Môj šiesty osmičkový rok (anketa Môj rok)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Môj šiesty osmičkový rok (anketa Môj rok)

Foto: TASR/Jakub Kotian

Rok 2018 z pohľadu Ivana Mikloša.

Rok 2018 bol šiestym osmičkovým rokom v mojom živote a uvedomil som si, že každý z nich si kvôli niečomu dobre pamätám vrátane toho prvého, ktorý bol v roku 1968. Mal som osem rokov a veľmi dobre si spomínam na príchod sovietskych okupačných vojsk a tanky pod našimi oknami (bývali sme v služobnom byte na okresnom súde v Rožňave).

Druhý osmičkový rok som mal sladkých osemnásť, tretí sa nám narodilo prvé dieťa, štvrtý sme odstavili od moci Mečiara a piaty prišla globálna finančná kríza.

Teraz teda mám (takmer) za sebou šiesty osmičkový rok a viem, že si ho budem pamätať najmä ako rok vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A určite nebudem sám, kto to bude takto vnímať a kto o tom aj na týchto stránkach bude písať. Bolo to naozaj nielen hrozné a (u nás) bezprecedentné, ale zdá sa, že aj očistné a katarzné. Naznačili to nielen plné námestia a čiastočné personálne zmeny vo vláde a v polícii, ale napríklad aj výsledky komunálnych volieb, aspoň vo veľkých mestách. Dôležité bude, aby sa túžba po zmene uvoľnená týmto hrozným činom nevytratila, ale, naopak, zosilňovala a priniesla zmenu v parlamentných voľbách v roku 2020.

Európa a svet zažili a zažívajú ťažké chvíle a rok 2018 bol ďalším v rade rokov charakterizovaných nárastom populizmu, izolacionizmu, nacionalizmu a xenofóbie a ohrozením liberálnej demokracie. Zdieľať

Na Ukrajine, kde som strávil jeho väčšinu, bol rok 2018 rokom relatívne úspešným. Reformy ako-tak pokračovali, aj keď ťažšie a pomalšie, ako by krajina potrebovala. Ekonomika sa relatívne skonsolidovala a dosiahne rast okolo 3,5 %, čo nie je zlé, ale stále je to ďaleko za potenciálom, ktorý je niekde na úrovni 6 – 7 %. Išlo zároveň o predvolebný rok, takže už ten najbližší ukáže, či bude Ukrajina schopná svoj potenciál naplno využiť alebo nie. Nebude to jednoduché, aj preto, že Putin urobí všetko, čo je v jeho silách, aby Ukrajina úspešnou nebola, ako potvrdil aj útok ruských lodí na ukrajinské v Azovskom mori.

Európa a svet zažili a zažívajú ťažké chvíle a rok 2018 bol ďalším v rade rokov charakterizovaných nárastom populizmu, izolacionizmu, nacionalizmu a xenofóbie a ohrozením liberálnej demokracie. Zároveň to bol rok, keď sa už čoraz viac začali prejavovať dôkazy o deštrukčnej a bezvýchodiskovej podstate tohto tzv. nového populizmu. Najlepším príkladom toho je chaos okolo brexitu, ľudovo čoraz častejšie nazývaného aj brexshit. Francúzske udalosti posledných dní sú zase dôkazom toho, že s reformami a reštartom liberálnej demokracie to nebude vôbec ľahké a ani vysoké volebné víťazstvo reformátorov a liberálnych demokratov nemusí byť zárukou úspechu.

Zhrnuté a podčiarknuté, rok 2018 vo svete a v Európe nám ukázal, že je to vážne a že v roku nasledujúcom a ďalších sa „máme na čo tešiť“. Bude dôležité poučiť sa z minulých chýb a urobiť všetko preto, aby liberálna demokracia prežila a zosilnela. Aby sme sa nemuseli v praxi presvedčiť o pravdivosti Churchillových slov o tom, že (liberálna) demokracia síce nie je ideálny systém, ale je najmenej zlý.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo