Žili sme za čias Karla Gotta

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Žili sme za čias Karla Gotta

Bratislavský koncert Karel Gott a jeho hostia, február 2010. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Umrel Karel Gott a chystá sa pohreb so štátnymi poctami. Tisícky ľudí budú smútiť aj na Slovensku, hoci len súkromne.

Stojí za to vnímať tieto udalosti, emócie, poryvy, ktoré sa objavili po úmrtí Karla Gotta. Čosi také ako fenomén Gott sa už v našich krajinách nemá šancu zopakovať. Je to preto úkaz hodný pozornosti aj skúmania.

Marx kedysi povedal, že náboženstvo je ópiom ľudstva. Ľudia žijúci v pochmúrnom socialistickom Československu mali iné ópium. Karla Gotta. A účinkovalo aj dlho po tom, čo doba totality odznela.

Dobre to vystihol poľský reportér Mariusz Szcygiel, keď kedysi skúmal, ako sa ateistickému Česku žije bez Boha. A nazval túto krajinu Gottlandom. Božský Kája akoby stačil.

Aj Slovensko bolo do veľkej miery Gottlandom. Lebo aj tisícky Slovákov či skôr Sloveniek potrebovali ten Gottov „líbezný“ hlas, ktorý fungoval ako antidepresívum v ubíjajúcej dobe. Každá Gottova nová pieseň či platňa bola skutočná udalosť. Lebo čo iné ešte mohlo byť vtedy udalosťou? Zjazd strany, návšteva Brežneva či dokončená žatva?

Fenomén Gott súvisí aj s prázdnotou či pochmúrnosťou života v socializme. Zdieľať

Mnoho komplexov sa dalo vďaka Gottovi dobre vyriešiť. Nemôžeme cestovať? Nevadí, lebo máme Gotta! A on nám ukazuje, že aj tu sa dá žiť krásny život, s peknými pesničkami o láske. A navyše nám ho závidí celý svet. Áno, aj túto ilúziu sme si pestovali.

Isto, aj bez socializmu by sa Karel Gott stal úspešným spevákom. Ale nemal by tú špecifickú výlučnosť. Nebol by tým ópiom. Fenomén Gott súvisí aj s prázdnotou či pochmúrnosťou života v socializme, preto už nemá šancu zopakovať sa v podobnej sile.

V inej krajine, s iným režimom by to bol len veľmi obľúbený spevák s mimoriadnym hlasom, schopnosťou udržať sa na scéne aj talentom premyslene si budovať imidž aj kariéru. A s veľkým táborom fanúšikov, ktorým by jeho pesničky prinášali radosť. Lebo tento dar Karel Gott naozaj mal. Bez ohľadu na to, v akom režime spieval.

Ale inde by to nebolo to „rodinné striebro“ celej krajiny, na ktoré sa nesiaha, ktoré sa iba oprašuje a obdivuje.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Pamätám si, ako sa v časoch vlečúcej sa normalizácie, keď sa zdalo, že Husák bude s nami na veky vekov, hovoril vtip: Čo bude v encyklopédiách o sto rokov uvedené pri mene Husák? Politik, ktorý pôsobil za čias Karla Gotta. Smiali sme sa a bol to uvoľňujúci smiech. A hneď sa o niečo lepšie tá normalizácia znášala.

Pamätám si, ako som asi v desiatich rokoch dostala na narodeniny Gottovu platňu s jeho vlastnoručným podpisom. Udivene som na ňu hľadela, lebo som nepočúvala Gottove platne. Ale darca mi vysvetlil, že to je dar-investícia, lebo rokmi bude len získavať na cene. A raz ju môžem predať za veľké peniaze.

Pamätám si, ako kedysi začiatkom osemdesiatych rokov dostal časopis Mladý svět až z najvyšších miest povolenie zverejniť informáciu, že Gott má nemanželskú dcéru. Informácia už bola v nemeckom bulvári, takže komunistická verchuška urobila láskavosť a dovolila poskytnúť aj obyvateľom Československa čosi nevídané, taký polobulvárny rozhovor s majstrom Gottom. Tá správa sa však od rána čítala aj v normálnych správach.

V ten deň sa nehovorilo o ničom inom. My sme sa dokonca na prvej hodine v gymnáziu ani neučili. Naša učiteľka bola z Gottovej nemanželskej dcéry taká rozrušená, že sme celú hodinu iba rozoberali túto informáciu. Súdružka učiteľka bola pohoršená, no nepamätám si, či z toho polobulvárneho článku alebo z Gottovho priznaného potomka.

Pamätám si, ako sa šírila informácia, možno ani nebola ďaleko od pravdy, že Gott zarobil pre československú ekonomiku viac devíz ako celá mladoboleslavská škodovka. Tá sa pritom pýšila tým, že sa jej autá dobre predávajú aj na Západe.

Pamätám si, ako naša rodinná známa, ktorá mala dve nádherné dcéry, túžila iba po jedinom. Aby niektorú z nich prepašovala Karlovi Gottovi do postele, lebo len tam sa dá nájsť pravé šťastie. Keď spevák vystupoval v našom meste, vyparádila svoje šestnásťročné dcéry a poslala ich do baru v hoteli, kde spal umelec. Žiaľ, nič z toho nebolo. Vybral si na ten večer inú spoločníčku.

Sme generácie, ktoré vyrástli, dospeli a mnohí aj zostarli v časoch Karla Gotta. Zdieľať

Pamätám si, ako Karel Gott vystupoval na mítingu Anticharty, ako mu príliš nešli z úst tie ideologické keci, ale poslušne to dal. A aj tí, ktorým sa táto jeho politická aktivita nepáčila, potom iniciatívne ponúkali stovky verzií, prečo to musel urobiť a že vlastne dobre, že to urobil. A potom stál Gott na tom povestnom balkóne počas Nežnej revolúcie a spieval hymnu spolu s Karlom Krylom. Do nových čias sme šťastne a nežne vplávali aj s Karlom Gottom.

Pamätám si, ako jeden mladý muž v detstve veľmi túžil byť bohatý ako Gott. Mal šťastie, padol komunizmus a on naozaj rozprávkovo zarobil. A potom mi s istým pohŕdaním rozprával, že ten Gott je vlastne vcelku chudobný, že nechápe, prečo si nezarobil viac.

Pamätám si, ako som v jednom rakúskom hoteli musela celé dni počúvať Gottovu pesničku o včielke Máji v nemčine. Bolo to do zúfania, ale pán domáci mi napokon povedal, aké mám šťastie, že som z krajiny, odkiaľ je Karel Gott. (Rozpad Československa veľmi nezaregistroval.)

Pamätám si na staršiu ženu, ktorá usedavo preplakala niekoľko dní, keď sa starnúci seladón Gott konečne na staré kolená oženil. O sladkú ilúziu, že sa stanú Gottovou ženou, prišli v ten deň státisíce žien. A bez tejto ilúzie sa im žilo ťažšie.

V Česku aj na Slovensku žije niekoľko generácií, ktorých život je spätý s fenoménom Gott a majú podobné zážitky či spomienky ako ja. Sme generácie, ktoré vyrástli, dospeli a mnohí aj zostarli v časoch Karla Gotta. A niečo sa preto s Gottovým úmrtím končí.

Aj niečo z našich životov. R.I.P

 

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Eva Čobejová

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo