Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. jún 2021

Novinárska frustrácia

Keď vám je Ireny Bihariovej normálne ľúto

Zvolebnieva sa a politická alternatíva k súčasným politickým pomerom nie je mohutná. To je fakt.

Keď vám je Ireny Bihariovej normálne ľúto

FOTO TASR – Dano Veselský

Volanie po nových voľbách dávajú najavo nielen vydráždení opoziční politici so svojimi oligarchami v pozadí či vo väzbe. A nielen rezignovaní koaličníci, ktorí už majú plné zuby Matovičovho spôsobu vládnutia. Aj novinári sú unavení a frustrovaní. Zmena by prospela.

No voliči to možno cítia ešte inak. Máme za sebou dramatické pandemické obdobie, ľudia sa potrebujú pozviechať, dať dokopy, začať opäť žiť normálny život.

Z pandémie ešte ani nie sme celkom vonku, ešte stále je tu veľa rozjatrených emócií, spomienok, bolesti. Krajina by potrebovala pokoj.

A napríklad nudné večerné televízne správy, kde by už boli iba informácie o tom, že sa niekde stavajú mosty, inde cesty, že sa opäť plnia divadlá a že múdri ľudia racionálne uvažujú o tom, ako postaviť na nohy zdravotníctvo.

No a na záver správ by sme si ešte pozreli nejaké rozkošné mláďatko hrocha v zoo, a nie dookola videá o potulujúcich sa medveďov na turistických chodníkoch či v dedinách.

Naozaj sú tu už pridlho vybičované emócie. Nielen z pandémie, ale aj z toho, čo sa deje v polícii – zo zatýkania, domových prehliadok, tajných schôdzok na pôde SIS...

A na prilepšenie tu ešte máme ženskú vojnu v Za ľudí.

Ale k predčasným voľbám tlačíme atmosféru aj my v médiách. Zdieľať

Šancu uspieť v prípadných predčasných voľbách bude mať politik, ktorý nebude hysterický, pomstychtivý, premotivovaný, dramatický. Vyhrá nuda.

Ideálny čas pre Petra Pellegriniho, vo vystresovanej postpandemickej dobe bude stačiť úsmev, pokojný hlas a dobrý strih obleku.

Ale k predčasným voľbám tlačíme atmosféru aj my v médiách. Aj my sme unavení a frustrovaní neustálymi spormi, ktoré kmásajú touto koalíciou.

A už si projektujeme svoje túžby a sny do nových politických pomerov. Niekto menej a niekto viac.

Príznačný bol v tomto smere nedávny rozhovor v Denníku N so šéfkou Progresívneho Slovenska Irenou Bihariovou. Bolo tam veľa frustrácie až hnevu z toho, že táto strana nerastie rýchlejšie. No nie v slovách šéfky progresívcov, ale v otázkach novinárky.

Irena Bihariová bola tvrdo atakovaná, prečo nedokáže uchopiť opozičnú politiku tak, ako sa to darí napríklad Smeru.

Inzercia

Redaktorka jej vyčíta: „Fico v prieskumoch rastie, odkedy takpovediac zapol motor, tlačovku máva takmer každý deň, nakrúca videá, poukazuje na Matovičove chyby. PS v porovnaní so Smerom akoby spalo.“

Bihariová sa snaží brániť, ale novinárka ju tlačí: „Tak povedzte tri veľké veci, ktoré by podľa vás pomohli Slovensko vyviesť z pandemickej krízy?“ Klasické odpovede o zvyšovaní kvality života jej nestačia.

V jednom momente vám začne byť Ireny Bihariovej normálne ľúto. Lebo vidíte novinárku, ktorá túži po tom, aby práve táto strana letela rýchlo nahor, a tak tlačí Bihariovú do kúta, aby prinášala sebakritiku, aby sa kajala.

Keď sa Bihariová bráni tým, že v skutočnosti jej strana nestagnuje, že ide hore a že má teraz rekordný výsledok, redaktorka jej nasrdene dávkuje: „Rekordný výsledok? Posledný prieskum Focusu z mája nameral PS 6,1 percenta, OĽaNO 8,8 percenta, Smeru 11,8.“ A potom to Bihariovej tvrdo vmetie do očí: „Hlas so Smerom majú dokopy lepší výsledok, než mal sám Smer v najlepších rokoch. Čiže niekde sa robí chyba.“

Napokon príde vyvrcholenie, keď sa začne Bihariovej pýtať, kedy ona osobne začne o sebe pochybovať a začne uvažovať, či nie je lepšie pustiť ku kormidlu niekoho iného.

Už by človek len čakal, že navrhne, aby to Bihariová ponúkla radšej Márii Kolíkovej.

V posledných voľbách sme sa najviac prikláňali ku KDH, hoci sme tušili jeho limity. Zdieľať

Možno aj Irena Bihariová je prekvapená, že je vystavená od redaktorky tvrdšej kritike ako možno od svojich spolustraníkov. Ale možno aj jej doplo, že sedí oproti spriaznenej duši, ktorá je len nešťastná, že táto strana nie je úspešnejšia.

Ale nechcem byť voči kolegyni z Denníka N zlomyseľná či škodoradostná. Rozumiem jej frustrácii.

Veď ak by sme tu naozaj mali o pár mesiacov nové voľby, ani my v Postoji na tom nebudeme dobre. V posledných voľbách sme sa najviac prikláňali ku KDH, hoci sme tušili jeho limity. A tiež by sme si mohli teraz pozvať šéfa KDH a frustrovane sa ho pýtať, prečo má toto hnutie so silnou tradíciou také chabé percentá, prečo nemá aspoň pätnásť-dvadsať percent.

Ale realita je taká, aká je. Pre pandémiou unaveného voliča je práve teraz najfascinujúcejší pokojný a nudný úsmev Petra Pellegriniho.

Frustrácia novinárov s tým veľa nespraví.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva