Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. august 2014

Presbyteriánska cirkev USA kritizuje Izrael, no mala by svoju vládu

Pred pár dňami vypukol ďalší konflikt medzi Hamasom a Izraelom a presbyteriánska cirkev v USA stiahla z Izraela 21 milión dolárovú investíciu, pretože, ako povedal hovorca Heath Rada, kroky izraelskej vlády „páchajú bezprávie na palestínskom ľude“. article_8933-2.jpg ...

Presbyteriánska cirkev USA kritizuje Izrael, no mala by svoju vládu

Pred pár dňami vypukol ďalší konflikt medzi Hamasom a Izraelom a presbyteriánska cirkev v USA stiahla z Izraela 21 milión dolárovú investíciu, pretože, ako povedal hovorca Heath Rada, kroky izraelskej vlády „páchajú bezprávie na palestínskom ľude“.

Onedlho potom sa v televízii NBC objavil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dostal otázku, či ho krok presbyteriánskej cirkvi neznepokojil. Netanjahu odpovedal:

„Malo by to znepokojiť všetkých ľudí svedomia a morálky, pretože je to hanebné. Viete, ak sa pozeráte na to, čo sa deje na Blízkom východe, a myslím, že väčšina Američanov tomu rozumie, uvidíte túto obrovskú oblasť prerastenú náboženskou nenávisťou o divokosti nepredstaviteľných rozmerov. Potom prídete do Izraela a vidíte jednu demokraciu, ktorá zachováva základné ľudské práva, ktorá bráni práva všetkých menšín, ktorá chráni kresťanov – kresťania sú prenasledovaní po celom Blízkom východe. Väčšina Američanov chápe, že Izrael je majákom civilizácie a umiernenosti.

Viete, rád by som týmto presbyteriánskym organizáciám navrhol, aby prileteli na Blízky východ, prišli sa pozrieť do Izraela ako zápasiacej demokracie, a potom si urobili výlet autobusom a išli do Líbye, do Sýrie, do Iraku, a zistili, v čom je rozdiel. Rád by som im dal aj dve rady: prvá – uistite sa, že to bude obrnený autobus, a druhá – nehovorte, že ste kresťania.“

Je ťažké – ak nie nemožné – sporiť sa s Netanjahuovou logikou. Niekoľko bodov jeho minútovej odpovede si však zaslúži nejakú reflexiu.

Prenasledovanie východných kresťanov a absolútne ticho

Po prvé, ako je možné, že proklamovaní kresťania kompletne ignorujú hroznú islamskú perzekúciu ich bratov kresťanov na Blízkom východe, zatiaľ čo sa stavajú proti židovskému štátu snažiacemu brániť sám seba proti tej istej ideológii, ktorá prenasleduje kresťanov?

"Ako je možné, že proklamovaní kresťania kompletne ignorujú hroznú islamskú perzekúciu ich bratov kresťanov na Blízkom východe, zatiaľ čo sa stavajú proti židovskému štátu snažiacemu brániť sa proti tej istej ideológii, ktorá prenasleduje kresťanov?"

Zdieľať

Netanjahu má absolútnu pravdu, keď hovorí, že prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe dosiahlo bod „divokosti nepredstaviteľných rozmerov“. Snáď jedinou vecou šokujúcejšou ako násilnosti páchané na blízkovýchodných kresťanoch – masakre, ukrižovania, popravy, mučenia a znásilnenia – je absolútne ticho prichádzajúce od takzvaných hlavných protestantských cirkví v USA.

Všimnite si aj krajiny, ktoré Netanjahu zvýraznil pre ich brutálne prenasledovanie kresťanských menšín: Líbya, Sýria a Irak. Tamojším kresťanom sa vodilo výrazne lepšie pred tým, než sa do toho zaangažovali USA, konkrétne keď priviedli k moci, či už úmyselne alebo nie, islamistické sily. Podľa posledných výskumov dnes čelia kresťania v týchto krajinách najhoršiemu prenasledovaniu v celom svete:

Líbya: Odkedy Amerikou krytí teroristi napojení na Al-Káidu zvrhli Kaddáfiho, sú kresťania – vrátane Američanovmučení a zabíjaní (aj pre odmietanie konvertovať) a kostoly bombardované. Je to „lovecká sezóna“ na koptov, keďže džihádisti vyhlásili odmenu pre moslimov, ktorí nájdu a zabijú kresťanov. Toto sa za Kaddáfiho nedialo.

Sýria: Kresťania bývajú napádaní neopísateľnými spôsobmi – masové masakre, odpálené a znesvätené kostoly, popravy, ukrižovania a rastúce únosy detí – odvtedy, čo „Arabská jar“ sponzorovaná USA dosiahla Levantu (východné pobrežie Stredozemného mora).

Irak: Po tom, čo USA zosadili Saddáma Husseina, kresťanské menšiny boli brutálne zabíjané a desiatky ich kostolov vyhodené do vzduchu. Za posledných desať rokov boli kresťania terorizovaní takmer na hranu vyhubenia, vyše polovica z nich z Iraku utiekla.

Inzercia

Ak majú presbyteriánske cirkvi problém s vládami, ktoré perzekvujú ľudí, možno by mali začať kritizovať svoju vlastnú vládu a jej zástupnú vojnu (proxy war) proti ich kresťanským bratom na Blízkom východe.

Palestínski moslimovia kresťanom: Konvertujte na islam

Na kresťanov sú vedené útoky aj na palestínskych územiach – veľmi podobnými živlami, aké sa snaží brániť presbyteriánska cirkev.

Napr. v roku 2012 jeden pastor poznamenal, že nenávisť voči kresťanskej menšine v oblastiach kontrolovaných palestínskou samosprávou ide čoraz k horšiemu. „Ľudia neustále hovoria [kresťanom]: Konvertujte na islam. Konvertujte na islam.“ Únosy a vynútené konverzie kresťanov v Gaze sú škaredou realitou.

Len nedávno mníšky z gréckeho pravoslávneho kláštora v Betánii zaslali list palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi s naliehaním, aby reagoval na eskalovanie útokov na kresťanský dom, vrátane hádzania kameňov, rozbíjania okien, krádeží a rabovania majetku kláštora. „Niekto nás chce poslať preč,“ napísala v liste sestra Ibraxia, „ale nebudeme utekať.“

Je smutné, že pokrytectvo presbyteriánskej cirkvi sa nevzťahuje iba na túto denomináciu. Pred časom 15 lídrov rôznych amerických kresťanských denominácií – prevažne protestantských, ako luteráni, metodisti a Zjednotené Kristove cirkvi – požiadalo Kongres, aby prehodnotil americkú vojenskú pomoc pre Izrael, opäť v kontexte ich podpory pre „prenasledovaných“ Palestínčanov.

Znovu ani jedno slovo od týchto istých cirkevných lídrov, ktoré by sa zaoberalo rastúcou perzekúciou miliónov kresťanov z rúk moslimov na Blízkom východe – perzekúciou, pri ktorej situácia Palestínčanov bledne.


Mapa Gazy zobrazujúca, že Hamas odpaľuje rakety na Izrael z celého svojho civilného územia a používa tak civilistov ako ľudské štíty. (Zdroj: www.idf.il)

Kresťanov viac obráni Izrael ako Západ

Iní „ľavicoví“ protestanti si na kritiku moslimského prenasledovania našli čas – ale iba aby hodili vinu na Izrael. Diarmaid MacCulloch, odborný asistent na St. Cross College, napísal v Daily Beast článok zdanlivo sa zaoberajúci nepríjemnou situáciou blízkovýchodných kresťanov, ale v podstate iba tvrdí, že príčina ich perzekúcie „na Blízkom východe je sedem desaťročí neriešený konflikt medzi Izraelom a Palestínou“.

V skutočnosti má arabsko-izraelský konflikt ďaleko od pobádania k prenasledovaniu kresťanov. Sám osebe je vedľajším produktom toho istého nepriateľstva, ktoré islamská nadradenosť prejavuje voči všetkým nemoslimom. Dôvodom nepriateľstva voči Izraelu je omnoho viac to, že židovský štát si drží silnú pozíciu autority na rozdiel od zraniteľných kresťanských menšín, ktoré môžu byť zneužívané podľa ľubovôle (viac vysvetlené tu).

Nie je teda divu, že dnes čoraz viac arabských kresťanov vstupuje do izraelskej armády (dvojnásobok počas každého z posledných troch rokov).

Sú si vedomí, že pri obrane základných ľudských práv sa môžu spoľahnúť viac na Izrael, ako na svojich bratov kresťanov zo Západu. Bez ohľadu na sofizmy, skreslenia a vyložené lži pochádzajúce od týchto kresťanských denominácií, faktom zostáva, že Židia aj kresťania čelia útoku od rovnakého nepriateľa a pre rovnaký dôvod: sú nemoslimskými „neveriacimi“, ktorí musia byť podrobení.

Raymond Ibrahim
Autor je blízkovýchodný analytik, napísal knihu Znova ukrižovaný: Odhalenie novej vojny islamu proti kresťanom. Spolupracuje s inštitútmi Middle East Forum a David Horowitz Freedom Center, píše pre viaceré noviny. Je potomkom egyptských kresťanských emigrantov, žije v USA.

Pôvodný text: Presbyterian Church USA Criticizes Israel, Ignores Christian Persecution. Medzititulky redakcia, ilustračné foto: christiandaily.co.kr.

Odporúčame