Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
30. jún 2022

Horšie než na liberálnom Západe

V Rusku mali ešte donedávna viac potratov než pôrodov. A stále ich hradí štát

Situácia okolo potratov sa v Rusku dlhodobo zlepšuje, no stále nedobehlo Západ a znepokojenie vyvoláva aj spôsob ich financovania.

V Rusku mali ešte donedávna viac potratov než pôrodov. A stále ich hradí štát

Pamätník v Surgute venovaný nenarodeným deťom. Foto: Wikimedia.org

Písal sa rok 1920, keď v Leninovej Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republike došlo k bezprecedentnému kroku. Táto krajina sa vtedy stala prvou krajinou na svete, ktorá uzákonila potraty za každých okolností.

Potom ako boľševici prijali Dekrét o zdravotnej starostlivosti o ženy, bola legislatíva upravená v roku 1921 aj na Ukrajine a následne aj vo zvyšku Sovietskeho zväzu.

Boľševici podľa socialistických zdrojov legalizáciu potratov považovali len za dočasné riešenie, a to preto, že pred ich legalizáciou Rusko prešlo mnohými nepokojmi, vojnami a revolúciou. Do roku 1924 boli interrupcie povolené len pri ohrození života matky alebo nenarodeného dieťaťa.

V roku 1936 vedenie Sovietskeho zväzu potraty s výnimkou prípadov, pri ktorých bol ohrozený život matky, znovu zakázal. Viedli ho k tomu najmä obavy o rast populácie a aj samotná medicínska rizikovosť potratov.

Zaujímavosťou je to, že tento zákaz sa prijal približne v čase, keď mal premiéru propagandistický film Cirkus. V tomto filme sú USA vykreslené ako netolerantné miesto, z ktorého musí istá umelkyňa odísť preto, že porodila černošské dieťa, a spolu so svojím dieťaťom nájde útočisko a šťastie v Sovietskom zväze.

Po Stalinovej smrti v roku 1953 bol však zákaz z roku 1936 zrušený. V dekréte z roku 1955 sa uvádza, že zmenu legislatívy umožnili „opatrenia sovietskeho štátu na podporu materstva a ochrany detí, ako aj na nepretržitý rast vedomia a kultivovanosti žien“. Štát teda zrejme očakával, že napriek legálnosti potratov si väčšina žien vyberie materstvo. Stal sa však presný opak.

Viac potratov ako pôrodov

Odhady hovoria o tom, že v 50. a 60. rokoch malo Rusko jednu z najvyšších mier potratovosti na svete. Smutný rekord sa pravdepodobne dosiahol v roku 1965, keď bolo na území Ruska vykonaných približne 5,5 milióna umelých potratov, čo vtedy predstavovalo takmer tritisíc potratov na tisíc pôrodov(!).

Ešte v roku 1993 na tisíc pôrodov živých detí pripadalo vyše 2 300 potratov. Od 90. rokov počet umelých potratov prudko klesal, pričom niektoré zdroje zodpovednosť za tento pokles pripisujú lepšej dostupnosti antikoncepčných prostriedkov. V roku 2007 sa v Rusku prvýkrát od roku 1950 narodilo viac živých detí, ako ich bolo potratených.

Súčasná legislatíva (prijatá v roku 2011) povoľuje potraty na požiadanie ženy do 12. týždňa tehotenstva, pričom v prípade znásilnenia môže byť dieťa potratené až do 22. týždňa a zo zdravotných dôvodov je možné potrat vykonať v priebehu celého tehotenstva.

Inzercia

Pred vykonaním potratu je takisto povinná dvoj- až sedemdňová čakacia lehota, aby žena mohla „prehodnotiť svoje rozhodnutie“. Pokiaľ nejde o zdravotné dôvody, lekár môže odmietnuť vykonať potrat.

Oproti Západu stále zlé

Napriek tomu, že sa v Rusku počet potratov prudko znížil, stále neklesol dostatočne na to, aby sa vyrovnal počtu potratov, ktorý prevláda v západnom svete. Údaje z roku 2019 hovoria, že v tejto krajine bolo vykonaných 420 potratov na tisíc pôrodov živých detí.

Na porovnanie, v Nemecku sa tento istý pomer v rovnakom roku pohyboval okolo 130 (údaje TU), vo Francúzsku okolo 305 (údaje TU), v USA okolo 234 (údaje TU) a u nás na Slovensku okolo 117 (údaje TU).

Ďalším problematickým faktorom okolo ruských potratov je ich financovanie. Zatiaľ čo na Slovensku si za potrat bez zdravotnej indikácie zaplatí sama žena, v Rusku je aj tento typ potratu hradený z povinného zdravotného poistenia.

To prakticky znamená, že ak ste daňovým poplatníkom v Rusku, vaše peniaze sa používajú aj na vykonávanie umelých potratov na požiadanie matky. Bez ohľadu na to, či s tým morálne súhlasíte alebo nie.

Špecialista na reprodukčnú problematiku z ruského ministerstva zdravotníctva Oleg Apolichin v roku 2020 poznamenal, že potraty by mali byť vyňaté zo systému verejnej zdravotnej starostlivosti a mala by ich prebrať Federálna väzenská služba, pretože „potrat bez lekárskej indikácie je druh popravy“. Ministerstvo zdravotníctva však stojí za tým, že by mali byť naďalej súčasťou verejnej zdravotnej starostlivosti.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.