Novinár, ktorý zachránil povesť Rogera Scrutona

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Novinár, ktorý zachránil povesť Rogera Scrutona

Douglas Murray. FOTO – douglasmurray.net

Kto je Douglas Murray, nekonvenčná tvár britského konzervativizmu.

Postoj priniesol exkluzívny rozhovor s Douglasom Murrayom. Tento publicista, spisovateľ a zástupca šéfredaktora britského týždenníka The Spectator je jeden z najsvojráznejších konzervatívnych osobností dneška.

Náš čitateľ mohol zaregistrovať jeho meno pred rokom, keď filozof Roger Scruton čelil v Spojenom kráľovstve bezprecedentnej diskreditačnej kampani. George Eaton, redaktor ľavicového magazínu New Statesman, vtedy prekrútil viaceré Scrutonove vyjadrenia o Georgeovi Sorosovi, Číňanoch či islame. Vznikla okolo toho vlna pohoršenia. Tá viedla konzervatívnu vládu až k odvolaniu Scrutona z komisie, ktorá mala prispieť k estetickejšej výstavbe v Británii.

Eaton následne zverejnil na Instagrame svoju triumfálnu fotku s fľašou šampanského a textom: „Ten pocit, keď sa ti podarí dosiahnuť vyhodenie pravicového rasistu a homofóba Rogera Scrutona z postu poradcu toryovskej vlády.“

No Eaton sa tešil predčasne. Do celého prípadu sa totiž vložil práve Douglas Murray a jeho týždenník The Spectator. Podarilo sa mu získať nahrávku a v niekoľkých článkoch preukázal, že Eatonom zverejnené Scrutonove vyjadrenia boli vytrhnuté z kontextu a ich vyznenie účelovo posunuté, aby filozofa vykreslili v čo najhoršom svetle.

Magazín New Statesman sa musel Scrutonovi ospravedlniť. Britský mysliteľ sa vrátil na čelo poradnej komisie, no o pár mesiacov neskôr mu bola diagnostikovaná rakovina. Roger Scruton zomrel 12. januára 2020. Aj vďaka Douglasovi Murrayovi odchádzal ako vážený mysliteľ, a nie ako karikatúra, ktorú sa z neho snažil urobiť ľavicový novinár.

Kresťanský ateista

No 40-ročný Douglas Murray sa na scéne nezjavil len vlani. Je tu s nami už dlhšie.

Ako syn anglickej úradníčky a škótskeho učiteľa, ktorý študoval na Etone i Oxforde, pripomína stelesnenie tradičného Brita. To ešte podčiarkuje jeho akcent (vypočujte si napríklad jeho prednášku z februára na konferencii národných konzervatívcov v Ríme TU).

Približne do dvadsiatky bol anglikán, hoci sa potom z neho stal ateista. Presnejšie „kresťanský ateista“. Teda niekto, kto síce osobne neverí, ale uznáva zásluhy kresťanstva na formovaní západnej civilizácie.  

Je gej a často kritizuje islamské náboženstvo kvôli jeho postojom voči homosexualite. Napísal tiež životopis lorda Alfreda Douglasa, milenca spisovateľa Oscara Wildea. Zároveň je kritický k niektorým aspektom LGBT-hnutia. Vlani na jeseň napríklad problematizoval spôsob, ako ľahkovážne sa narába s trans-témou medzi deťmi.

V roku 2006 vyšla Murrayovi kniha s názvom Neokonzervativizmus – prečo ho potrebujeme. Pokúsila sa definovať a obhájiť hnutie, ktorého povesť naštrbila vojna v Iraku.

Názorový posun by mohlo signalizovať, že vo februári tohto roku vystúpil na už spomenutej konferencii národných konzervatívcov v Ríme. Voči tomuto hnutiu, ktoré sa snaží reagovať na nové výzvy v ére Trumpa a brexitu, si Murray ešte udržiava určitý odstup, no podľa vlastných slov mu chce načúvať. Aj vzhľadom na záujmy Spojeného kráľovstva po odchode z Európskej únie.

Čítal ho aj Fico

Douglas Murray je častým hosťom v britských diskusných reláciách a jeho články publikuje široké spektrum médií. Jednou z jeho tém je sloboda prejavu.

Napríklad v roku 2016 bolo v Nemecku podané trestné oznámenie na humoristu Jana Böhmermanna kvôli tomu, že uverejnil hanopis na tureckého prezidenta Erdogana. Na znak solidarity Murray a The Spectator zorganizovali súťaž hanopisov o tureckom prezidentovi. Cenu tisíc libier napokon vyhral súčasný britský premiér Boris Johnson.

Pred dvomi mesiacmi Robert Fico uverejnil na facebooku status s názvom: „Doma je ťažké byť prorokom.“ Slovenský expremiér si všimol, že jeho protiimigračný postoj zaznamenal aj britský novinár.

„Teší ma, že Douglas Murray vo svojej knihe Zvláštna smrť Európy, ktorá sa stala svetovým bestsellerom, venoval pozornosť aj mojej maličkosti,“ napísal Fico. Tá kniha stojí za zmienku.

U nás vyšla v roku 2018 vo vydavateľstve Eastone Books a zaoberá  sa tromi „i“: teda imigráciou, identitou a islamom. Murray rekapituluje európsku utečeneckú krízu z roku 2015 a mapuje dlhodobé problémy v spolužití pôvodných obyvateľov starého kontinentu a prisťahovalcov z mimoeurópskych spoločností.

Nejde pritom o jednostrannú knihu. Murray v nej emotívne opisuje aj príbehy traumatizovaných utečencov, ktorým sa podarilo dostať na ostrovy Lampedusa či Lesbos, a čo si museli pretrpieť vo svojich domovinách, prípadne na dlhej ceste do Európy.

V Spojenom kráľovstve sa kniha držala 20 týždňov na zozname bestsellerov Sunday Times. Preložená bola do viac ako dvoch desiatok jazykov vrátane slovenčiny.

Vlani mu vyšla ďalšia kniha, ktorá na preklad ešte len čaká. Nesie názov Šialenstvo davov s podtitulom: „Rod, rasa a identita“. Murray v nej kriticky analyzuje súčasnú ľavicovo-progresívnu „politiku identity“ a ako ju poháňajú sociálne siete...

Douglas Murray patrí k nekonvenčným hlasom v rámci súčasného britského konzervativizmu. Je dôkazom, že Spojené kráľovstvo ani po smutnom úmrtí Rogera Scrutona neprestáva produkovať zaujímavých mysliteľov.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo