Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. august 2015

Saudská Arábia káže o ľudských právach. Je to čisté pokrytectvo

Saudská Arábia na júlovom sympóziu vo Francúzsku upozornila medzinárodné spoločenstvo na potrebu čeliť „neznášanlivosti, extrémizmu a porušovaniu ľudských práv“. al-omari.jpg Abdulmajeed Al-Omari, riaditeľ externých vzťahov na Ministerstve pre islamské záležitosti v S...

Saudská Arábia káže o ľudských právach. Je to čisté pokrytectvo

Saudská Arábia na júlovom sympóziu vo Francúzsku upozornila medzinárodné spoločenstvo na potrebu čeliť „neznášanlivosti, extrémizmu a porušovaniu ľudských práv“.

Abdulmajeed Al-Omari, riaditeľ externých vzťahov na Ministerstve pre islamské záležitosti v Saudskej Arábii

Saudské noviny 26. júla napísali: „Saudská Arábia zopakovala svoju výzvu medzinárodnému spoločenstvu, aby postihovalo každý skutok hanobenia náboženského presvedčenia a symbolov viery rovnako, ako aj diskrimináciu založenú na náboženstve.“

Saudská Arábia žiada, aby západní karikaturisti, komici a ďalší – jednotlivci, ktorí reprezentujú iba sami seba – prestali zosmiešňovať náboženskú vieru a symboly islamu. No samotná inštitucionalizovaná politika arabského kráľovstva hanobí a diskriminuje všetky náboženské presvedčenia a symboly odlišné od islamu.

V tejto krajine nie je povolená ani jediná nemoslimská náboženská budova. Tamojšia najvyššia moslimská autorita rozhodla, že je „nevyhnutné zničiť všetky kostoly v krajine“. Vždy, keď sa kresťania stretnú pri náboženskej slávnosti – alebo ako sa posťažoval jeden saudský predstaviteľ, keď „robia komplot slávením Vianoc“ –, bývajú zatknutí a potrestaní.

Všetky kríže a iné nájdené nemoslimské symboly sa konfiškujú a ničia. Každý, koho chytia pri pokuse pašovať Biblie alebo iné nemoslimské publikácie, môže byť popravený.

V roku 2011 kolumbijského futbalistu „zatkla saudská morálna polícia po tom, čo sa zákazníci nákupného centra v Rijáde rozhorčili nad jeho náboženským tetovaním na ruke, ktoré zahŕňalo tvár Ježiša Nazaretského“. V roku 2010 rumunský hráč po vstrelení gólu pobozkal tetovanie kríža, ktoré mal na ruke, a vyslúžil si pobúrenie verejnosti.

Napriek tomu má Saudská Arábia úplnú drzosť požiadať Západ, v ktorom islam, mešity a korán požívajú úplnú slobodu a moslimom sú garantované všetky práva, aby ukončil „diskrimináciu na základe náboženského vyznania“.

Klany, rasizmus a nenávisť k nemoslimom

Saudské noviny pokračujú:

Prehovoriac k medzinárodnému sympóziu o náboženských symboloch v médiách, ktoré začalo v sobotu v tomto francúzskom meste, starší saudský predstaviteľ informoval o niekoľkoročnom dôraze kráľovstva na to, že medzinárodná komunita sa musí okamžite postaviť proti etnickej, náboženskej a kultúrnej neznášanlivosti, ktorá sa rozšírila medzi všetkými spoločenstvami a národmi vo svete.

Keď sa vrátime do reálneho sveta, len málo krajín vykazuje toľko „etnickej, náboženskej a kultúrnej neznášanlivosti“, ako arabské kráľovstvo. Okrem týchto náboženských diskriminácií je Saudská Arábia notoricky klanová a rasistická.

Desiatim percentám jej obyvateľstva sú odopreté rovnaké práva z dôvodu ich rasy. Černosi sú vylúčení z možnosti zastávať vládne pozície, čierne ženy sú často súdené za „čarodejníctvo“. V rodisku islamu sa kastrovaní africkí otroci predávajú na Facebooku. Saudský princ je známy tým, že svojich čiernych otrokov bije až na smrť. Organizácia Human Rights Watch sa vyjadrila, že podmienky pre zahraničných robotníkov v Saudskej Arábii pripomínajú otroctvo.

Najhoršie zo všetkého je, ak ste čierny a súčasne kresťan. Keď Saudi iba pre zriadenie súkromnej kaplnky zatkli 35 etiópskych kresťanov a mučili ich vo väzení takmer rok, jeden z nich po prepustení povedal: „Sú plní nenávisti k nemoslimom.“

Nie je to až takým prekvapením, ak si uvedomíme, ako saudský vzdelávací systém vštepuje deťom nenávisť, keď ich učí, že „opicami sú ľudia soboty – židia, a sviňami sú neveriaci zo spoločenstva Ježiša – kresťania“.

Podľa saudského spisovateľa Hani Naqshabandiho: „Naše náboženské inštitúcie nám neposkytujú priestor na slobodné rozmýšľanie. (...) Hovoria, že kresťania sú neveriaci, že sú obyvateľmi pekla, nepriateľmi Alaha a islamu. A tak hovoríme ‚Alahovo prekliatie na nich‘.“

Majme na pamäti, že toto všetko je oficiálnou saudskou politikou, nie „voľnou interpretáciou“ jednotlivcov, ktorých Saudi odsudzujú za vytváranie „etnickej, náboženskej a kultúrnej neznášanlivosti“ po celom svete.

Inzercia

Nájdite rozdiel. Karikatúra: Arend Van Dam (2015)

Treba potlačiť kritiku islamu

Saudské noviny pokračujú citátom Abdulmajeed Al-Omariho, staršieho saudského predstaviteľa, ako hovorí na nedávnom medzinárodnom sympóziu vo Francúzsku hostiaceho zástupcov zo 16 európskych krajín. Al-Omari povedal, že západná „sloboda prejavu bez obmedzení a reštrikcií sa zneužíva na šírenie neznášanlivosti, extrémizmu a porušovanie ľudských práv“.

Opäť treba zdôrazniť, že na Západe majú jednotlivci slobodu prejavu. Iba slobodu prejavu, nie skutkov ako napr. vraždy, terorizmu, znásilnenia, zotročenia, bombardovania kostolov či popravovania „odpadlíkov“.

Pokiaľ ide o západné vlády, tie vďaka politickej korektnosti nielen že odrádzajú od slobody prejavu, ale aj potláčajú čestný objektívny prejav týkajúci sa islamu. Preto každý západný líder tvrdí, že ISIS „nemá nič spoločné s islamom“, ono je teda „náboženstvom mieru“.

Je to však práve islamské učenie, ktoré plodí „neznášanlivosť, extrémizmus a porušovanie ľudských práv“, nielen v Saudskej Arábii, ale v celom moslimskom svete. A je to presne toto učenie, ktoré vedie západné národy ku kritike islamu, aj prostredníctvom karikatúr.

Saudov však nič z toho neprivádza do rozpakov:

Al-Omari povedal, že saudská účasť na sympóziu je v súlade s ich líniou úsilia o podporu zásad spravodlivosti, ľudskosti, presadzovania hodnôt a princípov tolerancie vo svete, ako aj zdôrazňovania dôležitosti rešpektovať náboženstvá a náboženské symboly.

V skutočnosti pre absolútny nedostatok „zásad spravodlivosti, ľudskosti, presadzovania hodnôt a princípov tolerancie“ Saudsku Arábiu ešte aj Ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje medzi jednu z ôsmich „krajín vyžadujúcich osobitnú pozornosť“.

Saudská Arábia týmto pokryteckým spôsobom žiada medzinárodné spoločenstvo o potlačenie slobody prejavu – aj keď otvorene a neobhájiteľne prenasleduje nemoslimov, diskriminuje nesaudov a denne porušuje väčšinu základných ľudských práv.

Zostáva ešte určiť, čo je viac neuveriteľnejšie: či tieto žiadosti Saudskej Arábie, alebo to, že sa Západ zúčastňuje na týchto nehanebne pokryteckých fórach.

Raymond Ibrahim
Autor je blízkovýchodný analytik, napísal knihu Znova ukrižovaný: Odhalenie novej vojny islamu proti kresťanom. Spolupracuje s inštitútmi Middle East Forum a David Horowitz Freedom Center, píše pre viaceré noviny. Je potomkom egyptských kresťanských emigrantov, žije v USA.

Pôvodný text: Saudi Arabia: The World’s Greatest Hypocrite (raymondibrahim.com). Preložil L. Obšitník, mierne krátené. Ilustračné foto: iosworld.org.

Odporúčame

Kedy a prečo sa dobrí moslimskí susedia stávajú zlými

Kedy a prečo sa dobrí moslimskí susedia stávajú zlými

Pred niekoľkými dňami Islamský štát vstúpil do sýrskeho mesta Hassaké a spôsobil masový exodus kresťanov. Objavila sa pri tom povedomá, no často prehliadaná scéna: mnohí inak „normálni“ moslimovia vstúpili do radov Islamského štátu a okamžite sa vrhli na svojich dlhoročných kresťanských susedov. ...

Pápež František a 2. vatikánsky koncil

Pápež František a 2. vatikánsky koncil

Pápež František vzbudzuje v mnohých veriacich značné rozpaky, zvlášť u tých katolíkov, ktorí sú zvyknutí na jasnosť emeritného pápeža Benedikta a jeho svätého predchodcu sv. Jána Pavla. 9378397071_81dda20245_z.jpg Pre katolíkov verných učeniu Cirkvi je tak niekedy ťa...

Nereformovateľná totalita

Nereformovateľná totalita

Výročie roku 1968 mi pripomenulo udalosti, ktoré zostanú aj po dlhých rokoch súčasťou našej histórie, súčasťou histórie spoločného štátu Čechov a Slovákov. 0_0025.jpg Sovietsky tank pred kapucínskym kostolom v Bratislave. V tom roku som bola študentkou na univerzite, ...