Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
02. apríl 2016

Agáva: slovenská Anna Karenina

Katarínu Šafaříkovú ste doteraz mohli vidieť len v seriáloch. Rola Nade Hamplovej je jej prvá „veľká vec“. Skvie sa v nej ako rozkvitnutá agáva.
Agáva: slovenská Anna Karenina

Povojnové Československo. Muži, ktorí sa vrátili z vojny, sa nevedia zaradiť do predošlých koľají. Tí, ktorí ostali, sa snažia užívať si život, dýchať tak zhlboka a kričať tak nahlas, pokiaľ im to pľúca dovolia.

Víno, hudba a biznis je zábavkou pre mnohých. Či protagonistov napĺňajú vymenované skutočnosti? Naopak, mnohokrát sú šťastnejší, keď zmoknú alebo sa vyváľajú v blate. Tie najjednoduchšie veci v nás vedia veľakrát prebudiť čistejšiu radosť ako úspech alebo popularita.  

Snímka Agáva je Annou Kareninou v slovenskom prevedení. Naďa Hamplová si však nemusela vyberať medzi mužom a milencom so zreteľom na vlastného syna. Je slobodná, ale iba naoko. Žije v zlatej klietke ako zabezpečená žena, jej manžel, staviteľ Tomáš Hampl (Milan Kňažko), sa k nej však veľakrát správa ako k dcére a nemá pochopenie pre jej mladícke vrtochy.

Keď sa jej duša dusí, uvoľnenie nachádza v náručí telocvikára Daniela Orešanského (Marek Geišberg), ktorému najskôr odoláva, ale podlomené zdravie ju podnieti riskovať, kým nebude neskoro... Pokušenie je veľakrát také lákavé, že si človek popáli nielen prsty, ale po chvíli zistí, že je v ohni celý.

Naďu lieči doktor Varga (Milan Lasica), ktorý je zároveň aj rozprávačom príbehu. „Čo sa deje podľa našej vôle? Nič. Úplne nič! Sme len svetielka v nekonečnom vesmíre,“ opisuje zúfalú situáciu lekár.

Mnohí, ale nikto do hĺbky

Herecké obsadenie sa pýši mnohými zvučnými slovenskými menami: Diana Móorová, Ady Hajdu, Miro Noga, František Kovár, Boris Farkaš, Róbert Jakab, Lukáš Latinák a ďalší. Achillovou pätou je však ich plytké zobrazenie a prikrátke venovanie sa ich charakterom.

Keďže sa natáčalo hlavne na južnom Slovensku, objavia sa aj maďarskí kolegovia (Atilla Mokos, Éva Bandor). Atilla zahral výraznejšiu postavu, miestneho opilca, lekárnika, ktorý sa vždy objaví tam, kde nemá, aby nakoniec povedal niečo múdre.

 „Román Ladislava Balleka Agáty, ktorý je predlohou pre film, som čítala pred desiatimi rokmi. V momente, keď ma oslovili, som neváhala ani sekundu, je to ponuka, ktorá sa neodmieta,“ povedala po predpremiére pre Postoj.sk hlavná predstaviteľka Nade Hamplovej Šafaříková.

Keďže ide o milostný príbeh, nevyhla sa ani intímnym scénam. Do akej miery je podľa nej nahota funkčná vo filme, odpovedá takto: „Ja si vždy kladiem otázku, či film dokážu akceptovať moja mamička a otecko, keď ho uvidia, či im to nebude proti srsti alebo pripadať hlúpe. Práve pri tomto filme mám pocit, že to strávia absolútne v poriadku. To, akým spôsobom je vášeň medzi Danielom a Naďou zobrazená, je vkusné.“


Film má byť posolstvom aj pre dnešnú generáciu, hovorí herečka Šafaříková. „Dúfam, že práve cez takéto dobové filmy, ktoré komunikujú situáciu z rokov minulých až dávno minulých, sa nám podarí oboznámiť mladú generáciu, čo je ťažký život, ktorý neplynie v mieri," vraví. 

„Mám pocit, že práve toto by mohla byť dobrá forma, akou priblížiť riziká a nebezpečenstvo vojny možno aj presahujúce do dnešnej doby tým, ktorí ich nemajú v pamäti,“ dodáva. 

Inzercia

Režisér Ondrej Šulaj začal pracovať na scenári už pred niekoľkými rokmi. Bol s filmom „zrastený“ v najvyššej miere a to sa prejavilo aj na výrobe. Má pre svoje dielo nehynúci zápal. Potrebný súlad určite panoval medzi ostatnými členmi štábu, pretože obrazy, ktoré vytvorili, dýchajú harmóniou.

Brad Bailey, vedúci výpravy či architektka Viera Dandová si dali záležať na každej maličkosti. Kostýmový výtvarník Ján Kocman pripravil také kombinácie, ktoré nakopnú nežnejšie pohlavie zaloviť v skriniach starých materí a namiesto vyzývavých legín si obliecť retro šaty či šikmo nasadiť klobúk.

Agáva je jediným filmom, v ktorom sa objaví spisovateľ Tomáš Janovic. Podčiarkne svojim výrokom túžbu po slobode.

Nájsť na mieru ušité lokality na nakrúcanie dobového filmu dalo zabrať. Štáb sa napokon usadil v obciach Želiezovce, Šahy, Malé Vozokany, Tesárske Mlyňany, Šamorín, Jahodná, Bernolákovo, no divák tiež uvidí Trnavu a Bratislavu. Zábery z južného Slovenska tak lahodia oku, že by sa mohli premietať aj zahraničným návštevám. Aj keby cudzinci nerozumeli po slovensky, neprekážalo by to, pretože v tomto prípade prím nehrajú slová, ale gestá či symboly.

Agáva je jediným filmom, v ktorom sa objaví spisovateľ Tomáš Janovic. Zdieľať

Žlté kvety rozkvitnutej rastliny sú vo filme umelé. Vyrábal ich výtvarník. Agáva pochádza z Mexika, kvitne len raz za asi 30 rokov a po odkvitnutí často odumrie. Dá sa pestovať aj v našich podmienkach, čiže aj keď jej meno znie exoticky, Miro Noga alias záhradník vás nevodí za nos, keď sa ňou hrdí vo svojom skleníku. Počas celej dejovej línie vníma divák silnú spojitosť kvetu s hlavnou hrdinkou.

Agáva je 91-minútovou drámou. Jej koniec vás posadí hlboko do kresiel. Po predpremiére zostalo ticho a pozvaní sedeli mlčky dovtedy, kým sa neminuli posledné písmenká. Bolo ich neúrekom, podobne ako spolupracovníkov na filme. Mnoho bolo aj podnetov, nad ktorými sa musí návštevník kina zamyslieť.

Či si dostatočne vážime pokoj v krajine a či vyslobodenie z problémov naozaj dosiahneme len potiahnutím spúšte? Máme na výber alebo iní rozhodujú za nás o našom osude?

„S príbehmi, ktoré poznáme, žijeme ľahšie. Menej sa bojíme zabúdania,“ uzaviera film s poslednou klapkou za sprievodu pražského filharmonického orchestra rozprávač Varga.

Foto: trailery.sledujufilmy.cz, topfilm.sk

 

Odporúčame