Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. marec 2019

Ako išli hlasovať naši podporovatelia v druhom kole

Našimi najväčšími rebelmi boli ženy do 29 rokov a tí, čo majú štyri a viac detí.
Ako išli hlasovať naši podporovatelia v druhom kole

Aj pred druhým kolom sme oslovili našich podporovateľov, aby nám v krátkom dotazníku odpovedali na otázky, ako budú hlasovať, a tiež vyplnili pár údajov o sebe.

Poslali sme 2 048 dotazníkov, počet doručených odpovedí bol ešte o pár viac ako pred prvým kolom. Vyplnených nám prišlo tentoraz 1 172 odpovedí.

Taký enormný záujem zúčastniť sa na prieskume nás opäť prekvapil. Ďakujeme, veľmi si to vážime.

Zvedaví sme boli viac na názor našich podporovateľov ako čitateľov, pretože práve podporovateľov považujeme za najvernejších čitateľov a za súčasť projektu Postoj.

Prvé kolo: Mikloško a totálna účasť

Krátko zopakujme výsledky z prvého kola (podrobnejšie tu). Ak by o prezidentovi rozhodovali podporovatelia Postoja, bolo by razantne rozhodnuté už v prvom kole. S veľkým náskokom, s celkovým ziskom až osemdesiat percent hlasov, by sa hlavou štátu stal František Mikloško.

Druhá by skončila Zuzana Čaputová s deviatimi percentami, nik z ďalších kandidátov u našich podporovateľov nezískal viac ako 4 percentá. Veľké odlišnosti vo volebných preferenciách sa neukázali pri triedení podľa pohlavia respondentov (ženy za Mikloška 79 percent, muži 81) ani podľa veku. 

Respondenti odpovedali na otázku: „Keby sa konalo druhé kolo prezidentských volieb už zajtra, ktorému kandidátovi by ste dali svoj hlas?"

Záujem o voľby bol v prvom kole medzi našimi podporovateľmi totálny. Tých, čo uviedli, že voliť nepôjdu, bolo menej ako jedno percento. Pritom až 97 percent vedelo, koho chce voliť.

Ide o zaujímavé údaje najmä v porovnaní s tým, čo sa stalo v druhom kole.

Druhé kolo: kandidáti nie pre nás

V našom prieskume – rozposlanom tri dni pred druhým kolom – totiž až 24 percent podporovateľov uviedlo, že voliť nepôjde, a 18,6 percenta bolo rozhodnutých hodiť neplatný hlas.

Tých, ktorí boli rozhodnutí odvoliť štandardným spôsobom a vedeli koho, bola len polovica. V porovnaní s prvým kolom ide o výraznú zmenu. Zvlášť zaujímavý je vysoký počet tých, ktorí boli odhodlaní prísť k urne, no odovzdať neplatný, protestný hlas.

Ak by sa do úvahy brali len platné hlasy, výsledok by bol 22 percent v prospech Maroša Šefčoviča a až 78 percent v prospech Zuzany Čaputovej. Zdieľať

Hoci v porovnaní s výsledkami volieb bola medzi našimi podporovateľmi volebná účasť výrazne vyššia, v porovnaní s prvým kolom, kde sa ukázala absolútna odhodlanosť voliť, možno v druhom kole vidieť výrazný nárast demobilizácie.

Ak by sa do úvahy brali len platne odovzdané hlasy, výsledok by bol 22 percent v prospech Maroša Šefčoviča a až 78 percent v prospech Zuzany Čaputovej.

Výrazné rozdiely medzi jednotlivými sociodemografickými skupinami sa neukázali ani tentoraz. Pokiaľ ide o pohlavie, Čaputová aj Šefčovič získali o niečo viac u mužov, ženy sa v o niečo väčšom počte rozhodli nevoliť, resp. ešte neboli rozhodnuté.

Inzercia

V triedení podľa veku bolo zaujímavé najviac to, ako vekom klesala ochota urobiť „napriek“ systému, teda dať si námahu prísť k urne, ale odovzdať neplatný hlas. Zatiaľ čo v kategórii do 30 rokov takto rozmýšľala skoro tretina našich podporovateľov, medzi staršími nad 50 rokov to bolo len okolo 15 percent.

Najväčšími rebelmi boli mladé ženy, ktoré síce odovzdali Čaputovej až 44 percent hlasov, no zároveň ďalších 36 percent chcelo odovzdať neplatný hlas.

Za zmienku stojí tiež, že Zuzana Čaputová najmenej bodovala u respondentov v strednom veku, ktorí v najväčšej miere aj voľby odignorovali. Zatiaľ čo medzi najmladšími a najstaršími sa jej darilo najlepšie. Šefčovič pritom dostal najvyššiu podporu len u starších, ale rozdiel oproti priemeru bol zanedbateľný.

Kto neprišiel voliť

Ak by sme mali podľa nejakého kritéria vytiahnuť skupinu najsklamanejších voličov druhého kola, tak by to nebola skupina podľa pohlavia či veku ani podľa rodinného stavu – slobodní či vydaté, hlasovali veľmi podobne.

No predsa len sa našlo kritérium, ktoré výrazne odlišovalo, a to bol počet detí. Z tých, čo mali štyri a viac detí (a v našej vzorke ich bolo až 150), len 42 percent vedelo, že chce voliť Šefčoviča alebo Čaputovú, viac ako polovica bola rozhodnutá voľby ignorovať alebo odovzdať neplatný hlas.

 

Buďte v dobrej spoločnosti, staňte sa podporovateľmi Postoja.

 

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.