Ako príjemne využiť čas v dopravnej zápche či doma pri varení?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako príjemne využiť čas v dopravnej zápche či doma pri varení?

Moderná doba spolu s množstvom pozitív a rôznych „chytrých“ prostriedkov, ktoré nám uľahčujú život so sebou nesie aj niekoľko negatív. Jedným z najvýraznejších je nedostatok voľného času.

Je to problém, s ktorým sa už stretol každý človek produktívneho veku. Práca, ktorá je zdrojom našich prostriedkov, nám pohltí väčšinu času. Zvyšný čas je potrebné veľmi uvážlivo rozdeliť medzi ostatné mimopracovné aktivity a povinnosti. Často sa stáva, že 24 hodín nám nestačí na naplánované činnosti. Nie je ľahké zo zoznamu niečo vyškrtnúť, rovnako ako je nemožné pridať dňu čo i len minútku.

Čo teda robíme? Zrýchlime. Dlhý zoznam činností musíme stihnúť za kratší čas. Predstava voľnej chvíľky, ktorú by sme venovali relaxu, napríklad pokojným leňošením na pohovke s dobrou knihou v ruke je nám na míle vzdialená.

Ak ste sa v týchto vetách našli a smutne si povzdychli: „áno, je to presne tak“,  mám pre vás tip, ktorý môže byť aspoň malou náplasťou na ranu, ktorú spôsobuje rýchly životný štýl. Týmto tipom sú audioknihy – knihy na počúvanie, publikované na nosičoch CD, DVD. Audioknihy sú väčšinou presnou reprodukciou knižného originálu, v menej prípadoch sú jeho skrátenou verziou.

V poslednej dobe sa stávajú audioknihy veľmi populárne, za čo vďačia práve nedostatku voľného času zo strany potencionálnych čitateľov kníh. Je možné ich počúvať v aute cestou do práce či z práce (sú ideálne keď sa ocitnete v dopravnej zápche), rovnako ako aj pri domácich prácach ako sú žehlenie či varenie. Jednoducho v situáciach, keď máte síce „plné ruky práce“, ale voľné uši na počúvanie a myseľ na vnímanie.

Ponuková paleta je dosť pestrá a keďže dopyt po týchto produktoch rastie, aj ponuka sa stáva stála bohatšou. Všetky audioknihy, ktoré vám predstavím majú v ponuke aj svoj knižný originál. Ak vás niektorá zaujme, záleží už len na vás, po ktorom tipe knihy siahnete.

Lori Richová: Plameň pašovania – príbeh Williama Tyndalea (slovensko-anglická verzia)
CD: Plameň pašovania – príbeh Williama Tyndalea (audiokniha)

William Tyndale (1494 – 1536) bol anglický náboženský reformátor. Žil život plný dobrodružstiev, nebezpečenstva a odvahy. Riskoval svoj život pre veci, ktorým veril. Preložiť Bibliu do angličtiny bolo v jeho dobe protizákonné. Bol to zločin pod hrozbou trestu smrti. Keďže Tyndale bol rozhodnutý pokračovať v práci, ktorú začal, stal sa utečencom. Obetoval svoj život – bol popravený ako kacír, aby ostatí ľudia mohli čítať Božie slovo vo svojom jazyku.

Rozprávanie ruského pútnika
CD: Rozprávanie ruského pútnika (audiokniha)

Určite mnohí z vás už počuli o modlitbe, ktorá pozostáva v nekonečnom opakovaní jednoduchej vety: Pane Ježišu Kriste, zmiluj sa nado mnou hriešnym.

O tejto modlitbe hovorí kniha, ktorá v ruskom originály vyšla okolo roku 1870 v Kazani. Kniha ponúka nový pohľad na modlitbu, nielen z lexikálneho významu, ale aj z hľadiska teológie a filozofie.

Ruský pútnik putuje po rôznych miestach a ako zbraň proti Goliášovi používa Ježišovu modlitbu. Zachytáva svoje skúsenosti s mnohými ľuďmi a zároveň aj on, ako pútnik, ponúka správny obraz duchovného života.

Jednoduchosť rozprávaní a prostota duše autora ovanú čitateľa čerstvým dychom pokoja, hĺbky ľudskej duše a vášnivej lásky k Bohu.

Faustína Kowalská: Denníček – Božie milosrdenstvo v mojej duši 
3CD: Denníček – Božie milosrdenstvo v mojej duši (audiokniha)

Táto kniha je klenotom duchovnej literatúry v celých dejinách Cirkvi. Je bohatým zdrojom  poznania Božieho milosrdenstva rovnako pre teológov ako aj pre jednoduchého človeka.

V denníčku sú zachytené duchovné zážitky sv. sestry Faustíny, prostredníctvom ktorých nám Pán Ježiš zanechal posolstvo svojej milosrdnej lásky k nám ako aj manuál pre rozvoj nášho duchovného života.

Denníček je typ knihy, ktorú je potrebné opakovane a často brať do rúk (prípadne počúvať), aby sme mohli čo najviac čerpať z posolstiev a prísľubov, ktoré nám prostredníctvom vizionárky ponúka sám Pán.

Ďalšou veľmi vzácnou a obohacujúcou knihou je autobiografické dielo sv. Terézie z Lisieux. Vďaka jednoduchému a pútavému spôsobu písania sa čitateľ môže veľmi ľahko zahĺbiť do učenia svätej karmelitánky. Sv. Terezka vo svojich spisoch rozvíja vlastnú filozofiu – „malú cestu“ – cestu lásky, ktorá sa neskôr stane veľmi známa. Vďaka tejto filozofii lásky Svätý Otec Ján Pavol II. 19.10.1997 túto mladú 24 rehoľníčku vyhlásil za učiteľku Cirkvi.

Sv. Terézia z Lisieux: Príbeh mojej duše 
CD: Príbeh mojej duše (audiokniha)

Audiokniha je vhodným spoločníkom nielen pre zaneprázdnených ľudí. Je výbornou alternatívou aj pre seniorov, ktorým oslabený zrak už nedovoľuje začítať sa do papierovej verzie. A tak ani staršia generácia už nemusí byť ukrátená o hodnotný obsah kvalitných kníh.

O univerzálnosti audiokníh svedčia aj detské knižné tituly, ktoré už tiež majú svoju hovorenú verziu. Dieťa započúvaním do rozprávky bez prítomnosti obrazu úžasne rozvíja svoju fantáziu a predstavivosť.

Róbert Horka: Medúšik – Rozprávky z kazateľnice 
CD: Medúšik – Rozprávky z kazateľnice (audiokniha)

V živote je nám veľa krát predkladaná možnosť voľby. Súčasná doba prináša množstvo inovácií, tak je už len na nás, či siahneme po e-knihe, audioknihe alebo nám stále najviac vyhovuje klasická papierová podoba.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Monika Bugáňová

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo