Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. novembec 2018

Slovák, ktorý stvoril svetovú jednotku

Spočiatku váhal, či sa má so srbským talentom vôbec stretnúť. Nakoniec súhlasil a dodnes je z toho najsilnejší vzťah trénera a hráča vo svete tenisu.
Slovák, ktorý stvoril svetovú jednotku

Novak Djokovič a jeho slovenský tréner Marián Vajda počas tlačovej konferencie pred bratislavskou exhibíciou Tennis Classic v novembri 2012 (Foto: TASR/Pavel Neubauer ).

Minulý týždeň prebehla športovým spravodajstvom médií správa, že slovenský kouč srbského tenistu Novaka Djokoviča, Marián Vajda, sa stal svetovým trénerom roka. Ocenenie získal po hlasovaní ostatných tenisových trénerov. Stal sa iba tretím držiteľom tejto ceny, Asociácia tenisových profesionálov (ATP) ju odovzdáva od roku 2016.

Jeho zverenec si zase odniesol trofej pre koncoročnú svetovú jednotku a taktiež dostal najviac hlasov v kategórii Comeback roka. Po operácii lakťa sa Djokovič v apríli vrátil na kurty a vyhral nielen veľké turnaje v Cincinnati a Šanghaji, ale najlepší bol aj na grandslamoch v londýnskom Wimbledone a na newyorskom US Open. Z tretej desiatky rebríčka sa za pol roka prepracoval na prvú pozíciu.

On sám viackrát priznal, že kľúčovou osobou, vďaka ktorej je po dvoch rokoch opäť na tenisovom vrchole, je práve Marián Vajda.

Takmer ho nepoznal

Rodák z Považskej Bystrice musel svoju tenisovú kariéru ukončiť pre zranenia predčasne. Mal 29 rokov a na konte dva tituly z najvyššej kategórie ATP. Pre Mariána Vajdu ostalo 34. miesto v rebríčku tým najlepším.

Rozhodol sa pre trénerskú dráhu. Vzal si na starosť Dominika Hrbatého, s ktorým dosiahol skvelé výsledky, vrátane semifinále parížskeho Roland Garros v roku 1999. Istý čas trénoval aj Karola Kučeru a taktiež mužský daviscupový a ženský fedcupový tím.

Až prišiel telefonát na jar v roku 2006.

Vajda bol v tom čase bez angažmánu. Oslovil ho Djokovičov agent a zavolal ho, aby sa prišiel pozrieť na 19-ročný talent zo Srbska do Paríža, kde práve hral.

Meno Novak Djokovič Vajdovi veľa nehovorilo. „Dokonca som si musel vyhľadať jeho fotografiu, aby som si vybavil jeho tvár a na turnaji ho potom spoznal. Dva dni som rozmýšľal, ale pretože som v tom čase nemal prácu, nakoniec som sa do Francúzska rozbehol,“ spomína Vajda v autobiografickej knihe Novak Djokovič – príbeh tenisového kráľa. „Najskôr som sa, samozrejme, stretol s jeho otcom Srdjanom, to sa vie. Opisoval mi synovu cestu. Vykladal o tom, ako už v detstve zdvíhal hračky nad hlavu a vykrikoval: ,Práve som vyhral Wimbledon´.“

„Dokonca som si musel vyhľadať jeho fotografiu, aby som si vybavil jeho tvár a na turnaji ho potom spoznal.“ Zdieľať

Novakov otec už odmalička túžil vychovať z chlapca najlepšieho tenistu na svete. So svojou ráznou a temperamentnou južanskou povahou nepoznal na ceste k tomuto cieľu nijaké prekážky. „Hovoriť vedel. A presvedčivý bol, to tiež musím uznať,“ hovorí Vajda. „A keby len to. On bol doslova posadnutý myšlienkou, že sa jeho syn stane najlepším z najlepších. Že bude svetovou jednotkou. Vravel o tom s takou uhrančivosťou, že som sa nečudoval, že svojou vierou nakazil celú rodinu. Od prvej chvíle sa pre ňu pokúšal získať aj mňa.“

Podarilo sa mu to. Vajda sa pôvodne dohodol s Djokovičovcami na päťtýždňovej skúšobnej lehote. Slovenský tréner totiž usúdil, že zo srbského tínedžera naozaj môže byť veľký hráč. „Bol ako surový diamant, ktorý stačilo iba obrúsiť. Samozrejme, že som na ňom videl aj rezervy, ale predovšetkým sa v ňom skrýval obrovský potenciál. Bol veľmi nadaný, mal dobré podanie a údery zo základnej čiary,“ povedal júni 2007 po roku trénovania.

Ani vtedy však netušil, že ich spolupráca bude fungovať aj o viac než desaťročie neskôr.


Marián Vajda so svojím zverencom Novakom Djokovičom počas exhibičného zápasu v Bratislave. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Viac ako len tréner

V čase, keď Djokovič štartoval profesionálnu kariéru a pomaly sa dostával medzi elitu, nastupovala vo svetovom tenise éra Federera s Nadalom. Srbský tenista mal byť iba tým „tretím princom“, ktorý im s určitým odstupom bude šliapať na päty.

S takouto predpoveďou sa neuspokojil nielen Djokovičov otec, ale ani Novak sám. Už za pár mesiacov spolupráce s Vajdom sa prepracoval medzi svetovú dvadsiatku a vyhral prvé väčšie tituly na turnajoch ATP. A už v roku 2008 prišlo veľké víťazstvo na grandslamovom Australian Open.

Inzercia

Trofeje z najprestížnejších turnajov pribúdali, Djokovič sa zdokonaľoval v hráčskej technike aj mentalite. Dokázal porážať tých najkvalitnejších súperov vrátane Federera s Nadalom. Zápasy s nimi patria k tomu najlepšiemu, čo sa v modernej tenisovej dobe dá vidieť.

Prečítajte si tiež:
Dôvod, prečo nám raz budú chýbať Zdieľať

Po všetkých veľkých víťazstvách smerovali jeho slová vďaky smerom k trénerskej lóži, kde takmer stále sedel Marián Vajda, ktorý s ním niekoľkokrát precestoval kvôli turnajom celý svet. Často sa k nemu pridávali Novakovi rodičia a priateľka, neskôr manželka Jelena.

Vajda prežil s Djokovičom nielen veľké víťazstvá, ale aj herné krízy. Stal sa preňho jedným z najbližších ľudí, sadli si po profesionálnej, ale i ľudskej stránke. Istotne aj vďaka slovanskej mentalite a spoločnému zmyslu pre humor. Novak dodnes považuje svojho slovenského sprievodcu kariérou za člena rodiny či – ako sám povedal – druhého otca. Intenzita ich hráčsko-trénerského vzťahu nemá v súčasnom tenise – a možno ani celom športe – obdobu.

Rozchod bol len pauzou

Každý tenista potrebuje počas kariéry nové impulzy. Bolo to tak aj v prípade Djokoviča, ktorý si pred pár rokmi pozval do tímu bývalú tenisovú hviezdu Nemca Borisa Beckera. Bolo to zhruba v čase, keď si tenisové legendy na športovom dôchodku volali do svojich tímov aj iní – Federer si prizval na pomoc Stefana Edberga a Andy Murray Ivana Lendla.

Marián Vajda Beckcerov príchod privítal, sám cítil, že Novak potrebuje pre svoju hru nový rozmer. Rovnako tak prijal, keď s ním Djokovič v máji minulého roka ukončil spoluprácu. Podobne ako aj s celým realizačným tímom. Nerozišli sa však v zlom.

„Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale cítim, že potrebujem zmenu. Som im veľmi vďačný a som pyšný na náš rokmi vybudovaný vzťah na láske, rešpekte a vzájomnom porozumení. Sú mojou rodinou a to sa nikdy nezmení,“ povedal vtedy Srb.

S pochopením to hodnotil aj Vajda. „Čas strávený s Novakom sa mi zdá ako celý život. Dosiahli sme veľa veľkých úspechov, žili sme a dýchali sme pre naplnenie našich snov. Odovzdal som mu všetko, čo som mohol ako tréner, a som pyšný na naše výsledky. Samozrejme, zostaneme v kontakte, sme rodina.“

„Dosiahli sme veľa veľkých úspechov, žili sme a dýchali sme pre naplnenie našich snov.“ Zdieľať

Djokovič si namiesto neho pozval na pomoc bývalého amerického šampióna Andreho Aggassiho a úspešného českého tenistu Radka Štepánka. V tom čase prežíval výkonnostné aj zdravotné problémy. Niektorí hovorili, že stratil motiváciu a predpokladali, že na tenisový trón sa už nevráti.

Ani americko-české duo ho z krízy nedostalo. A tak zhruba po roku skúsil zavolať svojmu najosvedčenejšiemu pomocníkovi.

„Volal mi z Dominikánskej republiky,“ prezradil Vajda neskôr v interview. „Ja som bol vtedy doma. Hovorili sme spolu skoro hodinu. Zastihol som ho plného pochybností. Pýtal sa ma, čo si myslím o jeho tenise. Nemal jasno v tom, ako má jeho hra vyzerať. Vyriešené nemal ani zloženie svojho tímu, v ktorom dovtedy boli Agassi a Štěpánek. Povedal mi, že dostal vnuknutie, že by som ho opäť mohol trénovať ja. Mal pocit, že nevie nájsť správny tím. Vo svojej hlave stále porovnával prítomnosť s minulosťou. Vedel, ako by to malo byť stopercentné, a vtedy sa mu to také nezdalo. V tomto momente sme ukončili rozhovor a ja som si zobral štyri dni na rozmyslenie.“

Od apríla vedie Vajda Djokoviča znovu. Ani tentoraz nebolo jasné, či pôjde o dlhodobejšiu záležitosť. No Vajda svojho zverenca naštartoval do niekdajšieho tempa a ten to pretavil aj do výsledkov. Už po trinástich týždňoch vyhral v lete wimbledonský titul a na jeseň sa v New Yorku štrnástym grandslamovým víťazstvom dotiahol na Američana Petea Samprasa.

V ich počte sú pred ním už iba dvaja – Federer (20) a Nadal (17). A Djokovičovi nebude stačiť to, že im bude iba v pätách. Dá sa očakávať, že pri snahe predstihnúť ich bude srbskému fenoménu naďalej pomáhať rodák z Považskej Bystrice.

Odporúčame