Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
11. júl 2015

Milo Kráľ Band: Kráľovsky zvládnutý album

Návštevníci tohtoročného festivalu Dotyky a spojenia v Martine si okrem iných účinkujúcich a bohatého divadelného programu mohli vychutnať aj začínajúcu kapelu Milo Kráľ Band.  milo-kral-band.jpg V decembri minulého roka známy slovenský herec Milo Kráľ uviedol do živo...

Milo Kráľ Band: Kráľovsky zvládnutý album

Návštevníci tohtoročného festivalu Dotyky a spojenia v Martine si okrem iných účinkujúcich a bohatého divadelného programu mohli vychutnať aj začínajúcu kapelu Milo Kráľ Band. 

V decembri minulého roka známy slovenský herec Milo Kráľ uviedol do života svoj debutový album, ktorý nesie rovnomenný názov ako jeho kapela.

V súčasnosti nezaznamenávame príliš veľký dopyt o divadelnú hudbu.  Z prieskumu Poštovej banky vyplynulo, že raz ročne navštívi divadlo každý druhý Slovák, čiže približne 63 % z 500 opýtaných. Seriálový Erik Halada sa teda pustil do veľkého risku, keďže nahral debut obsahujúci dvanásť skladieb z divadelných predstavení. V tomto prípade je však risk ziskom.

Album odštartuje Intro, ktoré pripomína atmosféru rannej kaviarne, dokonca v pozadí môže poslucháč zachytiť rozhovory či štrnganie príborov. Prvá pieseň je jedinou, v ktorej nezaznie žiadny text, a preto je príjemným úvodom a akýmsi nesmelým začiatkom. V druhej v poradí, Umeleckej, nemôže byť ani reči o nesmelosti. Výrazne v nej dominuje saxofón a bicie. Autor sa o svojej práci herca v piesni vyjadruje slovami: „Divadlo, seriály, je to lož v bielom. Skončí raz sláva, udrú mrazy a nás porazí.“

Song Postavy nesie veľmi pekný odkaz: „Sme postavy, autor nám celý život zostaví. A každý z nás je strašne zvedavý, ako je na druhej strane božej ríše, kde sa život žije a nie píše.“ Môžete počuť hlas herečky a speváčky Barbory Švidraňovej a herca Dana Heribana. V tomto prípade dostanú hlavné slovo husle.

Nepochybne najvýraznejšou skladbou je Paríž, ktorá vás prenesie do mesta módy za necelé štyri minúty. Veľmi zaujímavá je kombinácia Barborinho forte prejavu a Milovho jemného a pritom nízko položeného basu. Ranná Ilúzia je „výdychom“ po predchádzajúcich dynamických pesničkách. Spomínaná pieseň je nedivadelnou skladbou rovnako aj Svadobná, z ktorej cítiť autorský prínos známeho štyridsiatnika Kráľa.

"Viac ako štyridsapäťminútový pestrý album aj vďaka štýlom ako napríklad jazz, funky či rock vám spríjemní cestu autom, čakanie či absenciu návštevy divadla."

Inzercia

Zdieľať

Radovan „Bady“ Kráľ a Barbora Švidraňová sa ujali interpretácie songu Sme K Sebe Zlí a rovnakú dvojkombináciu si môžete vypočuť aj v piesni Opilecká. Bady uzatvára debut s piesňou Uspávanka, ktorá vytvorí zimomriavky nejednej zástupkyni nežnejšieho pohlavia.

Spite vojaci počas koncertu v Martine venoval Milo svojmu kamarátovi, ktorý zažíva nástrahy vojny na vlastnej koži. Pôvodne ide o báseň Edmunda Rostanda, ktorú do slovenčiny prebásnil Ľubomír Feldek a trojica Milo, Baša a Bady jej dodali hudobný a spevácky šmrnc.

Viac ako štyridsapäťminútový pestrý album aj vďaka štýlom ako napríklad jazz, funky či rock vám spríjemní cestu autom, čakanie či absenciu návštevy divadla.

"Veľkým plusom debutu je aj fakt, že iný jazyk ako slovenčina nezaznie, čo vyvracia mienku všetkých, ktorí tvrdia, že spievať po slovensky je už nemoderné alebo že v angličtine sa emócie vyjadrujú ľahšie."

Zdieľať

Milo Kráľ tak podporil lenivosť všetkých, ktorí do divadla nezavítajú, ale sú zvedaví na tvorbu tých, ktorí na doskách hrajú. Na debute sa textovo  podieľali okrem iných aj Jozef Urban, Dodo Gombár či Jakub Nvota. Zaznie Sládkovičova Marína, čím si prídu na svoje všetci milovníci literatúry.

Veľkým plusom debutu je aj fakt, že iný jazyk ako slovenčina nezaznie, čo vyvracia mienku všetkých, ktorí tvrdia, že spievať po slovensky je už nemoderné alebo že v angličtine sa emócie vyjadrujú ľahšie. Pravda je, že angličtina sa vďaka krátkosti slov spieva aj komponuje jednoduchšie, ale na vyjadrenie určitého posolstva pre našinca je najlepšia jednoznačne slovenčina.

Devätnásť muzikantov a tím spolupracovníkov vytvorili zmes divadelných aj autorských piesní, ktoré vás donútia zamyslieť sa, vyčaria vám úsmev alebo vás navnadia do perín. Tak, ako im prináša tvorba radosť, rovnakým želaním je aj, aby radosť vyvolal album Milo Kráľ Band každému poslucháčovi.  

Lívia Šimčeková

Odporúčame

Korben Dallas: Stále dosť dôvodov na radosť

Korben Dallas: Stále dosť dôvodov na radosť

Čo vznikne, keď sa spoja architekt, vydavateľ novín a pracovník komerčného rádia? Na prvý pohľad sa zdá, že tieto povolania nemajú s produkciou hudby takmer nič spoločné. Nechať sa oklamať prvým dojmom je však ako opiť sa rožkom. Tretí album skupiny Korben Dallas v podaní Juraja Benetina, Lukáša Fi...

Pohľad do duše skauta

Pohľad do duše skauta

Až do maturity naša rodina bývala v Nitre na kraji mesta na Kalvárii. Tu som strávil celé svoje detstvo a mladosť. Neboli vtedy ešte autá, neboli televízory, bola príroda, šport, knihy. obalka_skauti2.jpg Rád som sám chodieval na kalvarský kopec, rád som sa šplhal po...