Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Politika
09. november 2020

Očistec

Čo povie Robert Fico, keď za ním prídu vyšetrovatelia NAKA

Otázkou najbližších mesiacov bude rozlúsknuť, či Norbert Bödör ako kápo zločineckej skupiny konal bez vedomia expremiéra.

Čo povie Robert Fico, keď za ním prídu vyšetrovatelia NAKA

Foto TASR - Martin Baumann

Špecializovaný trestný súd včera potvrdil dôvodné podozrenie, že celá Kaliňákova policajná elita bola súčasťou zločineckej skupiny a korupčno-vydieračskej siete, ktorá fungovala od roku 2012.

Preto je dobré si ešte raz zopakovať mená a funkcie mužov, ktorí sú odvčera stíhaní vo väzbe: prezident policajného zboru Tibor Gašpar, riaditeľ NAKA Peter Hraško, riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik, riaditeľ odboru podpory riadenia NAKA Marián Zetocha.

Vo väzbe by skončil aj Bernard Slobodník, svojho času riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA, ten však spolupracuje s políciou, takže bude stíhaný na slobode. Od septembra je vo väzbe riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, ktorý rovnako vypovedá o tom, čo sa dialo na najvyšších poschodiach polície počas éry ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Kápo z poverenia?

Lenže v skutočnosti bol aj včera hlavnou postavou Norbert Bödör, jeden z najbližších ľudí Roberta Fica. Toho sme však nemali pred očami len preto, že vo väzbe je už od júla. Podľa polície to bol práve Bödör, ktorý ako najvyššie postavený člen tejto štruktúrovanej skupiny osôb udeľoval úlohy, kontroloval ich plnenie, určoval, koho bude polícia na jeho želanie lustrovať, sledovať či odpočúvať. Ako sa ďalej píše v policajnom uznesení, NAKA podľa pokynov Bödöra uskutočňovala rôzne trestné konania, ktorými táto skupina presadzovala svoje hospodárske alebo politické záujmy.

Bödör vlastne velil podľa polície dvom štruktúram, ktoré sa prelínali. Tou prvou bola čisto policajná skupina, ktorá mala svoju zločineckú hierarchiu, tá však celkom nezodpovedala funkcionárskej hierarchii: samozrejme, Bödörovou pravou rukou bol ako člen prvej línie Tibor Gašpar, druhým v hierarchii boli Krajmer a Zetocha, až tretím článkom v hierarchii mali byť riaditeľ NAKA Hraško spolu so Slobodníkom.

Norbert Bödör mal pod palcom ešte jednu štruktúru, do ktorej patril okrem zmienených policajných funkcionárov aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Títo sa mali stretávať na poradách na šiestom poschodí jednej bratislavskej budovy, sem chodili aj Slobodník a Makó, ktorí už vypovedajú o činnosti celej skupiny. Ako sa tiež píše v policajnom uznesení, na týchto poradách mali nižšie postavení členovia skupiny ako Kováčik a Makó informovať Bödöra o „stave jednotlivých trestných konaní“, „o plnení ním zadaných úloh“, „prijímali ním zadané úlohy“ a spoločne plánovali postup v dôležitých trestných veciach.

Ale prečo boli vlastne všetci títo páni pred Norbertom Bödörom celé roky v pozore, prečo sa mu zodpovedal ako „nižšie postavený člen skupiny“ aj samotný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik?

Samozrejme, mohlo to byť aj preto, že išlo o mimoriadnu gangsterskú šikovnosť Bödöra, ktorý si svoje postavenie vydobyl ako silný zákulisný hráč, ktorý vie cez svoje biznisové pozadie a cez rôzne korupčné mechanizmy zabezpečiť účastníkom svojej siete veľkorysé odmeny. Teda je možné, že Bödörovi sprisahanci si založili akýsi „deep state“, štát v štáte, o ktorom vedeli len oni a dlhé roky ho organizovali bez vedomia Roberta Kaliňáka a Roberta Fica, ktorého o tom neinformovali ani zvodky SIS.

Ale je tu možná aj druhá interpretácia, podľa ktorej si Bödör nevytvoril paralelný policajný štát na vlastnú päsť, ale bol jeho vodcom s vedomím lídrov Smeru či na základe istého poverenia. V policajnom uznesení sa píše, že Bödör bol „nepovolanou osobou“, lebo získaval informácie, ku ktorým nemal mať žiaden prístup, a ďalej ich „odovzdával ďalším nepovolaným osobám pre účely ich následného využitia, najmä v prospech členov politickej strany Smer-SD“.

Linka Fico - Bödör

O vzťahu medzi Norbertom Bödörom a Robertom Ficom dlho kolovali len chýry, bola to až Kočnerova Threema, ktorá odkryla intenzitu ich kontaktu. A tak o tom, ako mal Bödör blízko k premiérovi, ako často za ním chodil, sme sa minulý rok dozvedeli priamo od Bödöra, ktorého Marian Kočner – aj ten so synom majiteľa Bonulu komunikoval v devótnom predklone – cez Threemu prosíkal, aby mu u premiéra vybavil nové korupčné pôsobisko pre Moniku Jankovskú.

Vďaka tejto komunikácii z prvej ruky vieme, že Bödör si s Ficom kedykoľvek zavolal, že sa pravidelne stretávali a že premiér tak mal s nitrianskym podnikateľom čulejší vzťah než s hocakým ministrom vlastnej vlády. Keď sa Kočner koncom januára 2018 Bödöra ustarostene pýta, prečo podľa mediálnych správ Fico zrušil pracovný program, Bödör sa mu zveruje, že premiér „je chytený, priedušky“, že si práve volali a ďalší deň ide k nemu. Takto sa to viackrát opakuje aj počas februára, v mesiaci, keď nájomní vrahovia zastrelia Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Kočner sa netrpezlivo pýta na Jankovskú aj v deň vraždy, popoludní 21. februára, Bödör mu stroho odpisuje, že je práve u šéfa.

V nedeľu 4. marca, teda v deň, keď prezident Andrej Kiska vyzýva na rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby, sa z komunikácie nervózneho Bödöra s Kočnerom dozvedáme, že Bödör sa správa ako člen najužšieho vedenia Smeru-SD a snaží sa zachrániť Ficovo premiérovanie - 40 minút telefonuje s generálnym manažérom Smeru Viktorom Stromčekom, stretáva sa so samotným Ficom, hovoril aj s Kaliňákom.

Tragédia Roberta Fica

Samozrejme, to, prečo sa premiér tak často stretával s dnes obvineným a väzobne stíhaným Norbertom Bödörom, o čom sa spolu rozprávali a čo prípadne plánovali, akú povahu mal ich vzťah, aké výhody z neho vzájomne čerpali, či premiér tušil alebo vedel, že Bödör vytvoril v štáte paralelnú štruktúru a či od Bödöra nedostával aj informácie, ktoré mohli pochádzať z pôsobenia tejto zločineckej skupiny, to všetko je celkom zbytočné pýtať sa rečnícky zdatného Roberta Fica na tlačovkách.

Je veľmi pravdepodobné, že raz to budú vyšetrovatelia NAKA, ktorí za ním prídu a budú mu klásť otázky tohto typu.

Pre Roberta Fica je v tejto mizérii, keď o pôsobení paralelného štátu vypovedajú niektorí jeho spolutvorcovia, zatiaľ jedinou dobrou správou, že sám kápo sa k ničomu nepriznáva. A, naopak, Norbert Bödör má v tieto dni vo svojej väzobnej cele len jedinú útechu - keď sa dozvedá, že Fico je na tlačovkách v dobrej forme, že trestné stíhania jeho osoby, Gašpara a spol. označuje za politickú pomstu a objednávku, že bojuje ako lev a v parlamente usilovne predkladá návrhy na odvolanie ministrov či premiéra, teda nerezignoval a robí všetko pre predčasné voľby a aspoň čiastočnú obnovu starého dobrého poriadku. Inak sa aj na Bödöra valia len samé bezútešné správy.

Pre Roberta Fica bol vždy odstrašujúcim príbehom koniec Vladimíra Mečiara. Vedel, že takto nechce dopadnúť, preto ani počas samovlády Smeru neprekračoval demokratické rámce a po ničom netúžil viac, než sa presunúť z mocného premiérskeho úradu na post prezidenta a neskôr na Ústavný súd, kde by získal právne poistky.

Ale nielen Ficovou, aj slovenskou tragédiou je, že tento príbeh trojnásobného premiéra a mimoriadne talentovaného politika sa pomaly uzatvára podobne ako príbeh zakladateľa štátu.

No kým Vladimíra Mečiara celých 20 rokov chránila amnestia, Roberta Fica chráni mlčanie Norberta Bödöra.

Inzercia

Odporúčame