Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
06. júl 2021

Stallone oslavuje 75 rokov

Rocky ako úvaha o tom, čo znamená byť mužom

Aj keby Sylvester Stallone nenatočil nič iné než Rockyho, stačilo by to, aby sme ho mali radi.

Rocky ako úvaha o tom, čo znamená byť mužom

Sylvester Stallone, jeho vtedajšia manželka Brigitte Nielsen s prezidentom USA Ronaldom Reaganom a prvou dámou Nancy Reaganovou v roku 1985. FOTO Wikimedia Commons

Vo filme Rocky Balboa z roku 2006, ktorý bol už v poradí šiestym filmom legendárnej boxerskej série, dáva Rocky svojmu filmovému synovi radu do života, keď sa ten snaží vybudovať si vlastnú existenciu mimo veľkého tieňa svojho otca:

„Dovoľ mi povedať ti niečo, čo už vieš. Svet nie je celý len slniečko a dúha. Je to veľmi zlé a nepekné miesto a nezaujíma ma, aký si tvrdý, svet ťa zrazí na kolená a bude ťa tam držať natrvalo, pokiaľ mu to dovolíš. Ty, ja ani nikto iný neudrie tak tvrdo ako život. No nie je to o tom, ako tvrdo udrieš ty. Je to o tom, ako tvrdo môžu udrieť teba, aby si dokázal napriek tomu pokračovať. Koľko môžeš zniesť úderov a pritom sa stále ešte posúvať vpred. Takto sa víťazí! Ak teda poznáš svoju hodnotu, choď si po ňu. No musíš byť pripravený znášať údery a neukazovať prstom na druhých, tvrdiac, že nie si tam, kde by si chcel byť kvôli nemu alebo nej, alebo kvôli komukoľvek inému. To robia zbabelci a ty zbabelec nie si.“

Schopnosť znášať údery, no napriek tomu sa dokázať hýbať – to je vlastnosť nielen Rockyho Balbou, ale zároveň niečo, čo je typické aj pre hereckú kariéru jeho duchovného otca Sylvestera Stalloneho.

Možno ste už ten príbeh počuli. V prvej polovici 70. rokov sa Sylvester Stallone pretĺkal životom ako nie príliš úspešný herec v bezvýznamných vedľajších úlohách a scenárista, ktorého scenáre nikto nechcel kúpiť. Istý čas dokonca prespával na autobusovej stanici a zo zúfalstva vzal rolu v lacnom pornofilme.

V roku 1975 videl Stallone boxerský zápas Muhammada Aliho a Chucka Wepnera. Inšpiroval ho k napísaniu scenára o pretĺkajúcom sa amatérskom boxerovi, ktorému dá boxerský šampión Apollo Creed šancu postaviť sa mu počas exhibičného zápasu a tým ho uvedie do sveta vrcholového boxu. Napísal ho vraj za tri dni.

Hollywoodskym producentom sa scenár páčil. Do úlohy Rockyho chceli obsadiť etablovanú hviezdu, ako bol v tom čase Robert Redford alebo Burt Reynolds. No Stallone tvrdohlavo trval na tom, že hlavnú úlohu si zahrá sám.

Jedno filmové štúdio napokon súhlasilo s týmto experimentom za predpokladu, že rozpočet Rockyho neprekročí milión dolárov. Uskromniť sa musel aj Stallone.

Avšak z filmu sa stal v roku 1976 obrovský hit, ktorý zarobil 225 miliónov dolárov. Bol tiež nominovaný na Oscara v desiatich kategóriách, z ktorých tri premenil, vrátane „najlepšieho filmu“ toho roku.

Jeho hlavný predstaviteľ sa stal cez noc svetoznámou hviezdou. Film o „boxerovi od vedľa“, ktorému sa splnil jeho americký sen, pomohol splniť sny Sylvesterovi Stallonemu. Úspech filmu Rocky z roku 1976 otvoril cestu k ďalším pokračovaniam. Doteraz je ich sedem. Séria o Rockym v roku 2015 plynulo prešla do série o Adonisovi Creedovi, synovi Apolla Creeda, ktorému Rocky Balboa robí trénera a mentora. Takže táto športová sága sa úspešne preboxovala do 21. storočia.

No nie všetko išlo v Stalloneho hereckej kariére hladko. V 80. rokoch bol s Rockym a Rambom (ďalšia jeho slávna úloha) na výslní, no v 90. rokoch začala jeho kariéra stagnovať. Mal veľa prepadákov. Chcel ukázať, že vie hrať aj herecky náročnejšie úlohy, no s rozpačitými výsledkami.

Menej húževnatý jednotlivec by sa utiahol na dôchodok a vychutnával by si zarobené milióny. No Stallone oživil Rockyho i Ramba v nových filmoch a ešte ako scenárista v poslednom desaťročí stvoril novú akčnú sériu – Expendables – plnú obstarožných akčných hviezd, ktorá si však našla divákov a pritiahla vysoké hodnotenia.

Čisto kvantitatívne má Stallone na konte oveľa viac prepadákov než úspešných titulov. No tie jeho projekty, ktoré boli divácky úspešné, boli úspešné fenomenálne.

Rocky – Stalloneho lepšie ja

Ľudia, ktorí nikdy žiadny film s Rockym nevideli, môžu mať predsudok, že ide len o nejaké bezduché mlátenie sa svalovcov bez mozgu. Nie je to pravda.

Hoci ide o športovú drámu, je v nej prekvapujúce množstvo náboženských odkazov. Rockyho vidíme, ako sa pred zápasmi prežehnáva, ako sa modlí, prípadne ako zvykne pýtať požehnanie od katolíckeho kňaza zo svojej štvrte. Prvý Rocky z roku 1976 sa začína záberom na nástennú maľbu s Ježišom, ktorý hľadí na ring s dvomi zápasiacimi boxermi.

Nie je to ktovieaká teologická hĺbka, no tie kresťanské odkazy dotvárajú obraz Rockyho pokory: Som šampión, ale nado mnou je ešte niekto väčší.

Potom je tu Balboov vzťah k ženám: V jednotke sa Rocky uchádza o Adrian, nesmelú predavačku v obchode s domácimi zvieratami a sestru svojho kamaráta Paulieho. Keď sa vezmú, správa sa k nej s príkladnou láskou, je jej verný a to aj po tom, ako neskôr počas série umrie na rakovinu.

Veľa sa po hnutí MeToo hovorí o mužoch predátoroch, ktorí si násilím vynucujú sex, alebo o mužoch násilníkoch, ktorí ženy mlátia. A tu máme filmového boxerského šampióna, ktorý sa k svojej žene správa ako ukážkový džentlmen, hoci pochádza z nižšej spoločenskej vrstvy. Rocky je v tomto zmysle „lepším ja“ trikrát ženatého Sylvestera Stalloneho.

Pritom Rockyho súkromný život nie je idealizovaný. Komplikovaný vzťah má so svojím synom, čo je témou najmä piateho a šiesteho filmu. Rockyho syn osciluje medzi snahou upútať otcovu pozornosť a vybudovať si vlastný život mimo jeho tieňa.

Popri otcovsko-synovských vzťahoch však filmová séria rozvíja aj fenomén mentorstva. Rockyho mentorom je jeho nepríjemný tréner Mickey Goldmill. Neskôr podobnú úlohu hrá samotný Rocky pre Adonisa Creeda, syna Apolla Creeda, ktorého zabil v 80. rokoch v exhibičnom zápase sovietsky boxer Ivan Drago.

Inzercia

Rocky IV z roku 1985, ktorého dej sa točí okolo tohto incidentu, je môj najobľúbenejší z celej série: Sovietsky boxer Ivan Drago (Dolph Lundgren) pricestuje do Spojených štátov kvôli exhibičnému zápasu. Rockyho kamoš Apollo Creed, ktorý s ním ide boxovať, situáciu ľahkovážne podcení až tak, že Dragov úder ho počas zápasu zabije. Rocky, ktorý si robí výčitky pre smrť kamaráta a preto, že nehodil za neho včas uterák do ringu, vyzve sovietskeho borca na odvetný zápas, ktorý sa má konať v Moskve. Vo fyzicky mimoriadne náročnom zápase Rocky svojho súpera porazí a získa si aj rešpekt sprvu nepriateľsky naladeného ruského publika…

Niekoľko momentov filmu sa zvlášť vryje do pamäti. Keď James Brown spieva pieseň Living in America pred exhibičným zápasom Ivana Draga so šaškujúcim Apollom Creedom v Las Vegas, je to pompézna prehliadka americkej arogancie – domýšľavosti, ktorá sa Apollovi čoskoro stane osudnou. Je v tom väčšia symbolika i kritika do vlastných radov, než by ste od filmu tejto váhovej kategórie čakali.

Potom je tu Rockyho rozhodnutie postaviť sa Dragovi: Jeho manželka Adrian ho odhovára a nerozumie, prečo chce ísť do zápasu, ktorý sotva dokáže vyhrať.

Rocky vysvetľuje, že to musí urobiť pre svojho mŕtveho kamaráta i kvôli sebe. Športový film o moderných profesionálnych boxeroch sa tu dotýka niečoho hlbokého, priam archetypálneho: muž ako bojovník vyrážajúci von z bezpečia domova, lebo musí vybojovať ten svoj zápas, pre ktorý má veľmi osobné dôvody, aj keď sa zdá, že je bez šance a jeho motiváciám nemusí rozumieť ani žena po jeho boku.

„Aby ma porazil, bude ma musieť zabiť,“ hovorí Rocky svojej žene Adrian o rozhodnutí ísť bojovať s Dragom. „A aby ma zabil, bude musieť mať srdce postaviť sa predo mňa. A aby to urobil, bude musieť aj on byť ochotný zomrieť. Neviem, či je na to pripravený.“

Je to nielen súboj svalov a pästí, ale hlavne súboj vôlí. Neskôr to však Adrian pochopí a pripojí sa k svojmu manželovi, aby ho podporila, keď Rocky trénuje pred zápasom na ruskom vidieku. Toto je ďalší veľkolepý moment Rockyho IV: paralelná montáž Rockyho a Dragovej tréningovej rutiny.

Okolo sovietskeho boxera sú zástupy vedcov, ktorí ho trénujú na najnovších posilňovacích strojoch, všetko merajú, vyhodnocujú a pichajú mu steroidy. Naproti tomu Rocky trénuje v drevenici na zasneženom vidieku, behá po kopcoch, seká drevo a posilňuje s farmárskym náčiním. Spoločnosť mu robí len Apollov tréner Duke, manželka Adrian a jej brat Paulie.

Kontrast Rockyho „rustikálneho“ tréningu so „strojovým“ Dragom je pôsobivý. Tým viac, že Rockyho prístup sa napokon ukáže ako v konečnom dôsledku efektívnejší. Je v tom veľké ponaučenie: Často v živote to, čo sa javí ako menej účinné, tradičné či menej moderné, vedie priamočiarejšie k výsledku než prvoplánové naháňanie efektívnosti podľa „najnovších poznatkov“.

Rockyho IV možno niekto označí za typický produkt studenej vojny. Zaujímavosťou je, že na stránke medzinárodnej filmovej databázy IMDb.com, kde hlasujú ľudia z celého sveta, má Rocky IV hodnotenie 6,9 z 10 možných bodov, kým na stránke Česko-Slovenskej filmovej databázy, kde hlasujú predovšetkým Česi a Slováci, má ten istý film hodnotenie až 82 percent.

Ak ste neboli intelektuál, ktorý podpísal Chartu 77, alebo kresťan angažujúci sa v podzemnej cirkvi, malým činom odporu proti totalitnému režimu mohlo byť aj pozrieť si na videu takýto film. Napokon, ani niečo také nevinné ako pozeranie videokazety so Sylvesterom Stallonem nemuselo zostať pred rokom 1989 bez následkov.

Český historik Petr Blažek minulý rok upozornil na spis, ktorý našiel v archívoch komunistickej Štátnej bezpečnosti. Bol o dvoch zamestnancoch jedného pražského hotela, ktorí v roku 1986 skončili za mrežami po tom, čo pustili skupine turistov zo Sovietskeho zväzu na videokazete film Rambo II – ďalšiu Stalloneho osudovú rolu.

Rockyho humor

Rocky nie je len kopa svalov, ale v mnohých ohľadoch je vzorom pozitívnych mužských vlastností a cností. Je zemitý, ale nie primitívny. Je boxer, ale nie násilník. Box v jeho podaní nie je násilie, ale usmerňovaná sila. Ring je kontrolovaný priestor, kde chlap môže realizovať svoju súťaživosť v rámci pravidiel hry a fair play.

Keď Ivan Drago zabije v ringu Apolla Creeda, Rocky nezabije svojho sovietskeho súpera – v ringu ani mimo neho –, ale porážkou v zápase zničí jeho postavenie v sovietskej spoločnosti. Samotný vzťah Rockyho a Apolla sa vyvíja od rivality k priateľstvu.

V dobe, keď nás rozdeľuje politika a všeličo iné, má šport stále potenciál spájať a prispievať k vytváraniu komunity. Legendárna scéna z dvojky, ako Rocky beží Filadelfiou, všetci ho priateľsky zdravia a pridávajú sa k nemu decká, až všetci vybehnú po schodoch múzea, nám presne toto pripomína.

Je to Rocky ako svorník komunity i Rocky ako vzor pre deti, nech sa venujú športu a niečo v živote dosiahnu. Chcete sa viac hýbať, ale máte problém s motiváciou? Pustite si pesničku Eye of the Tiger od skupiny Survivor z filmu Rocky III (1982)! Je to dokonalý tréningový hit.

Stallone a Rocky majú spoločnú ešte jednu vec: dokážu nebrať sami seba až tak vážne.

Adrian sa raz svojho drahého pýta: „Rocky, prečo boxuješ?“ A Rocky na to odpovedá: „Lebo neviem spievať a tancovať.“

Sylvester Stallone sa narodil 6. júla 1946 v New Yorku a dožíva sa tak 75 rokov. V postave boxera Rockyho Balbou stvoril veľkolepý popkultúrny fenomén. Ďalšie jeho pokračovanie pod názvom Creed III nás čaká už na budúci rok.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva