Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. jún 2015

Brusel vybuduje z Európy pevnosť – tábory i bleskové vyhostenie

Vedenie Európskej únie plánuje zakročiť proti novej vlne imigrantov do Európy s plnou silou. V Grécku, Taliansku a na Malte by sa mali vybudovať utečenecké tábory. Hraničná polícia Frontex by mala dostať právomoci odsunúť prisťahovalcov priamo do krajín mimo Európy. Dôvodom má byť to, že krajiny E...

Brusel vybuduje z Európy pevnosť – tábory i bleskové vyhostenie

Vedenie Európskej únie plánuje zakročiť proti novej vlne imigrantov do Európy s plnou silou. V Grécku, Taliansku a na Malte by sa mali vybudovať utečenecké tábory.

Hraničná polícia Frontex by mala dostať právomoci odsunúť prisťahovalcov priamo do krajín mimo Európy. Dôvodom má byť to, že krajiny EÚ odmietajú plán Bruselu na zavedenie kvót na prijatie imigrantov, píše nemecký portál Deutsche Wirtschafts-Nachrichten.de (DWN).

Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska by výsledkom stretnutia krajín EÚ k problematike imigrantov malo byť to, že „tí, čo nie sú legitímnymi uchádzačmi o azyl, nemajú žiadnu záruku, že môžu ostať v Európe“.

K veci: A pred nami je šťastie - strhujúci príbeh migrantov na ceste z Egypta do Talianska

Prioritou by podľa neho malo byť utlmiť ilegálnu migráciu. Podľa portálu EUObserver.com by sa mala Európa chrániť karanténou, ktorá bude prebiehať v táboroch v hraničných zónach v Taliansku, Grécku a na Malte.

Na vrcholnom stretnutí chce EÚ dohodnúť právne, finančné a praktické aspekty týchto zón a táborov. „Potrebujeme Európu, ktorá je aktívnejšia – nie v otváraní dverí, ale v zatváraní okien,“ cituje portál nemenovaného predstaviteľa EÚ.

Frontex by mal dostať viac právomocí, aby mohol zaistiť prisťahovalcov a vyhostiť ich do bezpečných krajín mimo EÚ. Mala by sa z neho stať nadnárodná policajná jednotka, ktorú nebude kontrolovať parlament žiadnej členskej krajiny. Jej aktivity by sa mali koordinovať z Varšavy.

Inzercia

Tusk podľa DWN predpokladá, že sa štáty EÚ na kvótach nedohodnú a hovorí, že najneskôr do konca júla počíta s „presnými a výraznými“ prísľubmi počtov prijatých od jednotlivých krajín: „Solidarita bez obetavosti je čisté pokrytectvo,“ tvrdí.

K veci: Za smrť vo vlnách Stredomoria môže Pevnosť Európa, tvrdia Lekári bez hraníc

Poľsko však komentátori obviňujú z najväčšieho pokrytectva, keď sa bráni prijatiu viac ako stovky utečencov zo Sýrie. Bruselom plánované kvóty v súčasnosti napĺňajú iba Nemecko, Švédsko, Rakúsko a Maďarsko.

K veci: Tento rok má prísť viac ako milión azylantov, tretina detí

Ostatné, najmä stredo- a východoeurópske krajiny sa tomu bránia, pretože vlády sa obávajú straty politickej podpory a preferencií voličov v prospech krajne pravicových a voči cudzincom nepriateľsky naladených strán.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Odporúčame

Rakúšania odmietli zaviesť manželstvá homosexuálov

Rakúšania odmietli zaviesť manželstvá homosexuálov

Viedeň odmietla nasledovať Írsko, Francúzsko alebo Veľkú Britániu. V Rakúsku sa nepresadili manželstvá pre osoby rovnakého pohlavia. Krajina tak urobila významný krok proti smeru, ktorým sa uberajú mnohé štáty západnej Európy, napríklad Írsko. Parlament vo Viedni minulý týždeň odmietol iniciatívu s...

O audit Katolíckej univerzity sa zaujíma aj minister školstva

O audit Katolíckej univerzity sa zaujíma aj minister školstva

O audit Katolíckej univerzity v Ružomberku je veľký záujem. Po bývalom rektorovi Tadeuszovi Zasepovi chce výsledky previerky vidieť aj minister školstva Juraj Draxler. Minister počas návštevy univerzity v stredu povedal, že Konferenciu biskupov Slovenska požiada o nahliadnutie do vykonaného auditu....