Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. september 2019

Po pochode je na rade parlament, kľúčový bude Smer

Národná rada začala rokovať o návrhoch, ktoré sa týkajú potratov.
Po pochode je na rade parlament, kľúčový bude Smer

Nedeľný pochod. Foto: Adam Rábara

Len niekoľko dní po Národnom pochode za život bude parlament v prvom čítaní hlasovať o viacerých pro-life zákonoch. Rozprava k nim sa začala už dnes, hlasovať by poslanci mali v stredu dopoludnia.

Štyri a jedna novela

Po pol roku opäť predkladá svoj návrh poslanec Richard Vašečka. Ten v podstate zavádza poľský model legislatívy, čiže navrhuje zrušenie potratov na požiadanie, s výnimkou ochrany života a zdravia matky alebo ak je tehotenstvo následkom trestného činu, alebo je dieťa ťažko poškodené. 

Súčasťou Vašečkovho návrhu, za ktorý vo februári hlasovalo 46 poslancov, sú aj ďalšie veci, ktoré majú pomôcť práve eliminovať nútenie k potratu. 

Plénum bude rokovať aj o návrhu z dielne ĽSNS, ktorý chce znížiť lehotu, v ktorej je možné vykonať potrat, a to na osem týždňov. Zároveň chce znemožniť potratovú turistiku na Slovensku. 

Prečítajte si
Takmer dve tretiny Slovákov odmieta potrat v prípade, že dieťaťu bije srdce Zdieľať

Vlastný návrh predložili poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč. Ich návrh zavádza podmienku pristúpenia k interrupcii do siedmeho týždňa, teda ešte pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý je potrebné potvrdiť výsledkom ultrazvuku. „Takéto potvrdenie vydá tehotnej žene príslušný odborný lekár,“ uvádza sa v dôvodovej správe legislatívneho návrhu.  

Za „najmäkší“ možno označiť návrh skupiny poslancov OĽaNO, ktorí prichádzajú s viacerými opatreniami. 

OĽaNO navrhuje, aby sa priznal nárok na nemocenské od 21. týždňa tehotenstva, ak matka požiada o utajený pôrod. Dieťa by sa malo po utajenom pôrode hneď dostať do adoptívnej rodiny. Chcú takto motivovať tehotné matky, aby nešli na potrat, ale radšej dali dieťa na adopciu.

Matovičovci ďalej navrhujú vylepšenie informovanosti matky pred potratom. Súčasný informatívny text, ktorý je vo vyhláške, považujú za nedostatočný. Po novom by mala byť táto informácia obsažnejšia a lepšia. Nebola by už tiež súčasťou vyhlášky, ale priamo zákona.

Návrh OĽaNO zároveň ruší preplácanie potratu v prípade, ak sa ako zdravotný dôvod uvádza vek matky nad štyridsať rokov. 

Popri štyroch novelách interrupčného zákona sa budú poslanci parlamentu zaoberať aj novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú takisto predkladá OĽaNO. Za návrh sa pri jeho podávaní v máji podpísalo 15 poslancov hnutia, niektorí medzičasom klub OĽaNO opustili. 

V novele chce OĽaNO zaviesť tehotenský príspevok od 13. týždňa tehotenstva. Ženy v krízovej situácii, ktoré si dieťa nemôžu dovoliť z ekonomických dôvodov, by tak dostávali od 13. týždňa tehotenstva príspevok 220 eur mesačne. „Žena, ktorá nemá z čoho žiť a zvažuje, či ísť na interrupciu alebo nie, potrebuje pomocnú ruku od štátu. Je to vlastne kompenzácia straty príjmu, keďže žena v tehotenstve už nemôže pracovať v takom nasadení ako predtým," povedal dnes líder hnutia Igor Matovič.

Inzercia

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Predstavitelia kresťanských organizácií dnes pred parlamentom vyzvali poslancov, aby zrušili zákon o potratoch bez udania dôvodu.  

Kľúčový Smer

Kľúčová pre úspech týchto zákonov bude podpora poslancov Smeru. Poslanci tejto strany Postoju potvrdili, že pri hlasovaní o týchto návrhoch budú mať voľnú roku. V minulosti ich však za podobné návrhy zvyklo zahlasovať len niekoľko. Napríklad keď vo februári parlament hlasoval o zákone Richarda Vašečku o obmedzení potratov, zo Smeru ho podporilo šesť poslancov (Podmanický, Kéry, Fajč, Blanár, Glvač a Muňko). 

Prečítajte si
Kritikom interrupčného zákona v parlamente oponovala poslankyňa Petrík Zdieľať

Najväčšiu šancu na úspech má návrh novely interrupčného zákona z dielne OĽaNO, ktorý by mohol osloviť aj liberálnejších poslancov. Takéto signály od niektorých z nich potvrdil aj predkladateľ návrhu Marek Krajčí. Podporu tohto zákona zvažuje aj poslankyňa zo strany SPOLU Katarína Macháčková. „Našou snahou by malo byť pomáhať ženám a rodinám zvládnuť tehotenstvo a prípadne výchovu dieťaťa aj v náročných situáciách,“ povedala pre Postoj. 

Na druhej strane môže aj tento návrh naraziť na to, že poslanci z viacerých strán nebudú chcieť len niekoľko mesiacov pred voľbami zahlasovať za niečo, čo by si Igor Matovič mohol pripisovať ako plusový bod.

Na konci článku vás ešte poprosíme o jednu vec:

Ak radi čítate naše články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujeme. Jozef Majchrák a Pavol Rábara

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame