Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
05. december 2014

Anna Záborská: Federácia Jeden z nás spája prolife iniciatívy v celej EÚ, to doteraz chýbalo

V priebehu uplynulého víkendu sa v španielskom Madride konal ustanovujúci snem Federácie One Of Us (Jeden z nás). Federácia je celoeurópskou platformou. Zastrešuje mimovládne organizácie, ktoré sa podieľali na organizovaní petície Jeden z nás žiadajúcej zastavenie unijného financovania vedeckých výs...

Anna Záborská: Federácia Jeden z nás spája prolife iniciatívy v celej EÚ, to doteraz chýbalo

V priebehu uplynulého víkendu sa v španielskom Madride konal ustanovujúci snem Federácie One Of Us (Jeden z nás). Federácia je celoeurópskou platformou. Zastrešuje mimovládne organizácie, ktoré sa podieľali na organizovaní petície Jeden z nás žiadajúcej zastavenie unijného financovania vedeckých výskumov, pri ktorých sa ničia ľudské embryá. Na činnosť Federácie sme sa pýtali europoslankyne Anny Záborskej.

Aký bude mať Federácia status - bude mimovládnou organizáciou, alebo sa chce profilovať aj ako politický subjekt?

Federácia One Of Us bola založená ako mimovládna organizácia, ktorej úlohou bude pokračovať vo vedení celoeurópskej verejnej diskusie s cieľom ukončiť financovanie výskumu kmeňových buniek získaných zabitím ľudských embryí.

Akým témam sa bude venovať?

Predpokladám, že okrem hlavnej témy bude nastoľovať aj ďalšie, ktoré sa budú týkať bioetiky a ochrany ľudskej dôstojnosti.

Bude postačovať, ak zostane iba na mimovládnej úrovni, nebude mať príliš slabý vplyv?

"Musíme ľuďom ukázať, že ich podpora pre petíciu Jeden z nás mala zmysel, v opačnom prípade stratia dôveru ku všetkým budúcim petíciám."

Zdieľať

Úspešné presadenie politického cieľa je podmienené podporou “zdola”, od ľudí, ktorých spája rovnaký názor na nejakú otázku verejného záujmu. Federácia One Of Us má potenciál na to, aby takýchto ľudí spájala. Môže poskytnúť priestor pre efektívnu koordináciu národných združení aj jednotlivcov v celej EÚ. Takáto platforma je dnes veľmi potrebná a doteraz chýbala. Naopak, politické strany, ktoré v rámci svojho programu zastrešujú a presadzujú túto agendu, už existujú ako v jednotlivých členských štátoch, tak aj na európskej úrovni.

Inzercia

Dvojmiliónovú petíciu One Of Us predošlá Európska komisia zmietla zo stola, máte už informácie, ako sa k nej stavia nová Komisia? Existujú spôsoby, ako toto rozhodnutie zvrátiť?

Postoj, ktorý zaujala Barosova Komisia, mňa osobne veľmi sklamal. Ak raz Komisia schválila znenie petície, nemôže sa po vyzbieraní rekordného počtu podpisov tváriť ako mŕtvy chrobák. Stanovisko novej Komisie sa pokúsime zistiť využitím inštitútu poslaneckej otázky. Keď dostaneme odpoveď, rozhodneme sa, ako postupovať ďalej. Určite sa však nevzdáme.

Aké boli reakcie členských krajín na odmietnutie petície? Podnikli v tomto zmysle kroky jednotliví europoslanci?

Komisia zverejnila svoje rozhodnutie tesne po eurovoľbách, kedy sa nanovo ustanovovali orgány Európskeho parlamentu. Hneď potom začali verejné vypočutia členov Junckerovho tímu a celý proces schvaľovania Komisie. Až teraz sa v Parlamente otvára priestor na to, aby sme sa k tejto téme vrátili.

Chystá Federácia podobnú petíciu (napr. v inej veci) v budúcnosti?

Táto otázka je zatiaľ predčasná. Máme tu petíciu, ktorá získala veľkú podporu od občanov a máme tu rozhodnutie predchádzajúcej Komisie. Musíme ľuďom ukázať, že ich podpora mala zmysel, v opačnom prípade stratia dôveru ku všetkým budúcim petíciám. Preto petičný výbor One Of Us napadol rozhodnutie Komisie na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu.

Lukáš Obšitník

Odporúčame