Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. 04. 2019, 08:08

Téma pochodu za život je známa. Začínajú chystať program

Organizátori nechcú, aby bol pochod iba jednodňová udalosť, ale pro-life festival.
Téma pochodu za život je známa. Začínajú chystať program

Účastníci Národného pochodu za život v Bratislave 20. septembra 2015. Foto – TASR/Štefan Puškáš

Prípravy na septembrový Národný pochod za život sú v plnom prúde. Organizátori najväčšej pro-life akcie posledných rokov už prezradili názov témy, v ktorej sa tretí pochod za život na Slovensku bude niesť.

„Motto tohtoročného pochodu znie Za najmenších z nás,“ vraví pre Postoj hlavný koordinátor podujatia Marek Michalčík. „Chceme ním zdôrazniť, že nenarodené deti sú také isté ľudské bytosti ako my všetci, a preto im patrí aj rovnaká ochrana života a zdravia.“

Prípravy na masové podujatie sa rozbehli už vlani na jeseň. Momentálne organizátori chystajú propagačné materiály a tím dobrovoľníkov, ktorý pôjde priamo za ľuďmi na rôzne stretnutia, podujatia či púte. „Chceme byť s ľuďmi aj osobne,“ hovorí Michalčík.

Aktívni sú aj na sociálnych sieťach, rozbehli stránku na Facebooku aj Instagrame.  Už v decembri na nich predstavili internetovú kampaň s názvom „Stop násiliu na komkoľvek“. Pred Vianocami rozposlali po farnostiach na celom Slovensku vianočné pohľadnice.

K téme:
Takto vyzeral pochod za život (foto) Zdieľať

„Osobne ma veľmi teší a povzbudzuje duchovná podpora, ktorá je neoddeliteľnou zložkou prípravy na pochod,“ tvrdí koordinátor pochodu. Záujemcovia sa do nej zapájajú od začiatku roka. „Je to sila vedieť, že denne sa za Národný pochod za život a za jeho prínos pre našu krajinu modlia a postia ľudia z celého Slovenska.“

Organizátori už pracujú aj na samotnom programe akcie. „Chceme dotiahnuť veľké meno z USA, ale zatiaľ ho nechcem prezradiť, pretože ho nemáme potvrdené.“

Programom chcú zdôrazniť hlavné posolstvo pochodu. „Zaznejú zahraničné pozdravy, vystriedajú sa zástupcovia rôznych denominácií, zaznejú výzvy vychádzajúce z manifestu pochodu a celé to bude doplnené kvalitnou hudbou,“ prezradili tvorcovia programu.     

Pochod nevnímajú iba ako jednodňovú udalosť, ale chcú ho pripraviť ako pro-life festival. Chystajú k nemu bohatý sprievodný program, ktorý sa začne už dva dni pred pochodom.

„Okrem diskusií a prednášok so zaujímavými lektormi sa účastníci môžu tešiť na koncerty, filmové predstavenie, divadlo, aktivity pre deti, duchovný program či sprievodné podujatia, ktoré budú v meste. Večer vyvrcholí spoločným kultúrno-duchovným programom,“ prezrádza Michalčík. V nedeľu by mal podľa jeho slov pokračovať bohoslužbami a na trase pochodu budú dotvárať atmosféru kreatívne stanovištia.

Cez verejnú finančnú zbierku získali organizátori zatiaľ päťtisíc eur.

Pokiaľ ide o dobrovoľníkov, doteraz sa do príprav nejakým spôsobom zapojilo asi päťdesiat ľudí. „Prevažne ide o dlhodobých a kľúčových ľudí, ktorí tvoria rozšírený organizačný tím.“ Oficiálne prihlasovanie dobrovoľníkov plánujú spustiť po Veľkej noci.

Koordinátor pochodu už začiatkom roka vysvetlil, že miestom pochodu, ktorým je opäť hlavné mesto, bolo voľbou biskupov. „Vzhľadom na veľkosť, význam, ale tiež organizačnú náročnosť podujatia, miesto a čas vždy konzultujeme s otcami biskupmi. Tí sa rozhodli pre Bratislavu,“ uviedol.

V otázke porovnania s posledným pochodom v roku 2015 by mali zostať základné parametre podujatia rovnaké. „Osvedčili sa nám. To, čo sa mení, je najmä spoločenská situácia,“ pokračuje Michalčík. Podľa neho dorástla generácia ľudí, ktorí nezažili predchádzajúce pochody. Napríklad dnešní stredoškoláci boli pred štyrmi rokmi na základnej škole. Pre nich to bude niečo úplne nové.

„Za posledné roky sme na Slovensku, ale i v rámci sveta zažili viaceré kľúčové udalosti, ktoré nepriamo vplývajú aj na situáciu u nás. Preto vnímame ako potrebné opäť vstúpiť do tohto priestoru s témou ochrany práva na život pre nenarodených a pripomenúť ju,“ dodáva.

Národný pochod za život bude 22. septembra v Bratislave. Hlavným iniciátorom a organizátorom je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Do samotného pochodu je zapojených viacero ďalších organizácií a hnutí.

Odporúčame