Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. júl 2015

Kotleba je našťastie lúzer

Nad tým, čo stvára banskobystrický župan Marián Kotleba, sa treba naďalej pohoršovať. Ale už sa ho netreba báť. Kotleba dnes asi najviac pripomína robotníckeho lídra Jána Ľuptáka z druhej polovice svojej krátkej kariéry. kotleba2.jpg Iste, tá karikatúra Žida s bankovk...

Kotleba je našťastie lúzer

Nad tým, čo stvára banskobystrický župan Marián Kotleba, sa treba naďalej pohoršovať. Ale už sa ho netreba báť. Kotleba dnes asi najviac pripomína robotníckeho lídra Jána Ľuptáka z druhej polovice svojej krátkej kariéry.

Iste, tá karikatúra Žida s bankovkami v župnom občasníku, aké naposledy uverejňoval Gardista pred vyše 70 rokmi, je ďalšia Kotlebova odpornosť. A určite nie posledná. Toto je však jediné, čím vie Kotleba zaujať svoje tvrdé a málo početné jadro.

Pár mesiacov pred parlamentnými voľbami znie dobrá správa takto: tento dušou skinhead prepásol všetky príležitosti, aké mu prihrala pre neho neobyčajne šťastná súhra okolností, keď sa stal pred necelými dvomi rokmi županom. Úrad mohol využiť na svoju legitimizáciu, na posun od extrému k radikalizmu, teda na mobilizáciu spoločenskej periférie. Ale nič z toho nevyužil, čo si sklamane všimol aj Rostasov Zem a Vek.

Tento priaznivý vývoj však nie je samozrejmosťou. Zoberme si nálady z konca roka 2013, keď Kotleba v druhom kole župných volieb šokujúco prevalcoval smeráckeho župana Maňku. Pesimisti videli vtedy v Kotlebovi prízrak nastávajúcej doby: tvrdili, že Slováci naplno prejavili svoj spiaci sklon k extrémnej pravici, a že Kotleba so svojou „proticigánskou“ stranou vytlačí staromódne protimaďarskú SNS, vybuduje slovenský Jobbik a s prehľadom zaútočí na parlament. Pesimistom dávali za pravdu aj prvé prieskumy, MVK nameral ĽSNS vyše sedem percent.

Potom tu bol pohľad radikálnych optimistov. Podľa nich boli župné voľby len excesom, ktorý neodzrkadľuje nárast extrémizmu v spoločnosti, a navyše, Kotleba sa rýchlo znemožní. Ja osobne som bol opatrným optimistom: spolu s kolegom Jozefom Majchrákom sme vtedy prebrázdili Horehronie a videli sme, že Kotlebu ľudia nevolili z hnedej nenávisti, ale pre frustráciu z pomerov a zo vzdoru voči miestnemu establišmentu. Kotlebovi tak dávali hlas aj voliči klasickej pravice či alternatívni hipsteri, ktorí ho inak majú za nácka. No napriek tomuto optimizmu som sa obával, že županská legitimizácia ho vynesie nad stabilných päť percent.

Inzercia

Našťastie, zdá sa, že pesimisti - ale aj my opatrní optimisti - sa mýlili, a Kotlebu najlepšie odhadlili radikálni optimisti. Ten chlapík sa na župe znemožnil azda ešte viac, ako by to bol dokázal blahej pamäti krajský rodák Ján Ľupták. Župu pripravil o milióny eur, namiesto sľubu, že na stavbe ciest zamestná Rómov, zamestnal na čele správy ciest svojho brata Martina, ako referentku svoju manželku Frederiku a keď novinári zisťovali, načo mu budú peniaze, ktoré mu preposielajú na súkromný účet zamestnanci župy, odpoveď znela, že na súkromný bager, s ktorým spraví poriadok v Krásnohorskom podhradí. Mimochodom, o propagandu sa Kotlebovi stará istý tridsiatnik (inak absolvent žurnalistiky na ružomberskej Katolíckej univerzite), ktorý sa chcel pred rokmi veľmi dostať do serióznych novín. Svoje regionálne príspevky posielal na posúdenie aj autorovi týchto riadkov, ale boli žánrovo natoľko neopraviteľne zlé, až to ambiciózneho žurnalistu privialo ku Kotlebovi. Už je aspoň jasné, prečo na úrade u Kotlebu nefunguje vôbec nič, ani len tá propaganda.

Kotlebov úpadok súvisí nielen s jeho amaterizmom, ale aj s vonkajšími okolnosťami: ekonomika nepadá, ale rastie, nezamestnanosť sa nezvyšuje, ale mierne klesá, Smer sa stále nerúti nadol, ale udržuje si pozície a okrem stredových voličov k sebe naďalej púta aj časť onej spoločenskej periférie. A isté zásluhy treba uznať aj premiérovi Ficovi. Ten Kotlebu zbezvýznamnil systémom „ignoruj ho a opovrhuj ním“.

Samozrejme, nedá sa vylúčiť, že do marca príde vlna, ktorá by Kotlebu vyniesla vyššie. Ale je to veľmi málo pravdepodobné, agendy utečencov sa už úspešne chopila Dankova SNS. A vôbec, otázne je, či Kotlebovi ešte môže dáka vlna pomôcť. Tento extrémista je našťastie babrák, ktorý nevie plávať.

Martin Hanus

Foto: TASR/Tomáš Halász

Odporúčame

Koľko stojí pečeň ľudského plodu?

Koľko stojí pečeň ľudského plodu?

Nahrávky predstaviteľov Planned Parenthood vynášajú najavo spôsoby pri obstarávaní a poskytovaní orgánov ľudských plodov, ktoré vyvolávajú podozrenia z porušovania zákona i obavy o absencii základnej ľudskosti. prolife.jpg Americká organizácia pre plánované rodičovstv...

Skončí politik, ktorý dokázal všetko prežiť?

Skončí politik, ktorý dokázal všetko prežiť?

O pár týždňov v septembri bude mať päťdesiatku a azda možno povedať, že nič by si neželal tak ako miesto na politickej kandidátke. Nemusí byť zvoliteľné, stačí, aby bola zvoliteľná strana. 20111019_plenumnrsr_115005516233.jpg Lenže tentokrát to bude mať Ľudovít Kaník...