Sila srdca

Pakistan, 23. január 2002. Daniel Pearl, novinár z Wall Street Journal zodpovedný za južnú Áziu, pracuje na téme o Richardovi Reidovi, ktorý je podozrivý z prepojenia na al-Quaidu. Reid plánoval výbuch lietadla pomocou bomby umiestnenej v jeho topánkach. Danny má dohodnuté stretnutie, ktorého bezpečnosťou si nie je istý. Radí sa s viacerými známymi, či na stretnutie ísť alebo nie. Ak sa so svojím kontaktom stretne na verejnom mieste, malo by byť všetko v poriadku ...

Dannyho manželka Mariane (Angelina Jolie) je tiež investigatívna novinárka. Je tehotná, ich prvé dieťa sa má narodiť o necelé štyri mesiace. Danny sa s Mariane lúči, vraví, že možno bude meškať na večeru. No nevráti sa vôbec. Po tom, ako má dlhší čas nedostupný mobil, Mariane kontaktuje americký konzulát.

Hneď ráno je dom plný amerických aj pakistanských vyšetrovateľov – a zostane tak celých päť týždňov. Únoscovia sa ozvú o niekoľko dní e-mailom. Za Dannyho žiadajú zlepšenie podmienok v americkom väzení pre teroristov v Guantanamo. Collin Powel túto ich požiadavku odmieta s tvrdením, že podmienky v Guantanamo sú primerané. Vyšetrovatelia spolu s Mariane a jej priateľkou Asrou, investigatívnou novinárkou indického pôvodu, preverujú každú stopu. Postupne zadržia viacerých podozrivých, triedia skutočné a falošné stopy a informácie. Mariane pevne verí, že Dannyho nájdu. Má v sebe neuveriteľnú silu – a pritom si je vedomá všetkého, čo sa môže stať. Nepoddáva sa strachu ani nenávisti. Dom, v ktorom s Asrou býva, je pod vojenskou ochranou, pred bránou sú neustále v strehu ľudia z rôznych médií. Týždne hľadania prinášajú výsledky, únoscovia sú chytení. Zároveň však prichádza aj video s potvrdením Dannyho smrti ...

Film je natočený podľa knihy Mariane Pearl - z pohľadu ženy, ktorá sa snaží nájsť svojho manžela. Je to dráma s prvkami dokumentu. Vypovedá mnoho o nich obidvoch, o tom, akí sú a prečo v Pakistane ostali oveľa dlhšie než väčšina iných novinárov, ktorí sa zbalili krátko po skončení vojny v Afganistane. Mariane po manželovej smrti vypovedá o tom, že únoscovia chcú najmä nahnať strach. A ona je rozhodnutá nedať sa zastrašiť, ani vyprovokovať ku všeobecnej nenávisti. Presne v tom je veľká sila Mariane i celého filmu.

Mariane Pearl vynikajúco stvárnila Angelina Jolie. Režisér Michael Winterbottom má na konte štrnásť rôznorodých filmov – medzi nimi i Cestu do Guantanamo z prostredia známeho amerického väzenia na Kube, V tomto svete o afgánskych utečencoch, či Vitajte v Sarajeve, natočenom podľa skutočných udalostí bitky o Sarajevo. Za svoju prácu získal viacero ocenení na známych filmových festivaloch.

V Sile srdca je na prvom mieste hľadanie a nádej. Nie je tu žiadna naturalisticky zobrazená násilná scéna. Výborný film, ktorý sa určite oplatí vidieť.

Oľga Horváthová-Novanská
Recenzia bola uverejnená v magazíne AHA! v decembri 2007.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo