Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. marec 2021

Politické fórum

Prečo som skeptický k Matovičovej rošáde

Čo znamená, ak je líder nasilnejšej koaličnej strany súčasne aj ministrom financií?

Prečo som skeptický k Matovičovej rošáde

Predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačového vyhlásenia hnutia OĽANO k aktuálnej politickej situácii v Bratislave 21. marca 2021. FOTO TASR – Dano Veselský

Ivana Mikloša, ministra financií z druhej Dzurindovej a Radičovej vlády, sme sa v rámci našej rubriky Politické fórum opýtali, čo podľa neho v dobrom aj zlom prinesie kombinácia dvoch rolí, lídra najsilnejšej koaličnej strany plus ministra financií, najmä ak ide o typ osobnosti a politika ako Igor Matovič. Tu je odpoveď Ivana Mikloša:

Som veľmi skeptický ohľadom toho, či Matovičova rošáda môže znamenať naozajstné prekonanie krízy a také fungovanie vlády, aké Slovensko potrebuje. Sme vlastne tam, kde sme boli pred mesiacom, jediný rozdiel je, že sme stratili mesiac, počas ktorého vláda normálne nefungovala a navyše si jednotliví aktéri rozdali množstvo úderov, po ktorých ostali nezahojené rany.

Konfliktný Igor Matovič si vymenil pozíciu s konsenzuálnym Eduardom Hegerom, ale politická váha a politický vplyv ostali v rukách toho konfliktného z nich. Navyše obsadzuje pozíciu, ktorá je sama osebe veľkou výzvou a ak by to malo fungovať, tak jedine za predpokladu zásadnej zmeny spôsobu správania zo strany Igora Matoviča.

V istom zmysle budú dokonca nároky na neho dokonca väčšie ako doteraz, pretože ako predseda najsilnejšej koaličnej strany bude stále najviac zodpovedný za politický manažment, akcieschopnosť a súdržnosť koalície, ale zároveň mu pribudne nová zodpovednosť a nové neľahké povinnosti.

Pôjde nielen o riadenie verejných financií v ťažkých postpandemických časoch, kedy bude potrebné výrazne znižovať deficit verejných financií, ale aj o riadenie reforiem a investícií súvisiacich s fondom obnovy a odolnosti.

Výzvy, ktorým teda bude musieť v novej pozícii čeliť, určite nebudú menšie ako tie, ktorým čelil doteraz.

Inak povedané, predpoklady na úspech v novej pozícii sa veľmi nebudú líšiť od tých, ktoré boli potrebné na úspech v pozícii premiéra. A na tejto funkcii Igor Matovič celkom jednoznačne zlyhal. Aj preto tá moja skepsa v otázke budúcnosti.

Ľudia sa totiž veľmi nemenia a ak sa Igor Matovič nezmenil na pozícii premiéra v čase krízy, tak sa zrejme nezmení ani vo funkcii vicepremiéra a ministra financií v období postpandemickom, ktoré bude z hľadiska verejných financií a potrebných reforiem dokonca ešte náročnejšie, ako to bolo počas pandemického krízového roku.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.