Kto vystúpi na pochode za život? Poznáme prvé mená

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kto vystúpi na pochode za život? Poznáme prvé mená

Rovnako ako pri poslednom pochode nebudú chýbať viaceré sprievodné podujatia.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

O približne tri mesiace sa v Bratislave uskutoční najväčšia pro-life akcia na Slovensku za posledné roky. Organizátori tretieho Národného pochodu za život už prezradili, kto vystúpi na podujatí v rámci sprievodného programu.

„Jednou z hlavných postáv programu bude známa pro-life aktivistka z Nigérie Obianuju Ekeocha,“ potvrdili pre Postoj organizátori. Ekeocha je špecialistka na biomedicínsky výskum v hematológii, zakladateľka a prezidentka iniciatívy Culture of Life Africa, zameranej na podporu kultúry života v Afrike, ochranu manželstva, materstva a rodinnej dôstojnosti.

„Evidovali sme ju už dlhšie a lepšie sme ju spoznali na tohtoročných Bratislavských Hanusových dňoch,“ vraví hlavný koordinátor pochodu za život Marek Michalčík. „Myslím si, že má zmysel ju pozvať opäť, pretože vie kompetentne rozprávať o diskriminácii nenarodených vo svetovom kontexte. Ako černoška je príslušníčkou rasy, ktorá bola stáročia diskriminovaná, a preto jej argumentácia pre nediskrimináciu nenarodených či chudobných ľudí v Afrike môže byť veľmi poučná.“

Ekeocha prednášala koncom apríla na festivale Bratislavské Hanusove dni o  ideologickej neo-kolonizácii Afriky (rozhovor s ňou si môžete prečítať tu).

Organizátori predstavili aj prvé mená umeleckých hostí, ktorí na pochode vystúpia. „Príde Janais, Peter Bažík, Dominika Stará, Lamačské chvály, PiarMusic, Timothy, ESPÉ, BCC Worship, F6, Continental Kids, Bubnová show Batida, Divadlo aTak či herec Štefan Bučko,“ vymenúva Michalčík.

Prečítajte si:
Na Západe ma nepovažujú za menejcennú pre farbu pleti, ale pre pro-life názory Zdieľať

Tak ako pri poslednom pochode za život pred štyrmi rokmi i teraz bude pripravených viacero sprievodných podujatí, ktoré organizátori chystajú. Nebudú chýbať prednášky či diskusie. „V rámci diskusií sa budeme napríklad venovať politickej rovine ochrany života, komplexnejšie tiež téme spontánnych potratov a inšpirujúcim skúsenostiam z činnosti pro-life organizácií v štýle prednášok TEDx.“

Okrem toho sa budú môcť účastníci v rámci festivalu angažovanosti dobrovoľnícky zapojiť do konkrétnej pomoci ľuďom v ťažkostiach, najmä chorým a starým. Pripravený bude tiež remeselne ladený veľtrh života, pro-life inštalácie a bohoslužby.

Samotný pochod sa začne v nedeľu 22. septembra z Námestia SNP o 14:30.

Pred dvomi mesiacmi predstavili organizátori jeho motto, ktoré bude znieť „Za najmenších z nás“.

„Chceme ním zdôrazniť, že nenarodené deti sú také isté ľudské bytosti ako my všetci, a preto im patrí aj rovnaká ochrana života a zdravia.“

Minulý mesiac spustili organizátori pochodu za život registráciu dobrovoľníkov. Podľa svojich slov potrebovať budú asi tisícku ľudí. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do štrnástich rôznych tímov, či už technického, zdravotníckeho, gastro tímu, alebo do spolupráce s bezpečnostnými zložkami.

Cyklopúť aj modlitby

V spojitosti s pochodom za život pripravili organizátori viacero aktivít, do ktorých sa dá zapojiť už niekoľko mesiacov pred jeho uskutočnením. Jednou z nich je cyklisticko-modlitbová akcia. Poslednú júnovú nedeľu vyrazia cyklisti z Košíc a zastavia sa v 44 mestách a obciach, kde sa s miestnou komunitou budú modliť za obnovu kultúry života. Cieľ majú naplánovaný 25. júla v Žiline.

Okrem toho sa ľudia môžu od začiatku roka zapojiť do duchovnej podpory Národného pochodu za život. „„Je to sila vedieť, že denne sa za pochod a za jeho prínos pre našu krajinu modlia a postia ľudia z celého Slovenska,“ povedal Michalčík.

Prípravy na tretí ročník podujatia sa rozbehli už vlani na jeseň. Koordinátor pochodu vysvetlil, že miestom pochodu, ktorým je opäť hlavné mesto, bolo voľbou biskupov. „Vzhľadom na veľkosť, význam, ale tiež organizačnú náročnosť podujatia, miesto a čas vždy konzultujeme s otcami biskupmi. Tí sa rozhodli pre Bratislavu,“ uviedol Michalčík.

V otázke porovnania s posledným pochodom v roku 2015 by mali zostať základné parametre podujatia rovnaké. „Osvedčili sa nám. To, čo sa mení, je najmä spoločenská situácia,“ pokračuje Michalčík. Podľa neho dorástla generácia ľudí, ktorí nezažili predchádzajúce pochody. Napríklad dnešní stredoškoláci boli pred štyrmi rokmi na základnej škole. Pre nich to bude niečo úplne nové.

„Za posledné roky sme na Slovensku, ale i v rámci sveta zažili viaceré kľúčové udalosti, ktoré nepriamo vplývajú aj na situáciu u nás. Preto vnímame ako potrebné opäť vstúpiť do tohto priestoru s témou ochrany práva na život pre nenarodených a pripomenúť ju,“ dodáva.

Národný pochod za život bude 22. septembra v Bratislave. Hlavným iniciátorom a organizátorom je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Do samotného pochodu je zapojených viacero ďalších organizácií a hnutí.

 

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo