Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. 02. 2020, 22:31

Maďar by mal sedieť v novej vláde

O potrebe politického gesta aj príčinách Druhého Trianonu.
Maďar by mal sedieť v novej vláde

Ak sa potvrdia čísla exit pollov, obidve maďarské strany skončia mimo parlamentu. Oplatí sa počkať na definitívne výsledky, najmä v prípade volebnej strany SMK, ale krátku úvahu to azda znesie.

Ak to dopadne podľa týchto očakávaní, bude to Druhý Trianon po sto rokoch. Po tom prvom skončili Maďari mimo hraníc svojho štátu, v tom druhom skončia za hranicami parlamentu. Marginalizovaní kdesi v komunálnej politike.

Osud maďarskej politiky je veľká téma. Vidím tri dôvody, prečo sa to stalo, a jedno riešenie, ako predísť novým problémom v budúcnosti.

Hlavný dôvod dnešného neúspechu je Béla Bugár, inak kariérne najúspešnejší parlamentný politik na Slovensku. Od roku 1990 sedel v každom parlamente. Je to obrovský úspech, ešte aj Robert Fico je v politike o dva roky menej. Bugár dlho ťažil zo svojho imidžu a priazne, ktorú pestovali slovenské médiá. Hneď za tým sa skrývala veta napísaná neviditeľným atramentom – medzi Bugárovým imidžom a realitou bol obrovský rozdiel.

Trvalo to dlho, ale za posledné štyri roky na to prišli aj liberálne médiá a maďarskí voliči.

To všetko nijako nestiera Bugárove politické zásluhy. V prvom rade presvedčenie, že o politike maďarskej politickej strany sa má rozhodovať na Slovensku, nie v Budapešti. V druhom rade, že to bol po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej práve on, kto dostal Fica a Kaliňáka z vlády. Ešte aj ku zmene pomerov v polícii prispel dôležitým spôsobom práve Bugár.

A potom je tu aj tretí aktuálny odkaz Bugárovej politiky – jeho konflikt s Matovičom. Nikto túto tému nereprezentoval lepšie ako práve Bugár. Paradoxne, práve keď jej význam stúpol, Bugár skončil. A tejto téme sa v kampani už ani nevenoval. Až to budí dojem, že už aj Bugár prestal veriť v Bugára, a skončil rezignovane.

Po druhé, Bugárov neúspech je, samozrejme, len časť odpovede. A to preto, že Maďari mali alternatívu.

Od začiatku po páde komunizmu mali na Slovensku Maďari v politike viac strán, viac záujmov. Dlho dokázali spolupracovať, potom sa to skončilo. Odkedy vznikol Most-Híd v roku 2009, nastalo pre slovenských Maďarov politicky najhoršie obdobie, spolupráca bola nemožná.

Do značnej miery to ide na vrub Bélu Bugára, ale netreba zabúdať ani na zodpovednosť politikov SMK. Čím viac sa Most potápal, tým viac mali byť schopní na problém reagovať. Lenže oni toho schopní neboli. Väčšina politických kádrov, ktoré SMK v posledných rokoch ponúkala, nedokázala zaujať. Ani Maďarov, ani slovenské médiá a politiku. Nedokázali nastoliť tému a mobilizovať, nedokázali využiť Orbána (resp. Fidesz).

S tým súvisí tretí dôvod maďarskej prehry. Pointou totiž je, že Maďari politicky vyschli kvôli nedostatku elít, čo má svoje príčiny.

Maďarská mládež myslí v základných veciach rovnako ako slovenská či česká mládež. Prirodzeným lákadlom je hlavné mesto. Menšina ale musí myslieť inak ako väčšina. Preto má za istých okolností opodstatnenie, ak napr. maďarská univerzita nevznikne vo väčšom sídle, napr. v Bratislave, kde je prostredie pre záujmy etnickej menšiny zložitejšie. Lenže ak už vznikne univerzita niekde na okraji, musí byť schopná centrum niečím prekonať. Môže to byť povedomie o misii, o poslaní, ktoré treba pestovať a priniesť mu obete. Ale to nie je možné bez kvality. Azda až mimoriadnej kvality.

Maďarom sa nepodarilo jedno ani druhé.

Keby bola vznikla univerzita v Bratislave, mohla sa spoliehať na to, že bude lákať maďarských študentov aj centrom, kde sídli. Keď však vznikla v Komárne, mala to byť malá, ale elitná škola, ktorá by lákala študentov aj z Maďarska, nielen zo slovenského juhu. Len tak mohla byť hniezdom pre budúce elity.

Nestalo sa jedno ani druhé, stalo sa to najhoršie: najšikovnejší Maďari od nás, pre ktorých je národná príslušnosť dôležitá, odišli do Budapešti alebo iných maďarských miest, resp. inde do zahraničia, časť si vybrala slovenské školy, pretože boli lepšie, časť Komárno, pretože bolo „maďarské“. Výsledkom je katastrofa pre slovenských Maďarov.

Nevidieť ju len v politike, ale aj v náboženskom živote či v kultúre. Došlo to tak ďaleko, že to poškodzuje aj slovenskú politiku, kultúru a kresťanské cirkvi a denominácie.

Časť zodpovednosti treba pripísať za vinu aj maďarským elitám z Budapešti, špeciálne Viktorovi Orbánovi.

Po prvé preto, že otvárali témy, ktoré tunajších Maďarov poškodzovali, najmä dvojaké občianstvo. A po druhé preto, že namiesto futbalu a rôznych lokálnych záujmov neinvestovali do kvalitnej univerzity a kvalitných médií. Vlastne replikovali to, na čo ako hlavný problém upozornil ešte Sándor Márai vo svojich pamätiach – že Budapešť slovenských Maďarov nepočúvala, nebrala ich vážne, naopak, že im určovala, čo sú ich záujmy.

Až do takej miery, že sa chvíľami zdalo, že pre Budapešť sú dôležitejšie biznis záujmy ako Slovnaft či OTP banka než záujmy príslušníkov maďarského národa u nás. Ak je niečo zvlášť horké na príbehu slovenských Maďarov, je to práve toto.

Ale dosť vyplakávania: Maďari tu s nami zostávajú a majú pre našu spoločnosť dôležitý význam. A tak k nim, napriek výsledkom volieb, treba aj pristupovať.

Existuje jedno elegantné riešenie: Bez ohľadu na výsledky volieb pozvať do vlády jedného Maďara, ktorý by zastával post ministra dôležitý pre záujmy maďarskej menšiny. Ak to má byť prejav rešpektu, mal by to byť maďarský politik, nie nejaká náhradná kvóta, a z tej maďarskej strany, ktorá získala viac percent.

Ak by toho nová vládna koalícia bola schopná, získala by tým dva cenné politické body: Dôveru a lojalitu menšiny a dobrý základ pre vzťahy s Budapešťou.

Odporúčame