Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. december 2015

Akčný plán LGBTI: Štát čiastočne ustupuje konzervatívcom

Z akčného plánu zrejme vypadne zámer meniť učebné osnovy na školách, čo sa nepáčilo ani ministerstvu školstva.

Akčný plán LGBTI: Štát čiastočne ustupuje konzervatívcom

Na Pride Dúhové Košice v septembri kráčali aj ľudia, čo nesúhlasia s požiadavkami LGBTI. (Foto – TASR/Milan Kapusta)

Krátko po bratislavskom pochode za život ukázal štát plán pre ľudí LGBTI. Z konzervatívneho prostredia sa okamžite zdvihla vlna odporu. Viaceré mimovládky zabombardovali plán pripomienkami. Dokument ostro kritizoval aj rezort školstva.

Štátni úradníci zvolili napokon cestu miernych ústupkov – tak zhodnotili ľudia z konzervatívneho prostredia rozporové konanie k akčnému plánu. Rokovania o pripomienkach sa na ministerstve spravodlivosti ukončili dnešným dňom.

„Ministerstvo spravodlivosti prerokovalo každú pripomienku od identifikovateľného predkladateľa, aj nad rámec zákonnej povinnosti,“ povedala pre Postoj rezortná hovorkyňa Alexandra Donevová.

Pôvodný plán obsahoval 24 návrhov pre viaceré rezorty a úrady. Hovorí napríklad o nových školských materiáloch, o analýze prípadného uznania párov rovnakého pohlavia či zaradení homofóbnych prejavov medzi trestné činy.

Pozrite sa:
Čo pôvodne navrhoval Akčný plán pre LGBTI Zdieľať

Školstvu ustúpili

Z akčného plánu zrejme vypadne úloha, ktorá sa nepáčila ani ministerstvu školstva. Tá znela: „Urobiť analýzu pedagogických osnov, metodík a učebných materiálov a navrhnúť materiály poskytujúce vhodné informácie o LGBTI ľuďoch, sexuálnej orientácii a rodovej identite.“

„Cenzúra pedagogických osnov, zdá sa, neprejde, no návrhy zaviesť etické štandardy pre masmédiá či preškoľovať pedagógov, zdravotníkov, policajtov, prokurátorov a sudcov zostávajú,“ hovorí Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Inzercia

Šéf Aliancie za rodinu Anton Chromík vidí v materiáli sebaobviňovanie vlády. „Hoci viaceré najokatejšie nezmysly boli z dokumentu vypustené, plán cielene navodzuje atmosféru, ako strašne vláda a naša republika nedodržiava ľudské práva osôb LGBTI,“ povedal.

Podľa Tomáša Kováčika z Aliancie ide o nekvalitný ideologický dokument, ktorý treba odmietnuť a žiadať vládu, aby sa sústredila na riešenie podstatných problémov, na rodinu, zdravotníctvo či školstvo.

Z materiálu pravdepodobne vypadnú aj odvolávky na kontroverzné Jogjakartské princípy. Tie sa týkajú uplatňovania medzinárodných ľudskoprávnych predpisov na sexuálnu orientáciu a rodovú identitu.

Na vládu možno do konca roka

Nová verzia akčného plánu zatiaľ nie je známa. Materiál totiž pripomienkovala aj druhá strana. Napríklad Iniciatíva Inakosť žiadala predložiť návrh zákona, ktorým sa právne uznajú páry rovnakého pohlavia.

„Aktuálne spracúvame zápisnice z jednotlivých rokovaní a po ich podpise bude výsledný materiál po schválení ministrom spravodlivosti zverejnený na Portáli právnych predpisov spolu s vyhodnotením pripomienkového konania,“ uviedla Donevová.

„Jasne som vnímala atmosféru nutnosti predložiť dokument do vlády ešte tento rok,“ tvrdí Mária Raučinová, ktorá na rozporovom konaní zastupovala Fórum života.

Decembrový termín podľa Raučinovej potvrdil na rokovaní aj tajomník Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Marián Filčík.

Odporúčame

Ženský boj o rod

Ženský boj o rod

Peniaze na ženské témy tečú tým, čo súhlasia s hodnotovým nastavením Bruselu a Nórska. Medzi konzervatívnymi a feministickými mimovládkami to vrie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.