Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
11. december 2020

Ocenený slovenský spisovateľ

Laureátom ceny Európska kniha 2020 sa stal Pavol Rankov

Autor získal cenu za knihu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), ktorá vyšla vo vydavateľstve Gaia vo francúzskom preklade Michela Chasteaua.

Laureátom ceny Európska kniha 2020 sa stal Pavol Rankov

Foto - Postoj/Pavol Rábara

Slovenský spisovateľ Pavol Rankov sa stal laureátom 14. ročníka ceny Európska kniha. Víťaza súťaže vyhlásili v stredu v Paríži, informoval vo štvrtok na sociálnej sieti Facebook Slovenský inštitút v Paríži (Institut slovaque de Paris).

Rankov získal cenu za knihu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Gaia vo francúzskom preklade Michela Chasteaua a autor ju prezentoval na knižnom veľtrhu Livre Paris.

Román rozpráva historický príbeh z obdobia rokov 1938-1968 o troch kamarátoch bojujúcich o lásku jednej ženy v divokom víre dejinných udalostí.

Rozhovor s Pavlom Rankovom
Vyrastá nám generácia pozeračov videí Zdieľať

Porota každoročne oceňuje diela vyjadrujúce pozitívnu ideu Európy a zdieľajúce spoločné hodnoty. V tomto roku ju najviac oslovil Rankovov román ako „vynikajúci príspevok ku skúmaniu pamäte a svedomia nielen obyvateľov bývalého východného bloku, ale celej Európy".

Cenu Európska kniha založil v roku 2007 bývalý šéf Európskej komisie Jacques Delors a porotu v minulosti viedli osobnosti ako Julian Barnes alebo Volker Schlöndorff.

O laureátovi rozhodujú publicisti z najvýznamnejších európskych médií ako Le Monde, Le Soir, Le Figaro, El País, Politico, Handelsblatt, La Repubblica či Gazeta Wyborcza.

V minulosti sa laureátmi stali napríklad Roberto Saviano, Paul Lendvai alebo Robert Menasse.

Cenu, ktorá zahŕňa aj honorár 10 000 eur, si Pavol Rankov prevezme vo februári v Bruseli.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.