Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
15. júl 2020

Monika Beňová

Matkou po päťdesiatke, aj to je už možnosť voľby

Monika Beňová oslávi o mesiac 52 rokov. A o pár týždňov sa stane matkou. Gratulujeme!

Matkou po päťdesiatke, aj to je už možnosť voľby

FOTO TASR – Martin Baumann

Europoslankyňa a stále ešte politička Smeru vlastne urobila to, za čo roky v politike bojuje, využila možnosť voľby. Dnes už, vďaka medicínskemu pokroku, nie je problém stať sa matkou aj v šesťdesiatke. V Indii už rodila aj sedemdesiatdvaročná žena.

Existujú rôzne možnosti, ktoré dokážu pomôcť otehotnieť aj ženám vo vyššom či vysokom veku. V podstate už neexistuje hranica. Závisí iba od zdravia, financií a odhodlania ženy. A, samozrejme, od etických noriem lekára, ktorý do toho ide.

Nad rodiacimi päťdesiatničkami sa svet už ani nepozastavuje. Nuž ale my tu ešte nie sme až takí svetoví, preto Monika Beňová vzbudila pozornosť aj búrlivé diskusie.

Prípad je o to zaujímavejší, že ide o političku, ktorá vehementne obhajuje právo ženy rozhodnúť sa, či chce donosiť svoje dieťa. A s týmto právom súvisí aj iné právo.

Spoločnosť musí nastoliť nejaké etické pravidlo, lebo technicky je dnes možné rodiť aj v sedemdesiatke. Zdieľať

Právo rozhodovať sa pre dieťa aj vtedy, keď už prirodzené možnosti ženy nie sú ideálne alebo sa už úplne skončili. Aj o tomto sa už u nás pomaly – hoci zatiaľ opatrnejšie – vedie diskusia. Do akého veku je spoločnosť povinná platiť ženám možnosť umelého oplodnenia? Do akého veku môže ešte lekár poskytnúť túto službu?

Keďže technicky je to možné aj v sedemdesiatke, musí nastúpiť etické pravidlo, na ktorom sa zhodne spoločnosť. Vo svete je už táto téma rozbehnutá. Lebo viacero žien si už nárokuje právo, aby mohli rodiť nielen v päťdesiatke, ale aj šesťdesiatke či sedemdesiatke. Odmietajú, aby im v tom nejaké zákony či etické normy bránili. A nájdu si krajinu, v ktorej žiadne pravidlá v tomto smere nie sú. Túžbu po dieťati im preto ochotne vyplnia, keď si za službu zaplatia.

Veľký biznis kliník, ktoré poskytujú rôzne druhy umelého oplodnenia, nestojí len na pároch, ktoré majú problém otehotnieť. Stojí aj na starších ženách, ktoré sa rozhodli pre dieťa v neskorom veku. Ako sa píše na reklamnom letáku jedného takéhoto zariadenia na našom území: Bez vekového limitu!

Staršie ženy, ktoré už pre svoj vek majú problém otehotnieť, prichádzajú na kliniku v podstate z dvoch dôvodov: som vo vyššom veku a až teraz som našla toho pravého partnera. Alebo som ho ani nenašla, ale som už zabezpečená a zvládnem výchovu dieťaťa aj sama. A potom je tu veľká skupina žien, ktoré už deti majú, ale našli si nového partnera.  

V tom čase zrejme pani Beňovú zaujímala politika, kariéra, úspech. Zdieľať

Zvyčajne ide o dvojice, kde žena je podstatne staršia ako jej partner, a nechce muža obrať o možnosť mať svojho potomka. Možno zároveň dúfa, že aj vďaka dieťaťu ju mladší partner neopustí. V podstate toto je aj príbeh Moniky Beňovej, ktorá čaká dieťa s oveľa mladším partnerom.

Aj keď jej možno uveriť ešte aj iný príbeh: prvé dieťa bolo viac-menej vecou nešťastnej náhody, študovala, do toho predčasný pôrod, partner, ktorý na otcovstvo nebol pripravený, a ani ona zrejme ešte nebola celkom zrelá na materstvo. Partneri sa rozišli a Monika Beňová vychovávala syna sama. Celé to materstvo si zrejme naozaj nemohla vychutnať a užiť.

Inzercia

Nemala chuť zopakovať si ho v tridsiatke či štyridsiatke, keď bola vydatá. V tom čase zrejme pani Beňovú zaujímala politika, kariéra, úspech. To všetko si aj bohato užila.

Neskoré materstvo celebritnej moderátorky Eriky Judínyovej a Moniky Beňovej sú možno pre viaceré ženy aj dôvodom zamyslieť sa nad materstvom, lebo ony dve všade po sociálnych sieťach či bulvárnych časopisoch šíria jednoznačné posolstvo: materstvo je čisté šťastie.

Musíme týmto ženám pripustiť právo zmeniť svoje životné priority. Zdieľať

Možno však práve pohľad na tieto starnúce ženy, ktoré chcú ešte zažiť dieťa, je inšpiráciou. Nie na to, aby žena čakala až do vyššieho veku. Ale inšpiráciou, či sa neodhodlať na ďalšie dieťa v čase, kým sú na to ešte prirodzené možnosti. Lebo zase nie každá žena túži byť matkou po päťdesiatke. Nie každá je v tom čase úplne zdravá. Nie každá chce podstúpiť rôzne hormonálne koktaily. A nie každá žena je celebrita, ktorá ustojí takúto pozornosť aj ironické poznámky rôzneho druhu.

Pritom Slovensku najviac chýbajú – ako upozornil nedávno demograf  Branislav Bleha – tzv. „druhé deti“. To znamená, že ženy porodia jedno dieťa, ale na druhé sa už neodhodlajú. Je to problém nielen demografický, ale aj výchovný, dobre vychovať jedináčika je v niečom ťažšie ako vychovať súrodencov. A spoločnosť plná na seba sústredených jedináčikov nemusí ani celkom prosperovať.

Samozrejme, problémom je aj tzv. plánovaná bezdetnosť. Tento plán však môže padnúť, keď je žena vo vyššom veku. Kariérne si už dokázala všetko, necíti už žiadnu pracovnú výzvu, je zabezpečená, dokonca má už možno aj dobrého partnera. A vtedy to príde. Čo by som si ešte dopriala? Žeby dieťa?

Musíme týmto ženám pripustiť právo zmeniť svoje životné priority. Nesúdiť ich bezhlavo, skôr im zagratulovať, ak túto zmenu plánu stihli ešte v čase, keď dieťa môžu počať prirodzenou cestou.

Ak je už žena po menopauze, je to už trochu iný príbeh. Poznačený neschopnosťou prijať starnutie. A vyrovnať sa aj s tým, že niečo dôležité som v živote zmeškala.

Monika Beňová by nemala byť inšpiráciou v tom zmysle, že stačí odložiť materstvo po päťdesiatke. Ale môže byť inšpiráciou v tom, že materstvo je dôležitá a krásna vec. A netreba s ním čakať do veku, keď je to – aj vďaka medicínskemu pokroku – síce stále možné, ale s prirodzeným behom života to už zase až tak veľa spoločného nemá.  

Inzercia

Inzercia

Odporúčame