Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. január 2019

Začali chystať ďalší pochod za život. Čo si od neho sľubujú pro-liferi?

V Bratislave bude po štyroch rokoch opäť masové pro-life podujatie.  
Začali chystať ďalší pochod za život. Čo si od neho sľubujú pro-liferi?

Pochod v roku 2015. FOTO TASR – Štefan Puškáš

O osem mesiacov sa v Bratislave uskutoční ďalší Národný pochod za život. Bude to najväčšia pro-life akcia posledných rokov, ktorá nadviaže na úspešné podujatia v Košiciach (2013) a v Bratislave (2015). Ako vyzerajú prípravy a čo si od pochodu sľubujú pro-liferi? 

Modlitby aj aplikácia

Najprv známe fakty. Národný pochod za život bude 22. septembra v Bratislave. Hlavným iniciátorom a organizátorom je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Do samotného pochodu je, samozrejme, zapojených viacero ďalších organizácií a hnutí. 

Prvotné prípravy rozbehli už vlani na jeseň. „V decembri sme napríklad pripravili kampaň na sociálnych sieťach s názvom ,Stop násiliu na komkoľvek‘. Pred Vianocami sme pripravili vianočnú pohľadnicu, ktorú sme v masovom náklade rozdistribuovali po farnostiach po celom Slovensku,“ hovorí pre Postoj hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík. 

Po novom roku spustili tiež duchovnú prípravu, do ktorej sa môžu ľudia zapojiť cez stránku www.pochodzazivot.sk. Spočíva v modlitbovej a pôstnej reťazi, ktorá potrvá až do konania pochodu v septembri. 

K téme: 
Takto vyzeral pochod za život v roku 2015 (foto) Zdieľať

„Pozývame do modlitby jednotlivcov, rodiny, farnosti, spoločenstvá či komunity. Chceme sa tak v čo najväčšom počte zjednotiť v modlitbách a pôste na úmysel požehnania Národného pochodu za život a za posilnenie kultúry života v našej krajine,“ vysvetlil Dušan Škurla, zodpovedný za duchovnú sekciu organizačného tímu. 

Modlitbové „krytie“ pochodu by malo byť uľahčené aj technicky. „Pripravujeme tiež mobilnú aplikáciu – pro-life modlitebník, ktorý by mal ľuďom poslúžiť práve pri modlitbách za život,“ dodáva Michalčík. 

Beží tiež verejná zbierka na finančnú podporu pochodu. Po novom roku začínajú pracovať aj na oslovovaní dobrovoľníkov, príprave technického a organizačného zabezpečenia pochodu, všetkých spôsobov komunikácie a ďalších vecí. 

Národnému pochodu za život už vytvorili aj stránku na facebooku. Osem mesiacov do jeho konania o podujatie avizuje záujem viac ako tisíctristo ľudí. 

Mladí s transparentom Národného pochodu za život v roku 2015. Foto: Anton Frič

Po Košiciach a Bratislave je ďalším miestom pro-life pochodu opäť hlavné mesto. Michalčík to vysvetľuje tým, že išlo o voľbu biskupov. „Vzhľadom na veľkosť, význam, ale tiež organizačnú náročnosť podujatia, miesto a čas vždy konzultujeme s otcami biskupmi. Tí sa rozhodli pre Bratislavu,“ uviedol. 

Inzercia

V otázke porovnania s posledným pochodom v roku 2015 by mali zostať základné parametre podujatia rovnaké. „Osvedčili sa nám. To, čo sa mení, je najmä spoločenská situácia,“ pokračuje Michalčík. Podľa neho dorástla generácia ľudí, ktorí nezažili predchádzajúce pochody. Napríklad dnešní stredoškoláci boli pred štyrmi rokmi na základnej škole. Pre nich to bude niečo úplne nové. 

„Za posledné roky sme na Slovensku, ale i v rámci sveta zažili viaceré kľúčové udalosti, ktoré nepriamo vplývajú aj na situáciu u nás. Preto vnímame ako potrebné opäť vstúpiť do tohto priestoru s témou ochrany práva na život pre nenarodených a pripomenúť ju,“ dodáva. 

Pro-liferi: Očakávame silný hlas

Michalčík hovorí, že septembrovým pochodom by radi pomohli tomu, aby sme ako jednotlivci, ale aj ako spoločenstvo boli sebavedomejší pri ochrane života. „Máme na našej strane silné argumenty, ale trošku nám chýba sebavedomie a niekedy aj odvaha,“ vraví.     

Predseda Asociácie za život a rodinu Tomáš Kováčik očakáva, že tretím Národným pochodom za život dosiahne pro-life hnutie v politickej oblasti viac ako predchádzajúcimi dvoma. 

„Zástupcovia voličov – politici musia vypočuť požiadavky takýchto masových a zároveň pokojných zhromaždení, ktoré chcú lepšiu ochranu nenarodených i ocenenie a podporu rodín,“ vyjadril sa Kováčik pre Postoj. 

K téme: 
Ticho po pochode Zdieľať

Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku sa v tejto súvislosti pýta, ako je možné, že aj v 21. storočí je život jedného človeka chránený a iného nie? „Veď to je zjavná nespravodlivosť a diskriminácia! Dúfam, že vďaka pochodu si naša spoločnosť uvedomí, že k rovnosti všetkých ľudí máme poriadne ďaleko. A že prioritou číslo jeden musí byť odstránenie tejto diskriminácie,“ konštatuje. 

Silný hlas od pochodu očakáva aj Jozef Kozák z projektu Spoločenstva Ladislava Hanusa Bratislava za život a jeden z lídrov projektu Gól za život. 

„Očakávam silný hlas pre spravodlivé priznanie práva na život pre všetkých vrátane všetkých nenarodených a jeho pretavenie do konkrétnych legislatívnych aktivít, iniciatív zameraných na podporu tehotných žien v núdzi a iniciatív zameraných na zvýšenie informovanosti o dobrých riešeniach v prípade nečakaného tehotenstva,“ dodal Kozák. 

Vyslanie spoločenskej objednávky na legislatívne zlepšenie ochrany života je podľa Michalčíka súčasťou vízie a cieľa Národného pochodu za život. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame