Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Spoločnosť
25. november 2020

Jordan Peterson je späť

Generačný guru, ktorý zmizol a opäť sa našiel

Proti novej knihe kanadského psychológa protestuje časť zamestnancov vydavateľstva, ktoré ju má publikovať.

Generačný guru, ktorý zmizol a opäť sa našiel

Kanadský psychológ Jordan Peterson. FOTO YouTube Screenshot

V roku 2016 na seba Jordan Peterson upozornil, keď sa v sérii videí na YouTube zapojil do kanadskej kontroverzie o používaní preferovaných zámen transrodových ľudí. Ako kritik politickej korektnosti a politiky identity sa tento klinický psychológ, pôsobiaci na Torontskej univerzite, rýchlo stal hrdinom sociálnych sietí.

No jeho verejné angažovanie sa neskončilo vymedzením sa voči agendám progresívnej ľavice. Zároveň sa Peterson stal akýmsi guruom svojpomoci pre generáciu vykorenených mladých ľudí – zvlášť mladých mužov –, ktorým pripomenul dôležitosť prevzatia zodpovednosti za život do vlastných rúk.

V roku 2018 vyšiel jeho bestseller 12 pravidiel pre život: Liek na chaos, ktorý bol rýchlo preložený aj do slovenčiny. Ešte v marci 2019 sa Peterson stal predmetom kontroverzie, keď mu Univerzita v Cambridge zrušila plánované hosťovanie kvôli vlne pobúrenia zo strany časti študentov a profesorov.

Vlani v apríli Jordan Peterson absolvoval ostro sledovanú diskusiu so slovinským filozofom Slavojom Žižekom. Kultivovaná debata dvoch intelektuálne vplyvných osobností by mohla slúžiť ako príklad v dobe, keď verejnou sférou lomcujú skôr skupinové vášne na sociálnych sieťach.

V každom prípade, niekedy počas roka 2019 sa Jordan Peterson náhle kamsi vytratil. Až vo februári tohto roka jeho dcéra Mikhaila (krstné meno má po Michailovi Gorbačovovi) v youtubovom videu vysvetlila, čo sa vlastne deje.

Jordan Peterson vždy otvorene rozprával o svojich zápasoch s depresiou a celým radom ďalších ochorení. V apríli 2019 správa o rakovine jeho ženy zhoršila jeho úzkostné stavy. Dlhodobá liečba benzodiazepínmi u neho vyvolala nežiaduce účinky.

Keď zlyhalo niekoľko pokusov zbaviť ho závislosti v severoamerických nemocniciach, našla mu dcéra a jej manžel kliniku v Rusku. Tam sa mu, zdá sa, podarilo pomôcť.

V lete zakotvil Jordan Peterson na klinike v Srbsku. Jeho dcéra s ním vytvorila skoro hodinové video, v ktorom rekapituluje svoju zdravotnú anabázu. Sám aj priznáva, že si mal lepšie uvedomiť riziká benzodiazepínov a rady z jeho knihy 12 pravidiel pre život platia aj pre neho.

Pred mesiacom Peterson oznámil návrat domov a že opäť pracuje. V pondelok ohlásil, že v marci 2021 vychádza jeho nová kniha. Bude mať názov Za hranicami poriadku: 12 ďalších pravidiel pre život.

Inzercia

Petersonovo video, v ktorom ohlasuje svoju novú knihu Za hranicami poriadku: 12 ďalších pravidiel pre život. Vyjsť má v marci 2021.

Naznačil aj jej obsah. V pôvodnej knihe 12 pravidiel pre život si Peterson všimol, že život v súčasnej spoločnosti prináša so sebou spochybnenie mnohých istôt, ktoré po stáročia ľuďom slúžili ako zdroje zmyslu ich životov. Najmä mnohým dospievajúcim ľuďom, dvadsiatnikom a tridsiatnikom bez rodín, môže prítomnosť pripadať ako jeden veľký chaos. Jednoduchými pravidlami ako poupratovať si izbu a najskôr dať svoj dom do poriadku sa Peterson snaží svojim čitateľom dať do rúk návod, ako vniesť poriadok do chaosu vlastných životov.

Naproti tomu v tejto novej knihe si kanadský psychológ všíma, že poriadok, v ktorom sa cítime útulne, sa môže niekedy stať príliš rigidným alebo ho spochybnia vonkajšie sily mimo našej kontroly. Radí teda, ako poriadok kreatívne premieňať, aby si uchoval životaschopnosť, a ako sa vydávať do nezmapovaných vôd tak, aby sme v nich nezblúdili...

Už teraz je jasné, že pôjde o bestseller. Internetový portál VICE World News v utorok priniesol informáciu, že vo vydavateľstve Penguin Random House Canada, ktoré sa chystá Petersonovu druhú knihu publikovať, sa vraj kvôli tomu konalo stretnutie medzi manažmentom a zamestnancami. Niektorí z nich vyjadrili totiž nesúhlas s publikovaním knihy od Jordana Petersona.

Jeden zamestnanec, citovaný portálom VICE, považuje kanadského psychológa za „ikonu nenávistného prejavu a transfóbie“. Niektorí pracovníci sa vraj dokonca na stretnutí rozplakali. Vedenie, naopak, Petersona bránilo ako človeka, ktorý pomohol mnohým strateným ľuďom z okraja spoločnosti a keby ich nebol podchytil on, zradikalizovala by ich krajná pravica...

V každom prípade, v obdobiach rastúcich obáv z „cancel culture“ (kultúry rušenia) sú správy o zamestnancoch, ktorí sa snažia zastaviť publikovanie knihy Jordana Petersona v ich vydavateľstve, presne vodou na mlyn jej neskoršej predajnosti.

Jordan Peterson je späť. A kontroverzie okolo jeho novej knihy nesú so sebou prísľub obnoveného záujmu o jeho myšlienky.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva