Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. február 2021

Referendum

Občas sa treba zastať aj Fica

Každý by mal mať garantované základné práva. Aj v čase pandémie a bez ohľadu na to, čo si myslíme o téme predčasných volieb.

Občas sa treba zastať aj Fica

TASR

Ficov Smer narazil na kuriózny spor. Petičné hárky na referendum k predčasným voľbám chcel zbierať cez Slovenskú poštu. Tá v tom videla problém. Vraj nemusí doručovať obálky, ktoré sa neoznačia. Určila nápis „referendum2021“, v čom zas vidí problém Smer. 

Nahnevaný Fico tvrdí, že podáva trestné oznámenie za marenie referenda.

Krátko pred Ficom zakopol aj Pellegriniho Hlas. Petičnú akciu chcel odštartovať v čase celoslovenského korona-testovania. Minister vnútra ho však poučil, že zbieranie podpisov pod petičné hárky je zakázané. Pre pandémiu a zákaz vychádzania.

Keď si zrátame jeden aj druhý prípad, vyjde nám absurdný výsledok. Organizovať petičné akcie je nemožné. Ak neprerazíte ani v teréne, ani cez poštové služby, potom je petičné právo – garantované ústavou – nedosiahnuteľný luxus.

A nielen to. Obmedzené je aj právo verejne protestovať. Takýto pandemický zákaz umožňuje ústavný zákon.

A aby toho stále nebolo dosť, tento zákon nesmie posudzovať Ústavný súd. Presadila to ministerka Kolíková bleskovou zmenou ústavy. Bez debaty. V zrýchlenom konaní.

Takto to dopadlo s našimi elementárnymi právami. Pandemickí jastrabi ich odkopli do kúta. V záujme bezpečnosti.

No ale späť k veci. Predčasné voľby v réžii Fica a Pellegriniho sú zúfalý pokus, ako sa vyslobodiť z tlaku prokuratúry a justície na „našich ľudí“. Ich akciu môžeme pokojne odsúdiť ako nevkusnú.

Lenže – ústavné právo nepozná farby. Ani našich a vašich ľudí. Ak chce niekto (ktokoľvek) organizovať petíciu (akúkoľvek), má na to právo a nikto mu ho nemôže upierať.

No presne to dnes robí Slovenská pošta. Odmieta vykonať platenú službu, teda doručovať obálky podľa zadaní klienta (Smeru). Pošta tvrdí, že obálky majú byť presne označené a určila heslo „referendum“.

Inzercia

Takáto požiadavka pritom nie je fér. Podpisovanie petícií je do veľkej miery osobná, diskrétna záležitosť. To isté platí o listových zásielkach. Nikto nemôže strkať nos do toho, čo a prečo chceme niekam poslať. Ani predpisovať, ako musia byť naše listy označené.

Fico má pravdu, keď tvrdí, že vynútené označovanie obálok, ktoré posielame cez poštu, je zásah do súkromia. Alebo že to môže byť zneužité.

Pri posudzovaní právnych a politických sporov občas nezaškodí otočiť výkres. A pozrieť sa na vec z opačnej strany. Skúsme si predstaviť, že po februári 2020 ďalej vládne Fico s Pellegrinim. Počas pandémie zakážu verejné protesty. Zakážu Ústavnému súdu posudzovať pravidlá hry. Zakážu Matovičovi zbierať podpisy pod petície v uliciach. A nakoniec mu pozastavia rozbeh petičnej akcie cez poštu.

Asi by sme zavetrili škandál. A zneužívanie pandemickej hystérie na demoláciu našej slobody. Nie?

Iste, pri Ficovi nás lámanie jeho práv vyrušuje menej, lebo väčšine z nás sa nepáči. Lenže – rešpekt k pravidlám by nemal mať nič spoločné s estetikou či vkusom. A ani s politikou. Inak si tu opäť vybuduje éru „nášho človeka“. 

Mimochodom, ani s tým politickým pohľadom na vec to nie je až také jednoznačné. Fico je síce krajne nedôveryhodný, no to isté dnes, žiaľ, platí aj o novom premiérovi Matovičovi. Šancu spred roka zahodil. V prieskume Focusu dopadli Fico a Matovič takmer na centimeter rovnako. Asi 80 percent ľudí ich odmieta.

Aby sme to uzavreli: ústavné práva – vrátane práva vyskakovať proti vláde – patria každému.

Pri pohľade na Ficových ľudí môžeme veľkoryso dodať, že aj zločincom.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame