Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
15. júl 2016

Eutanázia v romantickom obale boduje v kinách

Chceli by ste si naplánovať vlastnú smrť? Vedieť presný čas, miesto... rozoslali by ste predtým známym pozvánky? Ak vás pri tej predstave mrazí, rovnaký pocit budete mať aj po filme Predtým ako som ťa poznala.
Eutanázia v romantickom obale boduje v kinách

William Traynor, jeden z hlavných protagonistov filmu, by so svojou rodinou mohol pokojne točiť série nových Geissenovcov, teda Traynorovcov v anglickom znení.

Bohatstvo, veľa priateľov, ale ešte viac nenávistníkov a závistlivcov. Veľká ryba, ktorá manipulovala inými, sa po nehode stala sardinkou. Will ostal paralyzovaný na vozíčku s diagnózou kvadruplégia na úrovni C5/6. Ide o ochrnutie pohybového ústrojenstva.

Louisa Clarková je obyčajné dievča, ktoré najmú jeho rodičia ako opatrovateľku. Získa si vás bláznivými farbami, neskutočne detinskými outfitmi či trapasmi. Will jej ide od začiatku na nervy, pretože je ku každému arogantný a neprístupný. Po čase si k sebe nájdu cestu prostredníctvom ironického až sarkastického humoru. Lou je jediná, ktorá nepristupuje k Willovi s ľútosťou a nenarába s ním v rukavičkách.


Will Traynor nevedel nič o pokore. Dá sa povedať, že sa jej len učil vo chvíľach, keď znášal bolesti a nechcel dať iným najavo, ako trpí. Kvadruplegici nie sú takí odolní voči infekciám či zápalom ako ostatní. Jeho bohatá rodina mu nevedela pomôcť aj napriek šesťcifernému kontu. Do života mu muselo vtrhnúť dievča zo skromných pomerov, aby mu ukázalo, že tešiť sa dá aj z maličkostí a nevytiahnuť päty z mesta neznamená nutne spoločenskú samovraždu.

„Celkový obsah nám však podáva lásku ako mŕtvolu oblečenú do zlatých šiat, ktorá sa tvári živo len navonok.“ Zdieľať

Trailer filmu mnohých divákov nalákal na typické medové motúziky romantickej drámy. Po technickej stránke nie je filmu skutočne čo vytknúť. Nájdeme v ňom aj niektoré svetlé posolstvá, obrazy rodiny či vyzdvihnutie sesterstva ako veľmi hodnotného vzťahu. 

Kontroverzná pointa

Jojo Moyesová a jej predloha k filmu s rovnomenným názvom prezentuje, že hoci nám vedomosti a peniaze dajú určitú moc, ak hapruje zdravie a sme odkázaní na iných, mali by sme vziať život do vlastných rúk a radšej zvoliť smrť. Willovmu životu totiž dával zmysel len pracovný post, prestíž, popularita a množstvo obdivovateľov. Stal sa úplne bezradným a kapituloval.

Inzercia

Kniha od Jojo Moyesovej sa stala bestsellerom, ale až po dočítaní zístíme, že tento efekt dosiahla práve podaním eutanázie ako najlepšieho a jediného riešenia pre postihnutého pacienta. Na dôvažok, Predtým ako som ťa poznala nie je jej jediná kniha a svoj úspech zdvojnásobila, pretože napísala pokračovanie s názvom Čo bolo potom, v ktorom interpretuje príbeh Lou po Willovom odchode.

Samovražda je v samotnom filme zobrazená ako dôstojná smrť a miesto, ktoré si Will zvolil, ako kúsok neba na zemi. Zaujímavá je aj rýchla zmena postoja Lou, ktorá jeho poslednú vôľu najskôr odmietla, no potom stála pri ňom až do posledného dychu.

Výber smrti totiž tvorcovia prezentovali ako „konanie v mene lásky“. Will bol toho názoru, že Louisa je momentálne doňho zaľúbená, ale po čase by jej náklonnosť prešla do súcitu a on ju nechce oberať o niečo, čo by mohla prežiť so zdravým mužom. V skutočnosti však Willa nehnala k tomuto rozhodnutiu láska, ale sebectvo a neschopnosť flexibilne zmeniť svoj životný štýl. 

Snímke nechýbal humor a výborné zábery, celkový dojem však pôsobí tak, že nám filmári podávajú lásku ako mŕtvolu oblečenú do zlatých šiat, ktorá sa tvári živo len navonok. Pozitívom je, že rozprúdila debatu na internete, o čom svedčia mnohé blogy a autori vyjadrujúci bojkot filmu ešte pred jeho uvedením do kín.

Foto: europacinemas.sk, kinomoskva.sk

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.