Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. október 2015

Ministerstvo školstva ostro napadlo plán pre LGBTI

Štát ukázal návrhy pre LGBTI ľudí, odpor prišiel aj od vlastných.
Ministerstvo školstva ostro napadlo plán pre LGBTI

Ministerstvo školstva sa ostro postavilo voči zámerom, ktoré navrhuje Akčný plán pre LGBTI ľudí na roky 2016 – 2019.

Plán obsahuje 24 návrhov pre viaceré rezorty a úrady. Hovorí napríklad o nových školských materiáloch, o analýze prípadného uznania párov rovnakého pohlavia či zaradení homofóbnych prejavov medzi trestné činy. V pondelok sa skončila možnosť materiál pripomienkovať.

„Zastávame názor, že výchovné plány, vzdelanie a regionálne školstvo nemožno podriadiť diskutabilným, problematickým a spoločnosť značne polarizujúcim princípom, ktoré presadzujú osoby LGBTI a ich protagonisti,“ napísalo ministerstvo školstva v rámci pripomienkovacieho procesu.

Pozrite sa: Čo navrhuje Akčný plán pre LGBTI Zdieľať

Ak by totiž akčný plán schválila vláda, ministerstvo školstva by dostalo za úlohu zanalyzovať učebné materiály a v prípade potreby odstrániť tie, ktoré podnecujú k homofóbii a transfóbii. Zároveň by na školstve mali navrhnúť také materiály, ktoré poskytujú „vhodné objektívne informácie o LGBTI ľuďoch, sexuálnej orientácii a rodovej identite“.

Rezort školstva odmieta, že by súčasné učebné materiály niekoho diskriminovali. „Vzdelávacie štandardy, ktoré sú súčasťou štátnych vzdelávacích programov, nepodnecujú k homofóbii a transfóbii,“ tvrdí v zásadnej pripomienke ministerstvo.

Pohrávanie sa so sexuálnou orientáciou

Rezort školstva však ide v kritike akčného plánu ďalej. V texte pripomienky hovorí o nebezpečenstve, ak by deti každú formu neheterosexuálneho správania pociťovali ako normálnu a rovnocennú.

„V prípade verbálneho a konceptuálneho ,pohrávania' sa so sexuálnou orientáciou, ku ktorému predkladaný materiál a jeho následná výchovno-vzdelávacia aplikácia jednoznačne bude nabádať, vnáša do psychiky dieťaťa chaos a mentálnu anarchiu či destabilizáciu,“ uviedol rezort.

Podľa ministerstva je „nemysliteľné, aby takéto závažné zásahy do psychiky dieťaťa boli touto agendou vnášané do pedagogického procesu, a to bez adekvátneho odborného dialógu“.

Ľudia na školstve sú tiež proti zavádzaniu fenoménu zmeny rodu, ktorý sa má aktuálne dotýkať vydávania vysvedčení. „Sloboda názoru a sloboda prejavu osôb LGBTI nesmie byť zameraná proti slobode prejavu ostatného obyvateľstva a najmä rodičov detí a žiakov,“ konštatuje rezort v pripomienke s tým, že agenda Akčného plánu pre LGBTI ľudí pripomína dvojkoľajnosť výchovy v časoch bývalého režimu, „keďže tu existujú skupiny obyvateľstva, napríklad nábožensky orientované, pre ktoré je príslušná agenda neprijateľná (...)".

Ombudsmanka ide ďalej

Pripomienky k akčnému plánu vyjadrili aj iné rezorty. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny má napríklad výhrady k návrhu, aby sa medzi trestné činy dostali aj homofóbne verbálne prejavy.

V prípade násilných trestných činov pre sexuálnu orientáciu je v súčasnosti ochrana týchto osôb dostatočná, tvrdí rezort práce.

Inzercia

Ministerstvo financií zase materiálu vyčíta, že nehovorí o nákladoch, ktoré by s ním boli spojené.

Rezort školstva vidí v akčnom pláne nebezpečenstvo pre vývoj detí. (Foto - TASR/František Iván)

K navrhovanému akčnému plánu sa vyjadrila aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. V pripomienke ombudsmanka navrhla doplniť novú aktivitu, a to „vytvorenie legislatívy vo vzťahu k ochrane základných práv a slobôd osôb, vrátane detí, ktoré nežijú v manželstve ako v jedinečnom zväzku medzi mužom a ženou“.

Iniciatíva Inakosť bola konkrétnejšia. Žiada predložiť na rokovanie vlády návrh zákona, ktorým sa právne uznajú páry rovnakého pohlavia v rámci právneho inštitútu životných partnerstiev pre všetky páry, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo.

Akčný plán kritizujú aj konzervatívne mimovládky. Aliancia za rodinu iniciovala hromadnú pripomienku, ktorú na internete podporilo za týždeň viac ako 12 500 ľudí. Proti akčnému plánu vystúpili hromadnou pripomienkou aj Fórum kresťanských inštitúcií a Združenie katolíckych škôl Slovenska, ako aj Fórum života. 

Pripomienky poslalo aj Spoločenstvo Ladislava Hanusa a nezisková právnická organizácia ADF International. Tá tiež kritizuje koncept nenávistných verbálnych prejavov: „Keďže neexistuje jednotná a presná definícia ,nenávistného verbálneho prejavu', za takýto prejav sa bude možno považovať aj prípadné citovanie z Biblie...“

Akčný plán pre LGBTI ľudí na roky 2016 – 2019 poslal do legislatívneho procesu rezort spravodlivosti, ktorému od septembra patrí agenda LGBTI. Podľa hovorkyne ministerstva Alexandry Donevovej ide len o návrh, pričom ministerstvo po vyhodnotení pripomienok rozhodne o ďalšom postupe a podobe materiálu.

Foto – TASR/Štefan Puškáš

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.