Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2019, 09:47

Takmer dve tretiny Slovákov odmietajú potrat v prípade, že dieťaťu bije srdce

Takmer dve tretiny Slovákov odmietajú potrat v prípade, že dieťaťu bije srdce

Ilustračné foto – TASR/AP

Prieskum Focusu ukazuje, že potrat v takej situácii schvaľuje tretina respondentov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Dnes dopoludnia by mali poslanci hlasovať o viacerých pro-life zákonoch. Jeden z nich predložili poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč. Ich návrh zavádza podmienku pristúpenia k interrupcii do siedmeho týždňa, teda ešte pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý je potrebné potvrdiť výsledkom ultrazvuku.

Agentúra FOCUS do svojho septembrového omnibusového prieskumu zaradila aj otázku o návrhu, ktorý limituje možnosť potratov po začiatku tlkotu srdca plodu dieťaťa. Výsledok ukazuje, že takmer dve tretiny Slovákov nepovažujú za správne vykonať v takomto prípade potrat. 

Takmer desať percent respondentov sa nevedelo k otázke vyjadriť, tridsať percent to považuje za skôr alebo úplne správne.

Inzercia

Respondentom bola položená otázka: Považujete za správne alebo nesprávne, ak má tehotná žena právo ísť na potrat (umelé ukončenie tehotenstva) v prípade, že plodu už bije srdce?

Zaujímavý je pomer medzi tými, ktorí si myslia, že je určite správne, aby žena mala právo na potrat v prípade tlkotu srdca svojho plodu, a tými, ktorí to považujú za určite nesprávne: 10,8 % ku 28,3 %. 

K téme
Po pochode je na rade parlament, kľúčový bude Smer Zdieľať

Otázku si zadalo občianske združenie Atticum. „Dnes, keď sa rokuje o návrhoch na sprísnenie interrupčného zákona, prieskum verejnej mienky dáva jednoznačné posolstvo, že Slováci sú za ochranu života omnoho viac, ako je súčasný stav pochádzajúci ešte z komunistických čias,“ hovorí Michal Považan z občianskeho združenia Atticum.

Prieskum sa konal v dňoch 11. – 17. 9. 2019 na vzorke 1027 respondentov.

Dnes treba vedieť