Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. január 2017

Igor Matovič: Je možné, že sa zmeníme na konzervatívnu stranu

Igor Matovič v rozhovore kritizuje, že liberálov v OĽANO nie je príliš počuť a zvažuje premenu svojho antikorupčného hnutia na sociálnych konzervatívcov.
Igor Matovič: Je možné, že sa zmeníme na konzervatívnu stranu

Líder OĽANO v rozhovore pre Postoj tiež hovorí o hriechu KDH, ktoré podľa neho v minulosti odľudštilo kresťanstvo, o prípadnej spolupráci s Alojzom Hlinom aj o tom, ako chce bojovať o konzervatívnych voličov, ktorí dnes volia Smer, Kotlebu či Sme rodina. 

Po marcových voľbách ste naznačovali, že si uvedomujete, že s OĽANO treba niečo spraviť, pretože čistý protest nebude fungovať naveky. Potom však prišlo leto, kauza Bašternák, opäť ste boli vo svojom protestnom živle na námestiach aj v Národnej rade, koalícia kvôli vám dokonca menila rokovací poriadok. Už ste teda upustili od predstavy, že z OĽANO chcete aj niečo iné než protestno-antikorupčné hnutie?

Nie, neupustili. Snažím sa politiku robiť tak ako od začiatku, v tom sa nemením. To znamená, že keď vidím kšefty Bašternáka s Kaliňákom alebo to, že Fico býva v byte podvodníka, budem robiť aj ďalej protesty spôsobom, akým sme ich dosiaľ robili.

Zároveň však chceme posilniť odborný rozmer hnutia. Nechcem pôsobiť chválenkársky, ale ak si SaS hovorí, že je stranou najväčších odborníkov, myslím, že keby sme si navzájom porovnali svoje poslanecké kluby, tak sme na tom možno ešte o trochu lepšie než oni.

Preto si želám, aby naši ľudia zasvietili a aby neboli v mojom tieni.

Lenže to je práve problém vášho politického štýlu. Dokážete všetkých ľahko prekričať, vo verejnom vnímaní sa OĽANO rovná najmä Igor Matovič.

Sám za to nie som rád.

Vari sa chcete v tomto zmeniť?

Nie, ja len chcem, aby naši ľudia prinášali vlastné témy a dostatočne jasne ich komunikovali, aby si proste vydobyli miesto pod politickým slnkom.

Teda problém nie je vo vás, ale v ľuďoch okolo vás?

Myslím, že OĽANO by malo ostať protestným hnutím, ale súčasne povzbudzujem našich ľudí, nech naberú odvahu a prídu s témami, o ktorých bude počuť, nech aj oni zasvietia po odbornej stránke.

Máme to chápať tak, že vyčítate vlastným poslancom, že sú príliš zakríknutí?

Niektorí sa možno spoliehajú, že si to odrobím za nich. Berú to tak, že sedia v autobuse a šofér šoféruje. Takto by to však nemalo byť, za tým volantom by sme sa mali striedať všetci.

Preto som veľmi rád, že niektorých je už aj vidieť. Napríklad Veroniku Remišovú, Janka Marosza, takisto je cítiť Eda Hegera či Jána Budaja.

S ďalšími poslancami ste nespokojný?

Len vravím, že niektorých nabádam, aby popracovali na prezentácii svojej práce. Bolo by fajn, keby z našich 19 poslancov bolo mediálne cítiť aspoň 10 až 12 poslancov. Chápem, že nie každý je mediálny komunikátor, v poriadku, v parlamente musíte mať aj nosičov vody, ktorí si to odmakajú, ale už nie sú celkom stavaní na prezentáciu.

Niektorí sa možno spoliehajú, že si to odrobím za nich. Berú to tak, že sedia v autobuse a šofér šoféruje. Zdieľať

Ale sú i takí, ktorí si to vedia odmakať aj odprezentovať. Preto sa snažíme vydolovať z našich ľudí čo najviac. Keď si pozriete posledné tlačovky, na každej som s niekým, snažím sa ich vyťahovať do popredia. Napríklad Anka Verešová je autentickou nositeľkou sociálnych tém, preto s ňou chodím na tlačovky, ktoré sa týkajú voľných nedieľ či skoršieho dôchodku pre matky.

Lenže nie je to tak, že váš politický štýl tento vecný či odborný rozmer dusí? So svojím šoumenským štýlom máte predsa vplyv na celú verejnú debatu. Samozrejme, je to aj problém nás novinárov, ale keď prejdete do akéhokoľvek ostrého slovného boja, titulky sú vaše a slovník verejnej debaty upadá. Vážne témy či návrhy už v takto nastavenom priestore nemajú celkom šancu. Nekazíte celkovú úroveň diskusie a neškodíte tým aj viacerým svojim poslancom?

Problém je však v tom, že keby som vypol protikorupčný boj a našu politiku protestu, ktorú si autenticky nesiem so sebou, tak by to naše hnutie životne ohrozilo. Myslím, že je vhodné popri odbornej práci našich ľudí občas roztiahnuť aj ten transparent o zlodejoch, keď si to situácia pýta.  

Problém však nie je v tom, že toľko hovoríte o korupcii, otázka mierila k vašej forme politiky.

Tá je autentická, ale ako hovorím, ja si práveže želám, aby sme mali dve nohy. Jednu protestnú, ktorá je antikorupčná a pôjde zlodejom po krku, druhú odbornú, ktorá bude prinášať riešenia.

Malo by to byť v rovnováhe, lenže to nemôže fungovať, ak by sme si povedali, že zarežeme vlastné dieťa a vypneme Matoviča. Nie, musia zasvietiť aj naše odborné hviezdy, len by si mali nájsť dostatočný vlastný priestor.

Ak by sme totiž vypli protestnú nohu, skončili by sme ako OKS, uzavreli by sme sa do diskusného klubu.

Ľudia však každú stranu či hnutie vnímajú v prvom rade cez lídra, ktorý udáva tón, takže tento posun vo vnímaní sa sotva podarí, ak budete hrať najsilnejšie len na jednu strunu.

Myslím, že popri mne vyrástli ďalší politici. Už dnes je mojou akousi spolulíderkou Veronika Remišová, aj vaši čitatelia ju predsa poznajú ako pracantku, ktorá ide do hĺbky.

Je to vlastne investigatívna občianska aktivistka v parlamente. Jej štýl práce sa mi páči, ona je pre mňa stelesnením tej druhej nohy, na ktorej by sme mali stáť. Aj ja by som chcel byť taký, ale nedokážem to, som svoj.

Aj mnohí voliči, ktorí si váš štýl politiky cenia a OĽANO volia vďaka vám, nie napriek vám, si vás nevedia predstaviť v nejakej štátnickej role, nielen ako premiéra, ale ani ako ministra. To je istým stropom OĽANO, napokon aj SaS sa snaží z tejto pasce dostať. Medzi opozičnými voličmi je značný dopyt po serióznej alternatíve, ktorá sa ukričaným námestiam skôr vyhýba, hľadajú alternatívu, ktorá bude raz schopná vládnuť. Ani napriek tomu nevidíte dôvod na zmenu?

Opakujem, náš klub tvorí 19 poslancov, ja som jeden. Nie je cestou zarezať Matoviča, ale to, aby bolo počuť aj tých osemnástich, aby sa ma v mediálnom pokrytí snažili dobehnúť...

... to je však pri vás úloha ako pre Herkulesa.

Ale ani nie, keďže sa im pri tomto snažím pomáhať. Keď príde každý so zaujímavou témou, môžeme byť ako dobrý orchester. Ja vlastne túžim, aby som tu bol raz nepodstatný, nech sa potom naplní aj dopyt tých, ktorí to chcú inak.

Veronika Remišová je akousi spolulíderkou, je pre mňa stelesnením tej druhej nohy, na ktorej by sme mali stáť. Zdieľať

Iste, aj mne občas niekto napíše, že stále len vykrikujem a nič nerobím. Pravdou však je, že som prvý či druhý poslanec v počte predložených zákonov.

Vzhľadom na to, že informácie sa dostávajú k verejnosti cez mediálny filter, často ma ľudia vnímajú len cez ten bulvár, ktorý k nim prerazí. Cez moje výstrelky.

Ako teda rozmýšľate o budúcnosti OĽANO?

Inzercia

Stojíme pred rozhodnutím, či máme ostať protikorupčno-odborným hnutím, ktoré sa vôbec nebude pozerať na to, či je niekto liberál alebo konzervatívec. A bude naďalej ponukou pre umiernených konzervatívcov aj liberálov, ktorí ideologické otázky až tak neriešia.

A druhá možnosť?

Je možné, že sa vyprofilujeme ako sociálni konzervatívci.

O tomto sa teraz medzi sebou rozprávate?

V podstate sa o tom bavíme roky, ale blíži sa čas, keď na to budeme musieť dať odpoveď.

Ako to cítite vy?

Napriek tomu, že som konzervatívec, vytváram v našom klube priestor aj pre liberálov. Len ma mrzí, že ich hlas nie je veľmi počuť. Keď v prirodzenom súboji vyhrá skupina konzervatívcov, lebo budú aktívnejší a budú prinášať silnejšie témy, tak to bude znamenať, že to liberáli neustáli, a vyberieme sa konzervatívnejšou cestou.

Viem, že z pojmu štandardná strana sa vám obracia žalúdok. Teraz vlastne hovoríte, že zvažujete transformáciu na niečo ako štandardnú konzervatívnu stranu. Je to tak?

Som konzervatívec so silným sociálnym cítením. Viem si preto predstaviť, že by som fungoval v takomto sociálno-konzervatívnom rybníku.

Takto hodnotovo orientovaných ľudí v našom poslaneckom klube je kopa, ale ako hovorím, máme rešpekt voči liberálne zmýšľajúcim ľuďom. 

Keby ste sa takto vyprofilovali, o časť liberálnejších voličov by ste prišli.

Možno áno, ale súčasný vládny zlepenec nám ešte tie tri roky dopraje čas, biznis je biznis, oni vydržia spolu ešte dlho, bohužiaľ.

Viem si predstaviť, že by som fungoval v sociálno-konzervatívnom rybníku. Zdieľať

Budeme mať teda dostatočný čas na takú profiláciu, aby sa necítili vyrušení ani naši voliči. Už teraz kladieme výrazný dôraz na sociálne témy, lebo to tak vnútorne cítime.

Chceme robiť politiku hlavne s dôrazom na chudobných a slabých. Bohatý a zdravý sa dokáže postaviť na nohy aj sám.

Je tu pravicovo-liberálna SaS, formuje sa skôr ľavicovo-liberálne Progresívne Slovensko, má to vplyv na vaše uvažovanie?

Naši liberálni voliči sú skôr z tých umiernených, nepredpokladám, že by niekam húfne utekali. Neriešia primárne ideológiu, ale očistu politiky. Súčasne chceme, aby aj voliči iných strán vedeli, že máme i fundovaných odborníkov. Uvidíme, ako sa to vyvinie po ideologickej stránke.

Je tu liberálna pravica v podobe SaS, ktorá skôr bojuje za bohatých, za záujmy veľkých firiem a voľnosť neviem čoho všetkého, ďalej sa profiluje nový liberálno-sociálny projekt.

Tiež platí, že Kotleba, Kollár či Fico si z konzervativizmu robia rohožku a nie dobre sa mi na to pozerá. Takže zodpovednosť káže im ju spod nôh vytrhnúť, očistiť ju a urobiť z nej opäť zástavu.

Vy ste mohli túto zástavu zodvihnúť hneď po marci, keď KDH vypadlo z parlamentu aj v dôsledku toho, že mnohí exvoliči KDH vám dali hlas. Lenže ste to po voľbách nespravili a hoci sú to len prieskumy, zdá sa, že KDH je pod vedením Alojza Hlinu stále v hre a pri živote. Nepremrhali ste šancu zacieliť na ďalších stotisíc konzervatívnych voličov?

Moja ambícia nie je brať KDH aj z toho mála, čo mu ostalo, to by bola prinízka ambícia. Konzervatívno-sociálnych voličov je množstvo. Len sú mnohí pomýlení a volia Smer, Kotlebu či Kollára, pretože si myslia, že robia sociálnu politiku.

KDH sa pritom dopustilo obrovského hriechu na kresťanstve, keď ho odľudštilo.

Ako to myslíte?

Že sociálne cítenie prenechali komunistovi Ficovi. Z neho spravili nositeľa sociálneho učenia Ježiša Krista, pretože si osvojili miklošovskú pravicovú agendu, podľa ktorej trh všetko vyrieši. Chudobný a biedny ich nezaujímal, akoby ostal pre nich nepodstatný.

Vy teraz o KDH hovoríte tak ako kedysi Robert Fico o Ľudovítovi Kaníkovi. Nepreháňate to?

To však KDH naozaj spravilo. Napriek tomu som ich volil až do volieb 2010. Po svojom vstupe do politiky som to vnímal omnoho citlivejšie.

Ján Figeľ ako sociálny netvor?

Za nič sociálne nebojovali, čo si od nich pamätám, boli len interrupcie, žlté autobusy pre školákov a niečo ako rodinné podnikanie. No keď o tom hovoril Ján Hudacký, počúval som ho asi hodinu, ale vôbec som nepochopil, o čom hovorí. Nemali riešenia a schopnosť sa predať.

To, čo kritizujete, bol viac problém nekompetentnosti než asociálnosti KDH.

Možno aj chceli byť citliví, ale keď za nič nebojovali, čo potom z toho? Je to jedno s druhým.

Ak takto vnímate KDH, prečo ste ho nechceli po marci vytlačiť a priamo osloviť jeho voličov?

Mne bolo sympatické, že Lojzo zabojoval a vyhral. KDH aj Lojzovi držím palce. Nie sú sústom, ktoré chceme pohltiť.

Teraz hovoríte Lojzo, pred časom ste si s Alojzom Hlinom nevedeli prísť na meno.

Bolo obdobie, keď som mu hovoril Lojzík, teraz mu hovorím Lojzo. (Smiech.) Je to však čestný, rovný chlap, aj poriadne tvrdohlavý, lebo pravdu má iba on, nikto iný.

To vravíte vy?

(Úsmev.) Keď mne niekto položí argumenty na stôl, viem ich prijať, Lojzo nikdy. Už od Petra Zajaca som počul charakteristiku, že keď my konzervatívci povieme, že toto je čierne, už je to naveky čierne. To vnímam ako znak obmedzenosti v živote aj politike, takýto konzervatívny nie som.

Bolo obdobie, keď som mu hovoril Lojzík, teraz mu hovorím Lojzo. Zdieľať

Ja však naozaj nechcem KDH ublížiť. Ak by malo mať KDH na konci 4,2 a Rybníčkova Toska povedzme 3,2 percenta, načo by to bolo dobré? Chcem sa radšej pobiť o zblúdilé ovečky, ktoré volia Smer, ale aj Kollára a Kotlebu. 

S Alojzom Hlinom sa občas stretávate, viete si okrem premeny OĽANO na konzervatívnu stranu predstaviť aj to, že s Hlinom vytvoríte jeden volebný blok?

Viem si to predstaviť s kýmkoľvek, kto to myslí so Slovenskom úprimne. Lojzo to úprimne myslí, má svojské metódy, zvádza sizyfovský boj s Milanom Krajniakom a hnutím Sme rodina. Neviem, čo si mám o tom myslieť, v niečom mu fandím, v niečom to preháňa. Ale je to určite čestný človek.

 

Foto: Pavol Rábara
 


 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.