote si s manželom dajú na prvé miesto to najvzácnejšie, čo majú – svoje dieťa. A o tohto nového človeka pri pôrode práve ide. Tak mu zbytočne nekazme štart do života.

Foto – Flickr.com/gregoryrallen

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo