Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. marec 2019

Kiska chce ísť do toho, ale bez progresívcov

Naša politická scéna sa v týchto mesiacoch mení na nepoznanie. Dôvodom však zďaleka nie je len hurikán Zuzana.
Kiska chce ísť do toho, ale bez progresívcov

FOTO TASR – Milan Krupčík

Kým minulý rok menili podobu slovenskej politiky hnevom preplnené námestia, ktoré vyhnali z premiérskeho úradu a z postu ministra vnútra dve stálice, teraz ju menia zákulisné mocenské hry, ktoré spustili prezidentské a európske voľby.

Na kresťansko-konzervatívnom fronte sú už prvé pohyby známe: o klasických kádeháckych voličov aj kresťanov z rôznych spoločenstiev sa budú v eurovoľbách uchádzať Hlinovo KDH aj Kresťanská únia na čele s Annou Záborskou. V týchto vodách chce sčasti loviť aj Kuffovo KDŽP, to sa však zameria najmä na tých katolíkov, ktorí dajú v prezidentských voľbách hlas Štefanovi Harabinovi.

Týmto však štepné procesy nie sú ukončené. Sám Igor Matovič vie, že niektorí jeho poslanci dlhodobejšie komunikujú so Škripekom a Záborskou. A súčasne vníma, že Veronika Remišová, po ňom druhá najpopulárnejšia tvár OĽaNO, sa s ním nesporí už len súkromne, ale aj verejne.

Lenže dezintegračné pohyby sa v najbližších týždňoch udejú i na liberálnom fronte.

Keď zdanie klame

Na prvý pohľad vyzerá u liberálov všetko inak, keďže Progresívne Slovensko a Spolu sa dali dokopy kvôli eurovoľbám a po odstúpení Roberta Mistríka ich zjednotili aj prezidentské voľby.

Navyše, progresívci a Spolu prežívajú hneď po spojení nečakanú eufóriu, už prvé prieskumy im dávajú šancu na zisk dvojciferného výsledku a o tom, že prezidentská kampaň Zuzany Čaputovej sa zmení na prívalovú vlnu, sa Ivanovi Štefunkovi a spol. pred mesiacom zrejme ani nesnívalo.

Spojenie rastúcich progresívcov a Spolu sa mohlo javiť ako ideálne riešenie aj pre samotného prezidenta Andreja Kisku. Ten sa minulý rok na jar po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po vynútenom odchode Roberta Fica odhodlal, že založí premiérsku stranu, ktorá porazí Smer v parlamentných voľbách a sformuje novú vládu.

Prvotné nadšenie však postupne opadlo a viacerí z prezidentovho okolia považovali za veľkú chybu, že nekandidoval druhýkrát za prezidenta – namiesto toho sa púšťa do projektu, ktorý mu osobnostne nesedí a na ktorý vlastne ani nemá chuť. 

Andrej Kiska však už z pôvodného plánu nechcel vycúvať, len menil jeho parametre. Ešte minulý rok pomkol progresívcov a Spolu, aby vytvorili spoločnú koalíciu do eurovolieb. Pre Ivana Štefunka a Miroslava Beblavého to nebola celkom samozrejmá myšlienka, ich cesty sa v jednej fáze viac vzďaľovali, než zbližovali – Beblavý dával najavo, že progresívci to preháňajú s kultúrnymi vojnami, tí zas Beblavému vyčítali, že im nasadzuje psiu hlavu ľavicových ideológov. A obe strany trpeli na to, že im bohatí a sympatizujúci podnikatelia nechceli dávať peniaze, lebo čakali, kedy z prezidentského paláca odíde Andrej Kiska a čo sa bude diať potom.  

Kiska chcel rozdiely medzi PS a Spolu premostiť a sám z toho politicky profitovať. Predpokladal, že ak sa obe strany spoja do eurovolieb a na spoločnú kandidátku dajú aj ľudí na jeho odporúčanie, z prezidentského paláca túto liberálnu koalíciu v plnej miere podporí. A o pár týždňov neskôr sa ako čerstvý exprezident postaví do čela koalície, ktorá sa pretvorí do novej strany, kde si svoje pozície rozdelia zástupcovia PS, Spolu a ľudia z Kiskovho tímu.

Andrej Kiska rátal s tým, že jeho prirodzeným spojencom bude Miroslav Beblavý, ktorý napokon pred rokom hneď pochopil, že ak si Kiska založí novú stranu, jeho centristické Spolu stratí zmysel.

Inzercia

Lenže v politike sa vzťahy aj spojenectvá prispôsobujú novým okolnostiam. A tak hoci to bol Kiska, ktorý pomkol PS a Spolu k spoločnej eurokandidátke, tí ju napokon minulý mesiac vytvorili bez toho, aby mali Kiska a jeho okolie na ňu akýkoľvek vplyv. Na 14-člennej kandidátke sa ocitli len ľudia, ktorých nominovali progresívci a Spolu bez toho, aby brali ohľad na názor Kisku a jeho okolia.

Najmä progresívci si vyhodnotili, že spájanie s Andrejom Kiskom pre nich nie je životnou nevyhnutnosťou a že jeho daňové problémy, ktoré si nebude vychutnávať len Fico, ale aj Matovič či Sulík, sú tak trochu toxickým bremenom.

A tak keď Andrej Kiska v posledných týždňoch pochopil, že sa s jeho tímom nechcú príliš spájať nielen progresívci, ale ani Spolu, vrátil sa k pôvodnému plánu z jari minulého roka.

Kiskova strana

Podľa informácií Postoja tak odchádzajúci založí vlastnú stranu, ktorá vznikne popri spoločnom projekte PS-Spolu. Kiska sa ju chystá založiť aj v prípade, že PS-Spolu – nabudené na Čaputovej vlne – dosiahnu v eurovoľbách veľmi dobrý výsledok. Nová strana chce byť programovo v strede, jej súčasťou by mali byť liberálnejší ľudia aj kresťania.

Kiskov prípravný tím si prísne stráži, aby žiadne mená neunikali na verejnosť. Ale z toho, aký profil má mať nová strana, je zrejmé, že by doň z toho konzervatívnejšieho prostredia zapadali ľudia ako Juraj Šeliga či Veronika Remišová.

Kiskovci dúfajú, že hoci dosluhujúci prezident stratil v poslednom roku veľa z osobnej popularity aj pôvodnej prezidentskej aury, stále má na to, aby sa stal lídrom silnej strany.

Politika je čoraz menej fixovaná na stranícke značky a čoraz personalizovanejšia, preto kalkul kiskovcov je, že ak si budú voliči dnešnej opozície vyberať medzi lídrami ako Sulík, Matovič, Štefunko/Beblavý a Andrej Kiska, mnohí si vyberú exprezidenta.

Možno sa ukáže, že životaschopný bude samostatný Kiskov projekt a popri ňom aj koalícia PS-Spolu. Alebo realita donúti obe formácie, aby sa pred parlamentnými voľbami spojili. 

To všetko sú dnešné plány a projekcie. Napokon, ako ukazuje aj vývoj prezidentskej kampane, slovenskú politiku čaká rok zemetrasení, po ktorom môže byť mnohé inak, než si dnes vôbec dokážeme predstaviť. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.