Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. september 2015

Kresťania sú Západu ľahostajní. Žid Weidenfeld to prirovnáva k nástupu Hitlera

Západ umožnil prenasledovanie kresťanov nielen na Blízkom východe, ale aj u seba doma. asyrske-deti.jpg Foto: Christiaan Triebert (flickr.com, CC BY 2.0) Podľa poslednej správy NPR koalícia „umiernených“ bojovníkov proti Bašarovi Asadovi aj ISIS „má vo svojich rad...

Kresťania sú Západu ľahostajní. Žid Weidenfeld to prirovnáva k nástupu Hitlera

Západ umožnil prenasledovanie kresťanov nielen na Blízkom východe, ale aj u seba doma.

Foto: Christiaan Triebert (flickr.com, CC BY 2.0)

Podľa poslednej správy NPR koalícia „umiernených“ bojovníkov proti Bašarovi Asadovi aj ISIS „má vo svojich radoch extrémistov, ktorí týrajú kresťanov a vyháňajú ich z domovov“ – tak, ako to robí aj ISIS.

Kresťanské menšiny boli nútené opustiť svoje domovy, a keď prišli do západných štátov vrátane USA, niekedy narazili na ďalšie problémy.

Azyl získavajú najčastejšie moslimovia

Skupinu 20 kresťanov, ktorá utiekla z územia Islamského štátu, na dobu neurčitú uväznili v Otayaskom väzenskom zariadení v San Diegu. Napriek tomu, že títo kresťania majú miestnych rodinných príslušníkov a kresťanských lídrov, ktorí sa za nich zaručili (hlavným spôsobom na prepustenie väčšiny zadržaných cudzincov je, ak sa za nich zaručia americkí občania).

Aktivisti tvrdia, že muži a ženy boli vo väzbe aj na pomery amerických zákonov príliš dlho. Niektorí sú uväznení sedem mesiacov bez stanovenia dátumu na prepustenie.

"Ignoruje sa cielené prenasledovanie kresťanov bojovníkmi ISIS, zatiaľ čo azyl sa zrýchlene udeľuje iným skupinám, z ktorých niektorí úplne pokojne mohli byť členmi džihádistických hnutí."

Zdieľať

Hovorca chaldejskej komunity v San Diegu Mark Arabo povedal: „Sú zadržiavaní bez skutočného dôvodu. (...) Unikli peklu (Islamskému štátu), dovoľte im pripojiť sa k ich rodinám.“

Medzi zadržanými osobami je aj žena, ktorá sa dovolávala stretnutia so svojou chorľavou matkou. Matka však predtým, než sa jej podarilo stretnúť s dcérou, zomrela. „Prosila o prepustenie zo zadržiavacieho centra, aby sa stretla so svojou umierajúcou matkou," povedal kňaz, ktorý poznal jej prípad.

Píšuc o pokračujúcom utrpení týchto irackých kresťanov noviny v San Diegu kladú otázku: „Ako je možné, že federálna vláda nerobí kroky na urýchlenie takýchto prípadov, keď sú rodiny a náboženskí lídri ochotní zaručiť sa za žiadateľov o azyl a pomôcť im? Je to nepochopiteľná záhada.“

Túto „nepochopiteľnú záhadu“ pripomína aj zvyk amerického ministerstva zahraničných vecí pozývať moslimských predstaviteľov, no zamietať víza kresťanským predstaviteľom. Od začiatku roku 2015 bolo do USA prijatých 4205 moslimov, ale iba 727 kresťanov. Na jedného kresťana, ktorému bol v USA udelený azyl, pripadá 5 alebo 6 udelení azylu pre moslimov. Hoci kresťania ako členovia prenasledovanej „neveriacej“ menšiny potrebujú útočište omnoho viac, nehovoriac o tom, že sa oveľa skôr integrujú do americkej kultúry.

Ako povedal Faith McDonnel, riaditeľ v Inštitúte náboženstva a demokracie:

Toto [zadržanie irackých kresťanov v San Diegu] nasleduje znepokojujúci vzorec, ktorý sme videli na ministerstve zahraničných vecí: ignoruje sa cielené zameranie sa na kresťanov bojovníkmi ISIS, zatiaľ čo azyl sa v zrýchlenom procese prednostne udeľuje iným skupinám – napr. Somálčanom, Iračanom, Sýrčanom, z ktorých niektorí úplne pokojne mohli byť členmi džihádistických hnutí.

Žid Weidenfeld: Ľahostajnosť voči utrpeniu kresťanov pripomína nástup Hitlera

Podobné sa deje v Spojenom kráľovstve. Cirkevní lídri obviňujú Davida Camerona, že sa obracia chrbtom ku kresťanom čeliacim genocíde v Sýrii a Iraku, keď im v Británii odmieta poskytnúť útočisko – hoci tisícom moslimov bol vstup povolený.

95-ročný Žid Weidenfeld, ktorý utiekol pred nacistami: "Ako je možné, že Poliaci a Česi prijímajú kresťanské rodiny, ale britská vláda stojí so založenými rukami?"

Inzercia

Zdieľať

Bývalý arcibiskup z Canterbury lord Carey podpísal petíciu žiadajúcu britskú vládu „privítať kresťanských utečencov a dať im prioritu pri žiadaní o azyl“, so zdôraznením, že „sýrski a irackí kresťania sú masakrovaní, týraní a zotročovaní“.

Podobne hovorí 95-ročný lord Weidenfeld, ktorý v roku 1938 za pomoci britských kvakerov utiekol z nacistami okupovaného Rakúska:

Ako je možné, že Poliaci a Česi prijímajú kresťanské rodiny, ale britská vláda stojí so založenými rukami?

Táto ľahostajná nálada pripomína najhoršie fázy appeasementu a môže mať katastrofálne dôsledky. Európa sa musí prebudiť a konzervatívna britská vláda by tomu mala veliť z prednej línie.

Väčšina európskych vlád, hlavne tie, ktoré sú explicitne alebo implicitne kresťanské, zlyháva vo svojej povinnosti starať sa o svojich kresťanských blížnych v hodine ich núdze.

Toto nevyhnutne neplatí pre národy strednej a východnej Európy. Krajiny ako Poľsko, Česko a Slovensko nedávno zašli tak ďaleko, že povedali, že budú akceptovať iba kresťanov pochádzajúcich spomedzi sýrskych utečencov v rámci prerozdeľovacej schémy EÚ. Slovanský národ argumentuje, že „moslimovia nebudú akceptovaní, lebo by sa tu necítili ako doma“, aj preto, lebo na Slovensku nie sú žiadne mešity.

Nie je utečenec ako utečenec

Medzitým mnohí kresťania, ktorým bol v západných krajinách udelený azyl, sem prichádzajú iba preto, aby boli ďalej obťažovaní moslimskými žiadateľmi o azyl. Tí demonštrujú za to, kto si azyl zasluhuje alebo nezasluhuje, kto sa má a kto nemá asimilovať v západnej kultúre.

Naposledy vo Švédsku. Dve malé sýrske rodiny kresťanských žiadateľov o azyl obťažovalo a napadlo približne 80 moslimských žiadateľov o azyl, tiež zo Sýrie.

Kresťania a moslimovia, ktorých jedny švédske noviny popísali ako „fundamentalistických islamistov“, sa spolu usadili v jednom azylovom dome. Moslimovia okrem iného nariadili kresťanom, aby na krku nenosili kríže a aby nepoužívali spoločné priestory v čase, keď ich používajú moslimovia.

Keď obťažovania a hrozby neprestávali, kresťanskí utečenci, ktorým sa podarilo ujsť pred ISIS, opustili švédsky azylový dom „zo strachu o vlastnú bezpečnosť“. Hovorca vládneho úradu pre migráciu zodpovedného za azylový dom, v ktorom bývali, povedal:

Neodvážili sa zostať. Atmosféra sa stala príliš zastrašujúcou. A nedostali žiadnu pomoc. (...) Rozhodli sa zariadiť si nové bývanie a odsťahovať sa bez našej účasti, pretože sa cítili nepohodlne.

Západné národy nielen že ignorujú moslimské prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe, ale ho aj aktívne podporujú svojou pomocou „umierneným“ rebelom, ktorí sú v skutočnosti takí „radikálni“ a protizápadní, ako je aj Islamský štát. A keď sa týmto prenasledovaným kresťanským menšinám podarí Islamskému štátu uniknúť a prídu na Západ žiadať o azyl, bývajú znovu uväznení. Po celý ten čas sú moslimovia – na Blízkom východe aj na Západe – posilňovaní a vítaní s otvorenou náručou.

Raymond Ibrahim
Autor je blízkovýchodný analytik, napísal knihu Znova ukrižovaný: Odhalenie novej vojny islamu proti kresťanom. Spolupracuje s inštitútmi Middle East Forum a David Horowitz Freedom Center, píše pre viaceré noviny. Je potomkom egyptských kresťanských emigrantov, žije v USA.

Pôvodný text: U.S. and West Victimize Christians Fleeing ISIS (raymondibrahim.com), medzititulky redakcia. Preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Utečeneckú vlnu živí mafia a priveľa vojen

Utečeneckú vlnu živí mafia a priveľa vojen

Politológ Tomáš Šmíd pôsobí na Masarykovej univerzite v Brne. Zaoberá sa problematikou ozbrojených konfliktov a organizovaného zločinu a je autorom viacerých publikácií z tejto oblasti. Veľký dôraz kladie na terénny výskum a absolvoval viacero ciest na severný Kaukaz či Blízky východ. dsc_...

Slovensko má na to, aby bolo potravinovo sebestačné

Slovensko má na to, aby bolo potravinovo sebestačné

Slovensko dokáže obnoviť potravinovú sebestačnosť štátu a zvýšiť zamestnanosť o 50-tisíc nových pracovných miest. Prinášame analýzu slovenského poľnohospodárstva od Marcela Klimeka a návrh, ako zvýšiť zamestnanosť na vidieku. bazovsky_txt.jpg Miloš Alexander Bazovský...