Brusel vybuduje z Európy pevnosť – tábory i bleskové vyhostenie

Vedenie Európskej únie plánuje zakročiť proti novej vlne imigrantov do Európy s plnou silou. V Grécku, Taliansku a na Malte by sa mali vybudovať utečenecké tábory.

Hraničná polícia Frontex by mala dostať právomoci odsunúť prisťahovalcov priamo do krajín mimo Európy. Dôvodom má byť to, že krajiny EÚ odmietajú plán Bruselu na zavedenie kvót na prijatie imigrantov, píše nemecký portál Deutsche Wirtschafts-Nachrichten.de (DWN).

Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska by výsledkom stretnutia krajín EÚ k problematike imigrantov malo byť to, že „tí, čo nie sú legitímnymi uchádzačmi o azyl, nemajú žiadnu záruku, že môžu ostať v Európe“.

K veci: A pred nami je šťastie - strhujúci príbeh migrantov na ceste z Egypta do Talianska

Prioritou by podľa neho malo byť utlmiť ilegálnu migráciu. Podľa portálu EUObserver.com by sa mala Európa chrániť karanténou, ktorá bude prebiehať v táboroch v hraničných zónach v Taliansku, Grécku a na Malte.

Na vrcholnom stretnutí chce EÚ dohodnúť právne, finančné a praktické aspekty týchto zón a táborov. „Potrebujeme Európu, ktorá je aktívnejšia – nie v otváraní dverí, ale v zatváraní okien,“ cituje portál nemenovaného predstaviteľa EÚ.

Frontex by mal dostať viac právomocí, aby mohol zaistiť prisťahovalcov a vyhostiť ich do bezpečných krajín mimo EÚ. Mala by sa z neho stať nadnárodná policajná jednotka, ktorú nebude kontrolovať parlament žiadnej členskej krajiny. Jej aktivity by sa mali koordinovať z Varšavy.

Tusk podľa DWN predpokladá, že sa štáty EÚ na kvótach nedohodnú a hovorí, že najneskôr do konca júla počíta s „presnými a výraznými“ prísľubmi počtov prijatých od jednotlivých krajín: „Solidarita bez obetavosti je čisté pokrytectvo,“ tvrdí.

K veci: Za smrť vo vlnách Stredomoria môže Pevnosť Európa, tvrdia Lekári bez hraníc

Poľsko však komentátori obviňujú z najväčšieho pokrytectva, keď sa bráni prijatiu viac ako stovky utečencov zo Sýrie. Bruselom plánované kvóty v súčasnosti napĺňajú iba Nemecko, Švédsko, Rakúsko a Maďarsko.

K veci: Tento rok má prísť viac ako milión azylantov, tretina detí

Ostatné, najmä stredo- a východoeurópske krajiny sa tomu bránia, pretože vlády sa obávajú straty politickej podpory a preferencií voličov v prospech krajne pravicových a voči cudzincom nepriateľsky naladených strán.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo