Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. október 2019

Macron chce zaviesť inštitút dvoch matiek jedného dieťaťa bez otca

O francúzskej revolúcii, tentoraz bioetickej.
Macron chce zaviesť inštitút dvoch matiek jedného dieťaťa bez otca

Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas tlačovej konferencie na summite EÚ v Bruseli 2. júla 2019. Foto: TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Do francúzskeho parlamentu sa dostala obávaná bioetická reforma, ktorá prinesie výrazné posunutie súčasných etických hraníc vo viacerých oblastiach.

V spoločnosti a v médiách najviac rezonujú dve z nich, ktoré navzájom úzko súvisia. Ide o umelú prokreáciu pre lesbické páry a ďalšie rozširovanie výskumu na embryách.

V prvom prípade to navonok vyzerá ako naplnenie predvolebného sľubu prezidenta Macrona. V jeho programovom dokumente však takýto záväzok nikdy nefiguroval. Na začiatku bol iba jeho názor vyslovený na mítingu, ktorý sa potom neustálym omieľaním v ideologicky spriaznených médiách pretavil do volebného záväzku.

Macron svoju reformu podmieňoval dosiahnutím spoločenskej dohody. Konzultácie s verejnosťou však v roku 2018 vyústili do jednoznačného odmietnutia akýchkoľvek experimentov v danej oblasti. Zdieľať

Mnohí však už zabudli, že zavedenie tejto „prokreácie pre všetky“ podmieňoval Macron dosiahnutím spoločenskej dohody. Tá sa, pochopiteľne, v takejto otázke nemohla nikdy dosiahnuť. Konzultácie s verejnosťou, ktoré prebiehali v roku 2018, vyústili do jednoznačného odmietnutia akýchkoľvek experimentov v danej oblasti.

Napriek tomu Národný poradný výbor pre etiku odporučil prípravu reforiem vo všetkých skúmaných otázkach. Predloženie zákona sa tak stalo len otázkou správneho načasovania.

Hoci pre spoločnosť je otázka prokreácie asi tak dvadsiatou treťou prioritou z dvadsaťpäť, pre prezidenta Macrona nastala teraz vhodná chvíľa na jej prerokovávania. Po niekoľkých reformách, ktoré sa tvária ako pravicové, je tu konečne niečo „hodené“ aj ľavici.

Naopak, u republikánov má téma spôsobiť definitívne rozdelenie a oslabenie po mizerných výsledkoch v európskych voľbách. Predložením bioetickej reformy si Emmanuel Macron pripravuje pozíciu pre jarné komunálne voľby.

Rovnosť len pre niektorých

Promotéri takejto zásadnej antropologickej revolúcie šli od začiatku do kampane s argumentom rovnosti. Ak majú hetero-páry možnosť umelého oplodnenia, tak potom táto možnosť má byť daná aj homo-párom. Zatiaľ len tým lesbickým, keďže priznať rovnakú možnosť gayom by znamenalo otvoriť otázku náhradných matiek a to si súčasná vláda zatiaľ netrúfa. Aspoň nie oficiálne, pretože prenájom maternice v zahraničí a následný dovoz dieťaťa je už súdmi prehliadaný, a teda beztrestný.

Rozhodnutie Rady štátu, najvyššieho administratívneho súdu, na jeseň 2018 však dalo argumentu rovnosti poriadne ťažký úder. Podľa súdu „rozdielny prístup k párom muž-žena a k párom osôb rovnakého pohlavia nie je v rozpore s princípom rovnosti“. O pár mesiacov neskôr toto svoje rozhodnutie Rada potvrdila. Avšak s dodatkom, že nech zákonodarca rozhodne akokoľvek, bude to politické rozhodnutie a zákon mu nestojí v ceste.

Napriek spomínanému rozhodnutiu Rady štátu argument rovnosti nestratil nič na váhe a dlho ovplyvňoval aj názor verejnosti. Tá bola od začiatku väčšinovo naklonená plánovanej zmene (60-70 %), čo malo dodať novým verziám prokreácie potrebnú legitimitu. Lenže iné prieskumy ukázali, že stále drvivá väčšina (90 %) si myslí, že dieťa má mať matku aj otca. Napriek tomu, že tieto prieskumy priniesli uznávané agentúry, na prípravu reforiem to nemalo žiaden vplyv.

Dr. Levy-Soussan, riaditeľ Konzultačného lekársko-psychologického centra pre filiáciu v Paríži: „Nanútiť dieťaťu dve matky je násilie proti realite.“ Zdieľať

Tak ako sa nebral do úvahy názor verejnosti, rovnako sa ignorovali názory odborníkov, ktorí sú v daných otázkach minimálne veľmi zdržanliví. Štúdie, ktoré prevzala komisia pre prípravu reforiem, boli „všetky realizované v militantnom duchu, aby ukázali, že všetko je v poriadku u detí vychovávaných rodičmi s rovnakým pohlavím,“ povedal Dr. Levy-Soussan, riaditeľ Konzultačného lekársko-psychologického centra pre filiáciu v Paríži. A dodal, že „nanútiť dieťaťu dve matky je násilie proti realite“.

Niekoľko dní nato vydala Národná lekárska akadémia svoje odmietavé stanovisko k „prokreácii pre všetky“. Vo svojom vyhlásení upozorňuje, že „úmyselné splodenie dieťaťa bez otca nie je bez rizika na jeho psychologický vývoj“. A pokiaľ ide o požiadavku rovnosti, Akadémia uznáva, že každá žena má právo túžiť po dieťati, ale „rovnako treba brať do úvahy právo každého dieťaťa mať otca a matku v rámci možností“.

Etika a ekonomika

Organizovanie rodičovstva bez otca je jedným z hlavných argumentov odporcov reformy. Že nejde o zbytočné obavy, bolo vidno aj z komplikovanej prípravy modifikácie súčasných právnych textov, ktoré sa nakoniec ukázali ako najkomplikovanejšia časť reformy.

Doterajšie francúzske právo uznáva za matku tú, ktorá porodila. Po novom má byť na rodnom liste uvedená matka a matka. Bez zmienky o umelom oplodnení. Otcovská vetva sa týmto spôsobom úplne vymaže. Zdieľať

Doterajšie francúzske právo uznáva za matku tú, ktorá porodila. Udržať tento princíp je v prípade lesbických párov, samozrejme, nemožné z dôvodu rovnosti. Preto sa zavedie akt podpísania tzv. „spoločného predčasného priznania“ filiácie u notára. Toto priznanie poslúži na to, aby na rodnom liste bola uvedená matka a matka. Bez zmienky o umelom oplodnení. Otcovská vetva filiácie sa týmto spôsobom úplne vymaže.

Inzercia

Samozrejme, zo zákona zmizne podmienka neplodnosti ako kritérium pre prístup k umelému oplodneniu a rovnako aj povinné psychologické vyšetrenie kandidátov. Procedúra bude kompletne preplácaná zdravotnou poisťovňou, čo vyvolalo kritiku aj u mnohých podporovateľov reformy.

Podľa ministerky zdravotníctva je však preplácanie diktované efektivitou zákroku, a nie tým, či má alebo nemá terapeutický cieľ. Ako bývala lekárka však musí vedieť, že efektivita umelého oplodnenia sa pohybuje medzi 17 a 19 percentami a tri páry zo štyroch, ktoré podstúpia procedúru, sa dieťaťa aj tak nedočkajú.

Podľa predbežných odhadov by preplácanie umelého oplodnenia malo predstavovať asi 5 percent z rozpočtu poisťovne. Pre niekoho málo, pre iného dosť. V každom prípade, teraz je jasné, prečo sa nedávno prestala preplácať homeopatia, niektoré onkologické vyšetrenia, znižovať lôžková kapacita nemocníc a prečo nie je dosť peňazí pre pohotovostné pracoviská, ktoré sú už sedem mesiacov v štrajkovej pohotovosti. Peniaze treba vyčleniť na niečo iné, čo so zdravím nemá nič spoločné.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Aktivity biskupov

Približne pred rokom aktívnejšie proti pripravovaným reformám vystúpili aj francúzski biskupi publikáciou Dôstojnosť prokreácie. Veľmi dobre v nej zhrnuli nielen etické problémy v pripravovaných zmenách, ale aj problémy súčasného stavu.

K tým súčasným patrí napríklad výroba nadpočetného množstva embryí, ktoré ostávajú skladované bez „rodičovského projektu“ (v priemere sa na jedno dieťa narodené umelým oplodnením vyrába 17 embryí). S tým úzko súvisí prenatálna selekcia a plazivý rozvoj štátom organizovanej eugeniky.

Pokiaľ ide o riziká pripravovanej „prokreácie pre všetky“, biskupi presne vymenovali etické problémy, ako je porušenie práva dieťaťa na otca a riziko komodifikácie procesu darcovstva gamét doteraz bezplatného. Rovnako presvedčivo opísali negatívny dopad, keď sa misia medicíny liečiť definitívne transformuje na takú, čo uspokojuje požiadavky istých sociálnych skupín. Tiež pohotovo zachytili aj protirečenia publikované v odporúčaniach už spomínaného Národného poradného výboru pre etiku.

Z tohto pohľadu je vydanie publikácie určite užitočnou akciou. O jej dopade možno však pochybovať, keďže rýchlo klesá počet ľudí ochotných prečítať viac ako 140 znakov.

Už menej presvedčivo vyznel postoj biskupov k pripravovanej manifestácii túto nedeľu, ktorej organizátori by radi nadviazali na tie proti zákonu o homosexuálnych manželstvách. Sú takí, ktorí sa na nej zúčastnia, ale stále sú to len výnimky. Bolo by omnoho lepšie, keby sa brilantná reflexia v uvedenej publikácii doplnila aj silnejšou podporu v teréne.

Je nepochopiteľné, že v časoch narastajúceho ekologického hnutia sa tu pripravujú zákony na totálny prienik techniky do oblasti ľudského plodenia v súlade so záujmami silnejúceho prokreačného priemyslu. Zdieľať

Nedeľná manifestácia bude skúškou pre jej organizátorov. Elán z minulých rokov už iste opadol. Na druhej strane teraz predkladané reformy prinášajú omnoho vážnejšie hrozby, ktoré si už uvedomujú aj takí, čo doteraz stáli mimo.

Je predsa len nepochopiteľné, že v časoch narastajúceho ekologického hnutia sa tu pripravujú zákony na totálny prienik techniky do oblasti ľudského plodenia v súlade so záujmami silnejúceho prokreačného priemyslu.

Niekoľkomesačná snaha hnutia „žltých viest“ ukazuje, že odhodlanie a vytrvalosť ulice môže niečo dokázať. Či sa to podarí v nedeľu, uvidíme.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame