Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
11. január 2019

Ako príjemne využiť čas v dopravnej zápche či doma pri varení?

Moderná doba spolu s množstvom pozitív a rôznych „chytrých“ prostriedkov, ktoré nám uľahčujú život so sebou nesie aj niekoľko negatív. Jedným z najvýraznejších je nedostatok voľného času.
Ako príjemne využiť čas v dopravnej zápche či doma pri varení?

Je to problém, s ktorým sa už stretol každý človek produktívneho veku. Práca, ktorá je zdrojom našich prostriedkov, nám pohltí väčšinu času. Zvyšný čas je potrebné veľmi uvážlivo rozdeliť medzi ostatné mimopracovné aktivity a povinnosti. Často sa stáva, že 24 hodín nám nestačí na naplánované činnosti. Nie je ľahké zo zoznamu niečo vyškrtnúť, rovnako ako je nemožné pridať dňu čo i len minútku.

Čo teda robíme? Zrýchlime. Dlhý zoznam činností musíme stihnúť za kratší čas. Predstava voľnej chvíľky, ktorú by sme venovali relaxu, napríklad pokojným leňošením na pohovke s dobrou knihou v ruke je nám na míle vzdialená.

Ak ste sa v týchto vetách našli a smutne si povzdychli: „áno, je to presne tak“,  mám pre vás tip, ktorý môže byť aspoň malou náplasťou na ranu, ktorú spôsobuje rýchly životný štýl. Týmto tipom sú audioknihy – knihy na počúvanie, publikované na nosičoch CD, DVD. Audioknihy sú väčšinou presnou reprodukciou knižného originálu, v menej prípadoch sú jeho skrátenou verziou.

V poslednej dobe sa stávajú audioknihy veľmi populárne, za čo vďačia práve nedostatku voľného času zo strany potencionálnych čitateľov kníh. Je možné ich počúvať v aute cestou do práce či z práce (sú ideálne keď sa ocitnete v dopravnej zápche), rovnako ako aj pri domácich prácach ako sú žehlenie či varenie. Jednoducho v situáciach, keď máte síce „plné ruky práce“, ale voľné uši na počúvanie a myseľ na vnímanie.

Ponuková paleta je dosť pestrá a keďže dopyt po týchto produktoch rastie, aj ponuka sa stáva stála bohatšou. Všetky audioknihy, ktoré vám predstavím majú v ponuke aj svoj knižný originál. Ak vás niektorá zaujme, záleží už len na vás, po ktorom tipe knihy siahnete.

Lori Richová: Plameň pašovania – príbeh Williama Tyndalea (slovensko-anglická verzia)
CD: Plameň pašovania – príbeh Williama Tyndalea (audiokniha)

William Tyndale (1494 – 1536) bol anglický náboženský reformátor. Žil život plný dobrodružstiev, nebezpečenstva a odvahy. Riskoval svoj život pre veci, ktorým veril. Preložiť Bibliu do angličtiny bolo v jeho dobe protizákonné. Bol to zločin pod hrozbou trestu smrti. Keďže Tyndale bol rozhodnutý pokračovať v práci, ktorú začal, stal sa utečencom. Obetoval svoj život – bol popravený ako kacír, aby ostatí ľudia mohli čítať Božie slovo vo svojom jazyku.

Rozprávanie ruského pútnika
CD: Rozprávanie ruského pútnika (audiokniha)

Určite mnohí z vás už počuli o modlitbe, ktorá pozostáva v nekonečnom opakovaní jednoduchej vety: Pane Ježišu Kriste, zmiluj sa nado mnou hriešnym.

O tejto modlitbe hovorí kniha, ktorá v ruskom originály vyšla okolo roku 1870 v Kazani. Kniha ponúka nový pohľad na modlitbu, nielen z lexikálneho významu, ale aj z hľadiska teológie a filozofie.

Ruský pútnik putuje po rôznych miestach a ako zbraň proti Goliášovi používa Ježišovu modlitbu. Zachytáva svoje skúsenosti s mnohými ľuďmi a zároveň aj on, ako pútnik, ponúka správny obraz duchovného života.

Jednoduchosť rozprávaní a prostota duše autora ovanú čitateľa čerstvým dychom pokoja, hĺbky ľudskej duše a vášnivej lásky k Bohu.

Faustína Kowalská: Denníček – Božie milosrdenstvo v mojej duši 
3CD: Denníček – Božie milosrdenstvo v mojej duši (audiokniha)

Inzercia

Táto kniha je klenotom duchovnej literatúry v celých dejinách Cirkvi. Je bohatým zdrojom  poznania Božieho milosrdenstva rovnako pre teológov ako aj pre jednoduchého človeka.

V denníčku sú zachytené duchovné zážitky sv. sestry Faustíny, prostredníctvom ktorých nám Pán Ježiš zanechal posolstvo svojej milosrdnej lásky k nám ako aj manuál pre rozvoj nášho duchovného života.

Denníček je typ knihy, ktorú je potrebné opakovane a často brať do rúk (prípadne počúvať), aby sme mohli čo najviac čerpať z posolstiev a prísľubov, ktoré nám prostredníctvom vizionárky ponúka sám Pán.

Ďalšou veľmi vzácnou a obohacujúcou knihou je autobiografické dielo sv. Terézie z Lisieux. Vďaka jednoduchému a pútavému spôsobu písania sa čitateľ môže veľmi ľahko zahĺbiť do učenia svätej karmelitánky. Sv. Terezka vo svojich spisoch rozvíja vlastnú filozofiu – „malú cestu“ – cestu lásky, ktorá sa neskôr stane veľmi známa. Vďaka tejto filozofii lásky Svätý Otec Ján Pavol II. 19.10.1997 túto mladú 24 rehoľníčku vyhlásil za učiteľku Cirkvi.

Sv. Terézia z Lisieux: Príbeh mojej duše 
CD: Príbeh mojej duše (audiokniha)

Audiokniha je vhodným spoločníkom nielen pre zaneprázdnených ľudí. Je výbornou alternatívou aj pre seniorov, ktorým oslabený zrak už nedovoľuje začítať sa do papierovej verzie. A tak ani staršia generácia už nemusí byť ukrátená o hodnotný obsah kvalitných kníh.

O univerzálnosti audiokníh svedčia aj detské knižné tituly, ktoré už tiež majú svoju hovorenú verziu. Dieťa započúvaním do rozprávky bez prítomnosti obrazu úžasne rozvíja svoju fantáziu a predstavivosť.

Róbert Horka: Medúšik – Rozprávky z kazateľnice 
CD: Medúšik – Rozprávky z kazateľnice (audiokniha)

V živote je nám veľa krát predkladaná možnosť voľby. Súčasná doba prináša množstvo inovácií, tak je už len na nás, či siahneme po e-knihe, audioknihe alebo nám stále najviac vyhovuje klasická papierová podoba.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Monika Bugáňová

Odporúčame