Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. august 2018

Dôvod, prečo nám raz budú chýbať

Nie sú to len famózne výkony, ktoré ľudia na týchto tenisových legendách milujú.
Dôvod, prečo nám raz budú chýbať

Foto: Švajčiar Roger Federer a Španiel Rafael Nadal (TASR/AP)

Článok bol pôvodne uverejnený v 28. augusta 2018.

„Rafa, už vieš čo mi dáš ako darček na Vianoce?“ pýta sa Roger Federer Rafaela Nadala vo videopozvánke na charitatívny zápas. „Vieš čo? Prídem do Švajčiarska odohrať exhibičný zápas pre tvoju nadáciu... A čo mi dáš ty?“ pokračuje Nadal. „Darujem ti prvý set,“ odpovedá Federer.

Švajčiarskej a španielskej tenisovej hviezde trvalo povedať týchto pár viet viac ako štrnásť minút. Ich repliky totiž neustále prerušoval spontánny smiech, ktorý len ťažko dokázali potlačiť. Nakoniec sa pri natáčaní reklamy zapotili možno tak ako pri jednom z obrovského množstva náročných gemov, ktoré spolu v doterajšej kariére odohrali.

Špeciálna pozvánka na exhibíciu spred ôsmich rokov obletela svet internetu a stala sa asi ich najznámejším spoločným videom.

Ak by ste ho videli bez akýchkoľvek poznatkov o svetovom tenise, mali by ste pocit, že sledujete dvoch výborných kamarátov. A nemýlili by ste sa. No možno by vás prekvapilo, ak by ste zistili, že ide zároveň o najväčších tenisových rivalov v histórii.


Skrátená verzia populárneho videa z natáčania pozvánky na exhibičný zápas Federera s Nadalom

Nekončiaca sa éra

„V nasledujúcich rokoch to bude najsilnejší ľavák na svete,“ povedal po zápase o päť rokov starší Federer v marci 2004 o svojom 17-ročnom súperovi Nadalovi. Práve vtedy sa totiž začala písať vzájomná rivalita oboch tenistov. Na turnaji v Miami v druhom kole talentovaný Španiel zdolal Federera 2:0 na sety.

Nikto nemohol tušiť, že ich ďalších tridsaťsedem súbojov na najvyššej tenisovej úrovni, ktoré doposiaľ spolu odohrali, bude patriť k tomu najvzrušujúcejšiemu, čo biely šport zažil. Ich finále vo Wimbledone z roku 2008 označujú mnohí za najlepší zápas v histórii.

Táto dvojica je jedinou, ktorá zakončila šesť sezón v rade na prvých dvoch miestach svetového rebríčka (2005 – 2010). Príchod ďalších silných hráčov Novaka Djokovica a Andyho Murrayho, ale aj viaceré zranenia (v drvivej väčšine u Nadala) tento trend na niekoľko rokov prerušili. Viacerí znalci tenisu už predpovedali, že ich slávna éra sa skončila. Tento rok sú však Federer s Nadalom opäť na vrchole, na prvej a druhej pozícii sa vystriedali už šesťkrát.

Federer získal v januári na Australian Open rekordný dvadsiaty grandslamový titul, Nadal neskôr v Paríži svoj sedemnásty. 

Rivalita prerástla v priateľstvo

Nie sú to ale iba famózne výkony, pre ktoré tenisoví priaznivci 37-ročného rodáka z Bazileja a 32-ročného rodáka z Malorky milujú.

„Po roku 2000 vládli tenisu dvaja azda „najnudnejší“ muži, akých si viete predstaviť. Namiesto fotiek z nočných podnikov ste našli akurát tak zábery z charitatívnych akcií. Napriek veľkej športovej rivalite sa vždy navzájom bombardovali komplimentmi,“ napísal minulý rok redaktor Denníka N v článku s názvom Prečo máme tak radi Federera s Nadalom.

Inzercia

Úprimné kamarátstvo, ktoré sa medzi nimi nedá prehliadnuť, je v prípade takých veľkých športových súperov výnimočným javom. Zdieľať

Úprimné kamarátstvo, ktoré sa medzi nimi nedá prehliadnuť, je v prípade takých veľkých športových súperov výnimočným javom. Obaja ukazujú, že rivalita a túžba poraziť toho druhého na kurte nemusí nevyhnutne znamenať snahu dokazovať si prevahu aj mimo neho. Či už povýšeneckými vyjadreniami, alebo hviezdnymi maniermi.

Treba povedať, že o nič menej silnú športovú rivalitu a zároveň rešpekt a priateľstvo si s oboma udržiava aj srbský tenisový fenomén Novak Djokovic. Ich kamarátstvo najviac vynikne pri rôznych exhibičných podujatiach, sprievodných akciách počas turnajov alebo i keď poskytujú rozhovory a s uznaním si vyjadrujú podporu.


Federer s Nadalom si minulý rok spolu zahrali v jednom tíme na premiérovom ročníku tenisového Laver Cupu v Prahe. Foto: TASR/AP

„Sme priateľmi mimo kurtu, pretože sme prežili viacero výnimočných momentov,“ vysvetľoval začiatkom roka Federer dobrý vzťah s Nadalom. Podľa jeho slov ich spojili okrem iného viaceré charitatívne zápasy pre svoje nadácie, ktoré obaja založili.

„Máme radi vzájomnú spoločnosť a ľudia to vedia,“ dodal Švajčiar, ktorý sa tiež v minulosti nechal počuť, že je asi najväčším Nadalovým fanúšikom.

Skutočnosť, že sa obaja stretli v jednej tenisovej ére, môže byť kľúčovým faktorom, ktorý ich nútil zvyšovať osobné športové výkony. Potvrdzuje to aj samotný Federer: „Čím sme starší, uvedomujem si, ako bol Rafa pre moju kariéru dôležitý,“ vraví.

„Vždy bude mojím najväčším súperom. Je to on, kto mi najviac pomohol zlepšiť sa a byť lepším hráčom. Ak by tu nebol, nevyhral by som toho tak veľa. Jeho prítomnosť bola extra motivácia,“ dodáva s úsmevom.

Rivali-priatelia

V New Yorku odštartoval v pondelok posledný grandslamový turnaj sezóny US Open. Hoci Nadal s Federerom spolu na turnajoch „veľkej štvorky“ odohrali už dvanásť zápasov, je zaujímavosťou, že v newyorskom Flushing Meadows sa ešte nikdy nestretli.

Ak by sa to malo stať tento rok, podľa vyžrebovania by sa tak udialo vo finále. Máloktorý tenisový fanúšik by odolal prianiu vidieť v ňom práve týchto nestarnúcich súperov.

„Som šťastný z toho, ako sa mi darí, ale favoriti sú Novak a Rafa,“ predpovedal skromne pred turnajom Federer. Ten sa naposledy z titulu na americkom grandslame tešil pred desiatimi rokmi. Ak by zvíťazil, bol by prvým tenistom, ktorý na US Open triumfoval celkovo šesťkrát. Nadal obhajuje výhru z minulého roka, celkovo má z turnaja tri tituly.

Ani po štrnástich rokoch sa tak ešte éra dvoch veľkých šampiónov nekončí. Je jasné, že v prípadnom finále si nič nedarujú a urobia všetko preto, aby toho druhého zdolali. No nech to dopadne akokoľvek, v pozápasových interview môžeme očakávať ďalšiu výmenu komplimentov. Dvoch priateľov, ktorých rivalita raz bude tenisovému svetu chýbať. Platí to aj naopak – dvoch rivalov, na ktorých priateľstvo sa nezabudne.

Odporúčame