Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
04. február 2021

Televízne tipy

Archeológia, umenie aj životopisné či vojnové drámy

Čo sa oplatí vidieť na televíznych obrazovkách tento týždeň? Tu je výber Postoja.

Archeológia, umenie aj životopisné či vojnové drámy

Carey Mulligan a Ralph Fiennes v snímke Vykopávky (The Dig). Copyright: Larry Horricks/Netflix 2021

Dnes o štvrtej popoludní si na HBO nenechajte ujsť fantazijnú drámu režiséra Tima Burtona s názvom Veľká ryba (Big Fish).

Edward Bloom (Albert Finney) bol odjakživa vášnivým rozprávačom neuveriteľných historiek zo svojej mladosti (Ewan McGregor), keď ho jeho záľuba v cestovaní zaviedla na úžasnú výpravu okolo sveta. V jeho mýtických dobrodružstvách nechýbajú rôzne fantastické bytosti. So svojimi neuveriteľnými historkami sa mu darí očariť každého okrem jeho syna Willa (Billy Crudup). Keď Edward ochorie, jeho žena Sandra sa pokúsi Willa prinútiť, aby si k svojmu otcovi znova našiel cestu. Will sa musí pokúsiť oddeliť pravdu od fikcie a naučiť sa žiť s heroickými činmi i veľkými prehrami svojho otca.

Neskorý piatkový večer bude o 22:40 na Joj Cinema patriť vojnovej dráme s nádychom romantiky Príbeh môjho syna (Volver a nacer).

Slobodná matka Gemma (Penélope Cruz) prichádza so svojím dospievajúcim synom Pietrom do Sarajeva, aby poznal krajinu, v ktorej sa narodil. Pred 16 rokmi ju museli kvôli bosniansko-srbskej vojne opustiť. Gemma sa tak vracia do miest, ktoré v nej prebúdzajú dávne spomienky. Pred rokmi sa tu zamilovala do Diega, Pietrovho otca. Vtedy zúfalo túžili po dieťati, Gemme sa však nedarilo otehotnieť. Spoločne našli riešenie, ktoré Gemma potom trpko oľutovala. Keď unikala z obliehaného mesta, Diego sa rozhodol zostať. Teraz na Gemmu čaká minulosť, ktorá ju opäť postaví tvárou v tvár strate milovaného manžela.

Nedeľné popoludnie je ako stvorené na romantiku v podaní Julie Roberts vo filme Úsmev Mony Lisy Môžete si ho pozrieť o 16:10 na kanáli Film+.

Katherine Watsonová (Julia Roberts) prichádza v roku 1953 na prestížnu a najmä prudko konzervatívnu univerzitu vo Wellesley, aby získala miesto profesorky dejín umenia. Napriek nespornému talentu mnohých študentiek Katherine zisťuje, že ich prvoradou métou je uzavretie manželstva a starostlivosť o domácnosť a rodinu. Keď Katherine začne svoje študentky povzbudzovať k tomu, aby si samy zvolili svoju životnú cestu, dostane sa do konfliktu s vedením školy a najmä s jednou zo svojich študentiek, Betty Warrenovou (Kirsten Dunst). Pokusy jej študentiek o nájdenie vlastnej cesty pomáhajú paradoxne nájsť životný smer aj Katherine samotnej. Všetky tieto zrážky medzi starým a novým, tradičným a pokrokovým vhodne ilustruje a dopĺňa pohľad na dejiny umenia. Katherine sa totiž študentkám snaží vysvetliť, že aj moderné umenie môže byť rovnako krásne a hodnotné ako klasické diela starých majstrov.

Dokumenty

Dnes večer o 20:30 si na Dvojke pozrite dokument Po stopách Felliniho, ktorý mapuje život tohto legendárneho talianskeho režiséra a scénaristu. Na svojom konte má kultové snímky ako Cesta, Sladký život či Amarcord a taktiež bol držiteľom štyroch Oscarov. 

Spektrum dnes o 21:00 divákom ponúkne dokument s názvom Španielska chrípka a 50 miliónov obetí. Film vraj ako prvý odhaľuje nové dôkazy a je zároveň kronikou dramatického úsilia o potlačenie nebezpečnej epidémie.

Piatok dopoludnia na Čt2 si niekoľko minút pred desiatou môžete pozrieť Ako Nero zachránil Rím. Taliansky dokument sa venuje obnove Ríma po požiari za vlády cisára Nera.

V piatok večer o deviatej si na Spektre nenechajte ujsť maďarský filmový dokument Born in Auschwitz.

Snímka hovorí o zdedenej rodinnej traume a hľadaní úspešnej liečby vo vzťahu rodiča a dieťaťa. V máji 1944 prišla do Osvienčimu mladá Židovka. Bola v druhom mesiaci tehotenstva, a tak si ju Dr. Mengele hneď vybral na lekárske experimenty. Dievčatko pri narodení vážilo jeden kilogram a päť dlhých týždňov muselo byť ukrývané, kým nebol vyhladzovací tábor oslobodený. Keď sa neskôr sama stala matkou, odovzdala vlastnú traumu z holokaustu svojej dcére tým, ako sa z nej snažila vychovať človeka schopného prežiť.

Dcéra sa stala ultraortodoxnou judaistkou a zaoberá sa výskumom rakoviny. Robí všetko pre to, aby traumu utlmila a neodovzdala ju svojim deťom. Matka a dcéra sa skúšajú vyrovnať s minulosťou svojráznym spôsobom, cestujú na miesta, na ktoré sa už nikdy nechceli vrátiť, stretávajú sa a udržiavajú kontakty s prekvapivými osobnosťami, od nemeckých psychoterapeutov až po pápeža Františka. Tvorcovia filmu sledujú príbeh oboch neobyčajných žien, pričom kladú dôraz na onen dlhý a temný tieň, ktorý holokaust vrhá na tri generácie jednej rodiny.

Víkend na stanici TV NOE prinesie viacero životopisných profilov. V sobotu o 14:10 to bude dokument o Chiare Luce Badano, mladej talianskej blahoslavenej a v nedeľu o 21:10 poľský film Povolanie o ceste Karola Wojtylu ku kňazstvu. 

HBO GO

Streamovacia služba HBO prináša film z prostredia Islandu s názvom Ďaleko od Reykjavíku.

Mlčanlivá Inge vlastní malé hospodárstvo v odľahlej dedinke na severe Islandu. Vplyvom nečakaných udalostí príde v priebehu pár dní o väčšinu životných istôt a ocitá sa až po uši v dlhoch. Jej nešťastie z veľkej časti spôsobilo chamtivé farmárske družstvo, ktorého vedenie kvôli zisku šikanuje miestnych chovateľov. Keď však zaženie do kúta doteraz nenápadnú ženu, narazí na tvrdý odpor. Inge už nemá čo stratiť a púšťa sa do boja. Bez strachu a plná odhodlania využíva všetky dostupné zbrane – ostré príspevky na facebooku, mlieko i zásoby hnoja. Príbeh o silnej a tvrdohlavej žene sa odohráva v kulisách prekrásnej islandskej krajiny a je pretkaný jemnou severskou absurditou.

Inzercia

Ďalším skvelým filmovým počinom je príbeh americkej konštruktérskej dielne závodných áut s názvom Le Mans ’66.

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolútnom vrchole. Vyhral najťažšie motoristické preteky na svete 24 hodín Le Mans. Lekármi odhalená srdcová chyba mu znemožní pokračovať v pretekaní. Začína tak novú kariéru ako vynaliezavý konštruktér. Spolupracuje s tímom, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Ten je síce rodinne založený, ale tiež neznesiteľne arogantný a neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé pretekárske auto. Ford sa totiž chce pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že odmietol spojenie svojej automobilky s Ford Motor Company. Vozidlá stajne Ferrari víťazia na okruhu v Le Mans nepretržite od roku 1960 až do roku 1965. Shelby, Miles a ich malý tím sú odhodlaní tomu urobiť s pomocou vozidla Ford GT40 rázny koniec.

Čerstvou pýchou izraelskej kinematografie je desaťdielny seriál Údolie sĺz (Valley of Tears) situovaný do obdobia Jomkipurskej vojny, ktorý je možné sledovať na streamovacej službe HBO GO a 8. februára sa dostane aj do televízneho vysielania HBO.

Jednotlivé epizódy o piatej arabsko-izraelskej vojne, ktorá sa začala 6. októbra 1973 prekvapivým útokom egyptských a sýrskych vojsk vo sviatočný Deň zmierenia, sa natáčali priamo na Golanských výšinách, pričom aj samotné postavy boli inšpirované tými reálnymi.

Dej, ktorý sa rozvíja v troch postupne sa pretínajúcich líniách, sleduje plachého spravodajcu Avinoama, ktorý je terčom posmeškov, keď na základe odposluchov varuje, že nepriateľská expanzia je za dverami; tankovú jednotku, ktorá bojuje nielen proti obrovskej presile, ale aj s vnútornými rozpormi; a road movie novinára a pacifistu Yoniho Ben-Drora, ktorý hľadá, nachádza a stráca svojho syna – vojaka. A sám sa ním stáva.      

Vnútorný pocit na spôsob „a teraz sa to stane“ drží diváka v napätí nielen počas tankových bitiek, ale i pri scénach zo závetria. Postavy sú vykreslené v celej svojej psychologickej i politicko-sociálnej zložitosti – napríklad tankista Malachi bojuje nielen proti Sýrčanom, ale ako „čierny panter“ aj proti vláde Goldy Meirovej a ako sok v láske aj proti svojmu spolubojovníkovi –, no celkové vyobrazenie konfliktu je jednostranné až propagandistické.

A ináč to zrejme nebude ani v plánovanej druhej sérii, ktorá sa z Golanských výšin presunie do Suezského prieplavu.        

Netflix

Netflix v roku 2021 priniesol film Vykopávky (The Dig) inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Približuje okolnosti nájdenia známeho pohrebného miesta v Sutton Hoo v britskom Suffolku. Edith Pretty (Carey Mulligan) si najme miestneho archeológa Basila Browna (Ralph Fiennes), aby preskúmal mohyly, ktoré sa nachádzajú na jej pozemku. Vizuálne pútavo spracovaná dráma hovorí o tom, ako sa skupina amatérskych aj profesionálnych archeológov pokúša zachrániť časť histórie v predvečer druhej svetovej vojny. Film venovaný archeológii je zároveň snímkou o hodnotách aj umieraní a tiež o tom, čo bolo a čo po nás nakoniec zostane.

Divadlo a opera

Dnes o siedmej prinesie Štátne divadlo Košice divákom v online formáte operetu Johanna Straussa, kráľa viedenských valčíkov, s názvom Netopier

Zajtra v rovnakom čase zas SND odvysiela prvý slovenský balet Angelika z pera skladateľa Eugena Suchoňa. 

Napísal ho ako sedemnásťročný žiak Hudobnej školy pre svoj salónny orchester. Dominuje v ňom Suchoňova mladícka harmonická jasnosť a melodická sviežosť. Mauro di Candia, autor choreografie a réžie, predstavil svoj inscenačný koncept baletu v rámci súčasnej choreografickej reči, snúbiacej sa s hudobnými prvkami Suchoňovej melodickej partitúry. Balet Angelika získal v roku 2015 Cenu ministra kultúry za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca a umelecký počin – uvedenie svetovej premiéry historicky prvého slovenského baletu.

V SND ešte zostaneme, pretože v sobotu o ôsmej večer si môžete zakúpiť lístky na hru Pred západom slnka.

Dobre zabezpečený sedemdesiatnik sa zamiluje do dvadsaťročnej ženy. V čase, keď už od života nič nečakal, metaforicky pred západom slnka, získa zrazu novú chuť do života. Ibaže jeho rodina sa týmto vzťahom cíti ohrozená. Deti, ktoré si zvykli na to, že po matkinej smrti sú stredobodom života svojho otca, sa nevedia zmieriť s tým, že toto miesto zaujala namiesto nich celkom neznáma, cudzia osoba. Otcovu známosť pokladajú za zlatokopku, ktorá ich chce len pripraviť o dedičstvo. Rozhodnú sa svojho otca pred ňou a pred sebou chrániť, čím rozpútajú búrku udalostí s tragickým koncom.

Martin Huba získal za túto hru cenu Dosky 2018 v kategórii Najlepší mužský herecký výkon.

Odporúčame